Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 25. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Zákon o neprimeraných podmienkach vo väčšine prípadov funguje

AgroserverLegislatíva
Zákon o neprimeraných podmienkach vo väčšine prípadov funguje
Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, vo väčšine prípadov spĺňa svoj účel. "Myslím si, že vzťah medzi dodávateľmi a odberateľmi sa zlepšil.

Oveľa viac slovenských dodávateľov už má priestor v obchodných reťazcoch," uviedol pre TASR šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ľubomír Jahnátek (nominant Smeru-SD).

"Máme dokonca prípady, keď obchodné reťazce odoberajú niektoré komodity už len od slovenských dodávateľov. Reťazce sa nemusia obávať pokút za nekvalitu, lebo naši poľnohospodári dodávajú veľmi kvalitné ovocie aj zeleninu a preto je výhodné odoberať ich od slovenských dodávateľov," poznamenal.

Spotrebitelia na Slovensku sa podľa Jahnátka už napríklad v prípade mäsa častejšie pýtajú, odkiaľ je dovezené, či je slovenské a podobne. Jestvuje teda prirodzený tlak zo strany obchodných reťazcov dostať do nákupu slovenskú produkciu, lebo si ju žiadajú spotrebitelia.

Na druhej strane podľa neho stále jestvujú prípady, kedy sa ustanovenia zákona o neprimeraných podmienkach obchádzajú. "V poslednom znení zákona sme definovali 42 neprimeraných podmienok a ideme ich znovu rozširovať, lebo stále sa nejakým spôsobom zákon obchádza. Niektoré obchodné reťazce stále vymýšľajú nové a nové finty – najnovšie je to cez dopravu a prepravu tovaru," podčiarkol.

Informoval zároveň, že za porušenie zákona o obchodných reťazcoch už bola uložená aj prvá vysoká pokuta, a to vo výške 300.000 eur a na ďalších prípadoch sa podľa neho pracuje. "Prečo bol doteraz vyhodnotený len jeden prípad? Preto, lebo dodávateľsko-odberateľský vzťah je vzťah veľmi komplikovaný. Pri jednej dodávke treba dať dokopy niekoľko stoviek strán zmlúv, dať spolu jednotlivé články zmlúv na to, aby sa zistilo, kde je skryté obchádzanie zákona," konštatoval.

MPRV SR z tohto dôvodu ide podľa neho posilniť svoju kontrolnú skupinu, ktorá sa bude venovať obchodným reťazcom. "V januári 2014 vznikne veľký odbor s 20 ľuďmi, ktorý sa bude venovať len nákupným zmluvám a dodržiavaniu zákona o neprimeraných podmienkach," avizoval.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárVanessa Adam Pred 15 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárExxon Mobil Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárjose dennison 21-08-2019 08:37:40:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárterrymenka 20-08-2019 11:43:20:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárLarry Fox 19-08-2019 02:48:57:
Ako bojovať proti monilióze
KomentárAlexander Andrew 15-08-2019 08:34:44:
Najkrajšie slovenské jablko dopestovali tento rok v Dubnici, hrušku v Opatovciach
KomentárAlexander Andrew 14-08-2019 00:39:58:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárJosette 13-08-2019 15:50:02:
Vinohradníci môžu požiadať o podporu na poistenie úrody
KomentárJosette 13-08-2019 15:44:42:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
KomentárJosette 13-08-2019 15:44:12:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice