Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 15. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Týždenník Farmár 21/2009

Týždenník Farmár 21/2009
Týždenník Farmár č. 21 nájdete na pultoch stánkov a obchodov od štvrtka 21. mája. Dopodrobna sme rozobrali tému aktuálnych cien potravín. Viete, prečo za ne platíme tak veľa? A kto o tom rozhoduje? Z praxe vám ponúkame aj skvelý návod, ako sa dá podnikať v agrosektore a ako vybudovať skvelý ranč. Ovocinári sa môžu tento rok dostať k dotáciám, no v porovnaní s minulosťou sa sprísnia aj kontroly využitia prostriedkov. Trojdňové podujatie Bačova cesta je skvelý nápad, ale pri osobnej návšteve sme objavili aj nemálo slovenských podnikateľských neduhov... Ak vás trápia vysoké účty za ohrev vody a chcete využívať biomasu či slnečné kolektory, štát vám môže prispieť stovkami eur!

Horúca téma: Kto určuje ceny chleba?
S istou dávkou nadhľadu by sme mohli povedať: konečne vyhrali jednu bitku spotrebitelia. Obchody chtiac-nechtiac museli spustiť ceny niektorých výrobkov dolu. Pozor však – reč je stále iba o bitke, vojna pokračuje. Nie všetky klasické zákony ekonomiky u nás platia... Vo veľkom nakupujeme v Česku, Poľsku, Maďarsku, ba i v Rakúsku, štát prichádza o milióny. A zvláštne sú aj iné počty. Ceny v apríli 2008: pšenica 7 794 Sk za tonu, nafta 41,12 Sk/l, tmavý chlieb 36,60 Sk/kg. Ceny vo februári 2009: pšenica 3 500 Sk, nafta 32,39 Sk. Ale tmavý chlieb sme kupovali za 40,09 Sk!

Na návšteve: Ranč pod hradom
Láka vás farmárčenie, oblasť agroturistiky? Nemáte odvahu? Nuž, jedna rodina obhospodári hoci aj 100 hektárov pôdy, s ovcami, koňmi, muflónmi či danielmi. Neveríte? Práve takúto rodinku sme navštívili na jej ranči! A keď slnko ožarovalo ruiny Spišského hradu, občas sme si neveriacky pretierali oči. Pozorujeme okolie a rozmýšľame, či je to skutočnosť. Belasé nebo, biele obláčiky, voňavý žltý lán repky olejnej. A na farme ako v Noemovej arche: Azda všetko, čo pod Tatrami erdží, bľačí, mňauká, šteká... Neustále vysmiaty majiteľ s rodinou robia farmárčeniu a rančerstvu roky skvelé meno.

Analýza: Ovocinári, čakajte pomoc, ale aj kontrolu
Namiesto rozvoja ovocinárstva dochádza u nás k poklesu plôch ovocných sadov, za posledných 10 rokov ide o tisíce hektárov. Podnikateľom už čoskoro pomôžu dotácie, no ich využitie bude pod prísnou kontrolou. Ide o poučenie z minulosti: Aj pred viac ako 10 rokmi boli dotácie, no medzi ovocinármi sa našli i takí, ktorí finančnú podporu štátu využili, ale produkčné sady by ste hľadali márne, Ak vôbec existujú, sú v katastrofálnom stave... Onedlho môžu podnikatelia za zvýšenie alebo i udržanie výmeru získať podporu 1 500 eur na hektár, pod skleníkom 5 000 eur na hektár.

Aktuálne: Šanca – využitá alebo premárnená?
Bačova cesta. Trojdňové putovanie za ovčiarstvom. Dobrý nápad ponúkať turistom aj niečo také. Náš zážitok však bol akýsi – rozpačitý... Slovenská klasika: Síce dobrý úmysel, no nedotiahnutý zámer a cieľ dojem kazia. Ovčiarstvo sa po roku 1989 stále akosi nespamätalo, ovce chýbajú krajinotvorbe, vidieku. Bačova cesta by mohla pomôcť znovu oživiť tradíciu ovčiarstva, jeho skvelých mliečnych či mäsových výrobkov, prilákať slovenského spotrebiteľa. V Turci však čosi chýbalo, na Liptove tiež. Akási zhmotnená tradícia ovčiarstva, možno ochota, pohostinnosť? Na inom mieste, na salaši Pastierska, však mal k dokonalosti veľmi blízko.

Životné prostredie: Kolektorová lotéria beží
Chcete a môžete využívať biomasu? Máte vysoké účty za ohrev vody? Podajte si športku, teda, žiadosť. Možno sa na vás usmeje ministerstvo hospodárstva. To rozbieha podporu intenzívnejšieho využitia biomasy a slnečnej energie. Do apríla bol len v podobe zámeru, momentálne však už mesiac funguje program, ktorý sa zameriava na podporu inštalácie kotlov na biomasu a slnečných kolektorov slúžiacich na vykurovanie a ohrev vody pre rodinné a bytové domy. Ide o stovky eur, a ak zvažujete zriadiť si kolektory, Farmár č. 21 vám ukáže spôsoby, ako sa k dotácii dostať.
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
Komentármichal Pred 21 hodinami:
Ako sa stať farmárom
Komentárfredhenryloanfirm Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárElena Nino 12-06-2019 11:01:43:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárBenes 10-06-2019 17:57:25:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárTarin 03-06-2019 12:35:45:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárFrantišek Trtík 12-05-2019 22:02:27:
Príprava vrúbľov
KomentárHelena 12-05-2019 20:52:42:
Koza musí dobre jesť
KomentárPani Weat Beatriceová 09-05-2019 14:12:28:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárJanka 05-05-2019 16:58:22:
Stredoslovenská vodáreň ponúka neplatičom generálny pardon
KomentárJohn micheal 03-05-2019 08:44:00:
Pre hrozbu afrického moru zlikvidovali v Maďarsku za dva týždne 500 ošípaných
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice