Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 14. 8. 2018, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Zem sa podľa odborníkov otepľuje

AgroserverIné
Zem sa podľa odborníkov otepľuje
Zmeny klímy sú podľa odborníkov viditeľné. Podľa nich nás v budúcnosti čakajú teplejšie dni a noci. Pri porovnávaní extrémnych teplôt v minulom polstoročí prišli britskí meteorológovia k záveru, že počasie na mnohých miestach Zeme je čím ďalej tým teplejšie. Porovnávaním extrémne vysokých teplôt prišli britský odborníci k tomu, že počasie na niektorých miestach planéty je čoraz teplejšie. Napríklad v Kanade a v Rusku meteorológovia ešte pred polstoročím namerali citeľne chladnejšie zimy, priemerné zimné teploty teda boli približne o štyri stupne nižšie. Naopak letné dni sú v Kanade, ale tiež v Európe a Ázii asi o 1 až 3 °C teplejšie než pred päťdesiatymi rokmi. Zverejnili to britskí odborníci vo svojej štúdii v časopise Journal of Geophysical Research.

Vplyv teplôt na rastliny
Aký vplyv má striedanie nízkych a vysokých teplôt v jarnom období na rastliny a živočíchy? Podľa botanikov je pre rastliny najdôležitejšia teplota. V jarných mesiacoch reagujú rastliny na teplotné pomery. Spúšťacím mechanizmom však nie je momentálna teplota, ale skôr súčet teplôt za určité obdobie. Táto reakcia je výrazne druhovo závislá. To znamená, že niektoré rastliny reagujú viac, iné menej. Jarným rastlinám môže mráz uškodiť. Väčšia pravdepodobnosť poškodenia nastáva pri prudkom poklese teplôt, pri pozvoľnom poklese sa rastlina dokáže prispôsobiť. Hlavnú rolu v tomto smere hrá opäť druh rastliny. Nezanedbateľný vplyv má aj jej vývojové štádium, klíčiaca rastlina býva citlivejšia. Úlohu hrá aj časť rastliny – kvety niektorých druhov (napríklad ovocné stromy) sú na mráz veľmi citlivé. Sneh naopak pôsobí ako izolácia.

Vplyv teplôt na zvieratá
V živočíšnej ríši sa taktiež začala jar skôr. Na rozdiel od rastlín sú živočíchy viac prispôsobivejšie. Pre väčšinu je signálom prichádzajúcej jari teplota a dĺžka svetelného dňa. Živočíchy sú teda schopné prispôsobiť sa zmenám počasia. Jar sa pre ne nezačína podľa dátumu v kalendári, ale až vtedy, keď sú podmienky priaznivejšie. Medzi poslov jari patrí z vtákov Škovránok poľný, ale aj cíbik chocholatý – druh, ktorý sa u nás objavuje najčastejšie. Z motýľov sú to babôčky – veľmi vzácna je Babôčka brestová. Pri teplotách nad 10°C vylieta aj Žltáčik rešetliakový – ten je zároveň aj prvou ozdobou jari.
Komentáre k článku:

Ing. Dvorsky Ľubomír | 29-12-2017 22:25:38
Som lesník a bol som vo Fínsku kde je až 187 888 jazier a spolu je to 10% vodná plocha a 69%lesy. Písal som aj články pred 20 rokmi ohľadne vysychania lesných sadeníc, niekedy nám vyschlo aj 80%. Na Slovensku budeme mať o chvíľu step a veľké suchoty, vidíte to sami ako to býva v lete. Musíme zadržiavať dažďovú vodu, robiť jazerá a nádrže aby sme mali aspoň 1% vodných plôch na každej dedine. Aby bola stále voda, aby sa odparovala a zlepšovala životné prostredie a zvyšovala vlhkosť. Je mi ľúto no Životné prostredie nerobí nič pre zvyšovanie vodných plôch. Pokým sa to nebude robiť naši potomkovia budú končiť. Ďakujem
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMustafa Bello Pred 7 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárMustafa Bello Pred 7 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárIvana Pavlina Pred 18 hodinami:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Komentárpluto credit finance home 11-08-2018 00:01:54:
Ako sa stať farmárom
KomentárAlbert 07-08-2018 11:14:28:
Príprava vrúbľov
KomentárPonuka úveru vo výške 3% sa uplatňuje 02-08-2018 13:51:18:
Jarné práce na poliach sú tento rok v pokročilejšom štádiu ako v minulosti
Komentárhttp://leoequityservices.com 25-07-2018 07:39:33:
Žatva v Turci bude v dôsledku sucha podpriemerná
Komentártomasz 24-07-2018 08:27:54:
Slovenskí hydinári sa obávajú, že trh zaplavia kurčatá z Ukrajiny
Komentártomasz 24-07-2018 08:27:45:
Vinohradníci môžu požiadať o podporu na poistenie úrody
Komentártomasz 24-07-2018 08:27:32:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice