Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 17. 2. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Minister Becík vyzval banky na ďalšiu spoluprácu pri financovaní rezortu

Minister Becík vyzval banky na ďalšiu spoluprácu pri financovaní rezortu
Na ďalšiu spoluprácu vyzval dnes minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík banky, ktoré sa podieľajú na financovaní agrosektora. Ich účasť označil za dôležitú, keďže poskytujú tomuto rezortu úvery v hodnote takmer 16 miliárd Sk (531,10 milióna eur). Banky súhlasili s poskytovaním ďalších úverov poľnohospodárom, lebo vidia dostatočné záruky zo strany štátu. Bratislava 8. decembra (TASR) - Na ďalšiu spoluprácu vyzval dnes minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík banky, ktoré sa podieľajú na financovaní agrosektora. Ich účasť označil za dôležitú, keďže poskytujú tomuto rezortu úvery v hodnote takmer 16 miliárd Sk (531,10 milióna eur). Banky súhlasili s poskytovaním ďalších úverov poľnohospodárom, lebo vidia dostatočné záruky zo strany štátu.

Dnešné stretnutie poskytlo obom zúčastneným stranám priestor na výmenu informácií o postupoch v najbližšom období a pri zmenách v agrárnej politike.

Becík informoval o krokoch v reforme spoločnej politiky EÚ, v ktorej zmeny nebudú mať záporný vplyv na mieru podpory agrosektora SR. Podpora do roku 2013 bude znamenať tendenciu zvyšovania najmä objemu zdrojov do poľnohospodárstva. Druhá tendencia sa bude dotýkať veľkých podnikov s platbami nad 300.000 eur (9,04 milióna Sk), kde bude krátenie zdrojov maximálne do 4 %. Tieto peniaze sa však budú môcť použiť na rozvojové programy pre vidiek.

Účastníci sa zhodli na pozitívnom charaktere rozpočtu na rok 2009, keďže podpora v agrosektore sa medziročne zvýši o 3,4 miliardy Sk (112,86 milióna eur). Zvýši sa objem priamych platieb a rozbehne sa využívanie zdrojov podpory z Programu rozvoja vidieka (PRV) do výšky 9 miliárd Sk (298,75 milióna eur) pre najbližšie obdobie.

Až o miliardu Sk (33,194 milióna eur) sa zvýšia zdroje na štátnu pomoc. Tieto peniaze by mali pomôcť novo koncipovanému programu diverzifikácie. Bude zameraný na zvýšenie pridanej hodnoty a znižovanie záporného obchodného salda agrosektora.

"Nová koncepcia štruktúry priamych platieb, ktorú pripravuje MP, by mala zvýšiť podporu rozvoja živočíšnej výroby a výroby s vysokou pridanou hodnotou," vyhlásil minister. Tieto kroky budú smerovať k zastaveniu zvyšovania záporného salda zahraničného obchodu SR. "Nedôjde však k zníženiu priamych platieb pre konkrétny agropodnik pod úroveň roka 2008," avizoval rezortný šéf.

Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Roman Serenčéš informoval o vyplácaní platieb. "Po overení správnosti budú vyplatené všetky priame platby v sume 9,5 miliardy Sk (315,34 milióna eur) do konca tohto roka, okrem platieb na cukor," potvrdil. Platby na environmentálne opatrenia zalesnenia a niektoré ďalšie budú vyplatené v prvom štvrťroku 2009.

Do konca budúceho roka bude ukončený proces overenia projektov PRV, uzatvorenia zmlúv medzi beneficientmi a PPA na projekty modernizácie fariem (opatrenia 1.1 a 1.2.). Súčasne budú môcť podniky predkladať už žiadosti o platby na realizované časti programov.

Na stretnutí sa hovorilo aj o pripravovanom systéme štátneho nákupu kukurice a kŕmneho obilia. MP informovalo o príprave legislatívy a technike štátneho nákupu, ktorý by sa mohol realizovať až do výšky 1 miliardy Sk (33,20 milióna eur), čo by prispelo k zlepšeniu cash flow farmárov.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárDiana Luis Pred 7 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárANDRIA Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárfaye miller Včera:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárDirect Providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN 12-02-2020 21:59:00:
Podporné konštrukcie pre vinič
Komentárjohnmarco 12-02-2020 06:54:21:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárLenka Bolkova 12-02-2020 00:49:40:
Úvery agrosektoru stagnujú
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:36:46:
India exportuje 1,5 mil. ton pšenice
KomentárGREAT ILLUMINATI ORD 09-02-2020 15:38:29:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárJames Michael 07-02-2020 13:18:20:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice