Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 25. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Tohtoročná situácia vo viniciach

AgroserverVinohradníctvo
Tohtoročná situácia vo viniciach
Situáciu vo viniciach priebežne po celý rok hodnotí odborník na ochranu viniča Gašpar Vanek, ktorý prináša aktuálne zhodnotenie stavov porastov počas tohtoročnej sezóny.


„Spočiatku, do fenofázy pred kvitnutím, bolo relatívne málo zrážok pri obvyklých teplotách. Bolo to obdobie vhodné pre vývoj múčnatky, ktorá sa neskôr prejavila následnými príznakmi a poškodením bobúľ. Po odkvitnutí viniča, od 23. týždňa však prevládal trvale zrážkový ráz počasia (Medard), s prevažne teplým rázom, potom sa striedali obdobia mimoriadne chladné s obdobiami s vysokou teplotou. Napríklad sme zaznamenali týždne, keď napadlo v priemere vyše 25 mm zrážok, čím aj vzdušná vlhkosť bola nadpriemerná. V tomto období mala peronospóra vhodné podmienky pre infekciu, ale vysoká vzdušná vlhkosť a optimálne teploty vytvorili vhodné podmienky pre rozvoj múčnatky,“ hovorí Gašpar Vanek.
Od 25. týždňa program prognózy a signalizácie chorôb na viniči GALATI Vitis na väčšine lokalít už predpovedal potrebu ochrany proti peronospóre, teda hrozil výskyt viacnásobného opakovania vývojového cyklu tejto choroby. „Nasledovalo masové napadnutie peronospórou a v mnohých vinohradoch sa objavili rozsiahle škody na strapcoch i na listoch. Silné ohrozenie peronospórou trvalo až doteraz, t.j. boli podmienky aj pre výskyt neskorej peronospóry, ktorá spôsobuje najmä odumieranie a predčasné opadnutie listov v auguste, v septembri. Boli aj vhodné podmienky pre rozvoj rôznych typov hnilobných infekcií, dobré podmienky má aj pleseň sivá – Botrytis cinerea,“ hovorí Gašpar Vanek o vývoji chorôb, s ktorými sa museli naši vinári popasovať. Program GALATI Vitis avizoval potrebu ochrany proti botrytíde po kvitnutí, a od 27. týždňa opäť trvalo ohrozenie. Podobne mala vhodné podmienky pre rozvoj aj biela hniloba (Matasphaeria diplodiella). „Počasie prialo aj ďalším hubovým patogénom na strapcoch hrozna, ako aj fakultatívne nekrotrofným organizmom, preto môžeme nájsť vo vinohrade celý rad mikroskopických húb, ktoré sa v našich podmienkach vyskytujú zriedka, a pozoruhodné chorobné poškodenia viniča spravidla nespôsobujú,“ vysvetľuje Gašpar Vanek. Podľa neho máme za sebou neobyčajne náročný rok, kde len tí najlepší vinári zvládli dopestovať úrodu dobrej a vysokej kvality.

Autor článku: Kristýna ŠMEHÝLOVÁ
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 27/2008
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárVanessa Adam Pred 14 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárExxon Mobil Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárjose dennison 21-08-2019 08:37:40:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárterrymenka 20-08-2019 11:43:20:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárLarry Fox 19-08-2019 02:48:57:
Ako bojovať proti monilióze
KomentárAlexander Andrew 15-08-2019 08:34:44:
Najkrajšie slovenské jablko dopestovali tento rok v Dubnici, hrušku v Opatovciach
KomentárAlexander Andrew 14-08-2019 00:39:58:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárJosette 13-08-2019 15:50:02:
Vinohradníci môžu požiadať o podporu na poistenie úrody
KomentárJosette 13-08-2019 15:44:42:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
KomentárJosette 13-08-2019 15:44:12:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice