Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 18. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Rezort pôdohospodárstva chce zaviesť novú daň na slovenské potraviny

AgroserverLegislatíva
Rezort pôdohospodárstva chce zaviesť novú daň na slovenské potraviny
Slovenským potravinám hrozí ďalšie zdražovanie produktov a zníženie konkurencieschopnosti na európskom trhu.

Spôsobí to zákon o odbytovom fonde, ktorý Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (ministerstvo) v tichosti a netransparentne predložilo do legislatívneho procesu. Potravinárska komora Slovenska (PKS) dôrazne žiada návrh zákona stiahnuť z legislatívneho procesu.

Ministerstvo predložilo vo štvrtok 7.2.2013 do skráteného pripomienkového konania návrh zákona o odbytovom fonde. Spôsobom, ktorým porušilo všetky ustanovenia Legislatívnych pravidiel vlády SR o pripomienkovom konaní.

"Ministerstvo vylúčilo z možnosti uplatnenia pripomienok verejnosť, čím hrubo porušilo Legislatívne pravidlá vlády SR. Nezverejnenie návrhu zákona na portáli znamená, že návrh zákona nie je oficiálne v pripomienkovom konaní, a teda ako taký nemôže byť predložený na rokovanie vlády SR a jej poradných orgánov," vysvetľuje prezident PKS Daniel Poturnay a dodáva: "PKS považuje túto formu pripomienkového konania za neplatnú, a preto žiada predložiť návrh zákona na portál v súlade s Legislatívnymi pravidlami vlády SR."

Návrhom zákona sa slovenským poľnohospodárom a potravinárom ukladajú nové administratívne a finančné povinnosti. Každá komodita je zdanená viacnásobne. Zdaňuje surovinu vyprodukovanú od poľnohospodárov, následne ju zdaňuje v každom štádiu jej spracovania až po hotový výrobok. Potravinársky výrobok je tým viac zaťažený novými poplatkami, čím je väčší podiel jeho výroby a spracovania na Slovensku. Tento zákon fakticky nabáda nadnárodné spoločnosti, ktoré majú výrobné podniky aj na území Slovenskej republiky, aby svoju výrobu zo Slovenska stiahli do iných štátov. Štát tak príde o príjmy, zvýšia sa mu náklady spojené so zvýšením nezamestnanosti, a to na úkor príspevkov do neštátneho odbytového fondu.

Je zarážajúce, že novú daň na potraviny podporuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora ako reprezentant podnikov prvovýroby, ktoré budú novou povinnosťou významne zaťažené.

"Návrh zákona zavádza novú daň, ktorá nie je vyvážená žiadnym jasne formulovaným verejným záujmom a odčerpáva nezanedbateľné množstvo potrebných zdrojov zo sektoru poľnohospodárstva a potravinárstva, pričom účinok ich vynaloženia zostáva pochybný," uviedol prezident PKS Daniel Poturnay a ďalej upozorňuje: "Miesto zníženej DPH na potraviny, ktorú ministerstvo sľubovalo, zavádza na potraviny ešte novú daň."

Návrh zákona je formulovaný vágne a nejasne, zriaďuje neštátny netransparentný odbytový fond, ktorý nepodlieha ani kontrole Najvyššieho kontrolného úradu. O nakladaní s vyzbieranými prostriedkami bude rozhodovať úzka skupina ľudí menovaných ministrom.

"Je pre nás nepochopiteľné, keď pred dvoma týždňami predseda vlády SR uložil ministrovi pôdohospodárstva prijať opatrenia na zvýšenie zamestnanosti v agropotravinárskom sektore, že ministerstvo prichádza so zákonom, ktorý odčerpáva finančné zdroje z agrosektora a bude tlačiť práve na znižovanie zamestnanosti," vyjadril sa Jozef Špirko, člen predstavenstva PKS a viceprezident RÚZ.

PKS na základe uvedených skutočností zásadne nesúhlasí s predloženým návrhom zákona, žiada ho stiahnuť z legislatívneho procesu a otvoriť verejnú diskusiu o efektívnom systéme podpory odbytu potravinárskych výrobkov vyrábaných na Slovensku.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárAnna Weichhaus Pred 1 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárLinda Sweeney Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárveronica adrian Včera:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjohnmarco Predvčerom:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárKarin Sabine Predvčerom:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
KomentárPaul Garry 15-09-2019 01:00:17:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárPani Weat Beatrice 07-09-2019 16:57:31:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárM. Salák 05-09-2019 09:01:09:
V okresoch Zvolen, Krupina a V. Krtíš už majú pojazdné mliečne automaty
KomentárYERRI CHRISTIANA 03-09-2019 19:27:49:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárPavol 30-08-2019 07:34:48:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice