Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 26. 1. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Tohtoročná situácia vo viniciach

AgroserverVinohradníctvo
Tohtoročná situácia vo viniciach
Situáciu vo viniciach priebežne po celý rok hodnotí odborník na ochranu viniča Gašpar Vanek, ktorý prináša aktuálne zhodnotenie stavov porastov počas tohtoročnej sezóny.


„Spočiatku, do fenofázy pred kvitnutím, bolo relatívne málo zrážok pri obvyklých teplotách. Bolo to obdobie vhodné pre vývoj múčnatky, ktorá sa neskôr prejavila následnými príznakmi a poškodením bobúľ. Po odkvitnutí viniča, od 23. týždňa však prevládal trvale zrážkový ráz počasia (Medard), s prevažne teplým rázom, potom sa striedali obdobia mimoriadne chladné s obdobiami s vysokou teplotou. Napríklad sme zaznamenali týždne, keď napadlo v priemere vyše 25 mm zrážok, čím aj vzdušná vlhkosť bola nadpriemerná. V tomto období mala peronospóra vhodné podmienky pre infekciu, ale vysoká vzdušná vlhkosť a optimálne teploty vytvorili vhodné podmienky pre rozvoj múčnatky,“ hovorí Gašpar Vanek.
Od 25. týždňa program prognózy a signalizácie chorôb na viniči GALATI Vitis na väčšine lokalít už predpovedal potrebu ochrany proti peronospóre, teda hrozil výskyt viacnásobného opakovania vývojového cyklu tejto choroby. „Nasledovalo masové napadnutie peronospórou a v mnohých vinohradoch sa objavili rozsiahle škody na strapcoch i na listoch. Silné ohrozenie peronospórou trvalo až doteraz, t.j. boli podmienky aj pre výskyt neskorej peronospóry, ktorá spôsobuje najmä odumieranie a predčasné opadnutie listov v auguste, v septembri. Boli aj vhodné podmienky pre rozvoj rôznych typov hnilobných infekcií, dobré podmienky má aj pleseň sivá – Botrytis cinerea,“ hovorí Gašpar Vanek o vývoji chorôb, s ktorými sa museli naši vinári popasovať. Program GALATI Vitis avizoval potrebu ochrany proti botrytíde po kvitnutí, a od 27. týždňa opäť trvalo ohrozenie. Podobne mala vhodné podmienky pre rozvoj aj biela hniloba (Matasphaeria diplodiella). „Počasie prialo aj ďalším hubovým patogénom na strapcoch hrozna, ako aj fakultatívne nekrotrofným organizmom, preto môžeme nájsť vo vinohrade celý rad mikroskopických húb, ktoré sa v našich podmienkach vyskytujú zriedka, a pozoruhodné chorobné poškodenia viniča spravidla nespôsobujú,“ vysvetľuje Gašpar Vanek. Podľa neho máme za sebou neobyčajne náročný rok, kde len tí najlepší vinári zvládli dopestovať úrodu dobrej a vysokej kvality.

Autor článku: Kristýna ŠMEHÝLOVÁ
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 27/2008
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárWILLIAM ANNIE Pred 9 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárberthier corinne Pred 21 hodinami:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárMichal Včera:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Komentárflora Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárjovis espen Predvčerom:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:43:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:10:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:38:
Mak so zvýšeným obsahom morfínu je pôvodom z ČR, na Slovensku bol iba balený
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:22:
Nebezpečná huba, ktorá ničí banánovníky, sa šíri ďalej do sveta
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:00:
Kontroly potravín v 1. štvrťroku 2014 odhalili 15,89 % nedostatkov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice