Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 18. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Tohtoročné úrody obilia sú vo všetkých krajinách V4 vyššie ako vlani

AgroserverPotraviny
Tohtoročné úrody obilia sú vo všetkých krajinách V4 vyššie ako vlani
Stretnutie predstaviteľov poľnohospodárskych komôr krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ktoré sa koná od 9. do 11. septembra 2013 v maďarskom Szekszárde potvrdilo, že vo všetkých krajinách V4 sú tohtoročné úrody obilia vyššie ako vlani.

Informoval o tom tlačový hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec.

"Keďže vlaňajšok bol najmä v ČR, Maďarsku a SR poznamenaný extrémne suchým počasím, medziročné porovnania nie sú celkom objektívne. Okrem toho horšie dopadne úroda jesenných plodín, na čo bude mať vplyv horúce a suché počasie v júli a čiastočne aj v auguste," spresnil ďalej hovorca SPPK.

"Takisto u nás je produkcia letných komodít vyššia ako vlani, ale v skutočnosti osciluje okolo päťročného priemeru, prípadne ho len mierne prevyšuje," povedal predseda SPPK Milan Semančík.

Pokles cien je podľa neho však taký veľký, že viacerí poľnohospodári utŕžia za predaj obilia alebo repky menej prostriedkov ako pred rokom, keď dosiahli nižšie úrody. "Špecifikom tohto roka sú tiež veľké produkčné rozdiely medzi regiónmi aj jednotlivými podnikmi. Zatiaľ čo niekde sa pohybujú na hranici rekordov, inde hovoria o historicky najnižších úrodách."

"Namiesto pôvodne očakávaných 8 miliónov ton zrnovej kukurice jej poľnohospodári u nás zozbierajú len 6 miliónov ton," uviedol Miklós Kis z Maďarskej agrárnej komory (MAK). Napriek tomu však podľa neho ceny nekopírujú túto skutočnosť a sú medziročne o viac ako 20 % nižšie, pričom momentálne dosahujú 150 eur za tonu. Zhoršilo sa aj speňažovanie ostatných rastlinných komodít na maďarskom trhu, najmä slnečnice a pšenice.

Ako informoval Robert Nowak z Národnej rady poľnohospodárskych komôr Poľska, v Poľsku väčšie problémy s plnením zmlúv nenastali. Podľa tamojšieho štatistického úradu produkcia letných plodín medziročne vzrástla o 13 %, ale ich ceny v lete klesli o 30 až 50 %. Momentálne sa však už odrazili od dna a zaznamenali približne 5-% zvýšenie. V sektore živočíšnej výroby došlo k poklesu nákupných cien ošípaných, zatiaľ čo v prípade hovädzieho mäsa zostali stabilné. Pod hrozbou prekročenia produkčných kvót surového kravského mlieka poľskí poľnohospodári obmedzili jeho produkciu, čo prispelo k udržaniu relatívne vyššej nákupnej ceny.

Za priemerný označil tento pestovateľský rok zástupca Agrárnej komory (AK) ČR Jiří Felčárek. Nákupné ceny za riekou Moravou sa podľa neho v porovnaní s vlaňajškom znížili približne o štvrtinu. Aj preto AK ČR odporučila svojim členom, aby komodity momentálne nepredávali a čakali na vyššie ceny. Českí poľnohospodári zvýšili využívanie termínovaných obchodov, a to aj napriek tomu, že rozhodcovský súd ich vlani do určite miery spochybnil, keď obchod by sa podľa neho nemal uzatvárať na výrobok, ktorý ešte neexistuje. Na druhej strane práve termínované obchody predstavujú jednu z možností na zmierňovanie dôsledkov veľkých cenových výkyvov, ku ktorým dochádza na agrárnom trhu.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárAnna Weichhaus Pred 3 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárLinda Sweeney Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárveronica adrian Včera:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjohnmarco Predvčerom:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárKarin Sabine Predvčerom:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
KomentárPaul Garry 15-09-2019 01:00:17:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárPani Weat Beatrice 07-09-2019 16:57:31:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárM. Salák 05-09-2019 09:01:09:
V okresoch Zvolen, Krupina a V. Krtíš už majú pojazdné mliečne automaty
KomentárYERRI CHRISTIANA 03-09-2019 19:27:49:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárPavol 30-08-2019 07:34:48:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice