Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 14. 12. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Pestovanie jahôd

AgroserverZáhrada
Pestovanie jahôd
Patria k prvému ovociu, sú vyhľadávanou pochúťkou najmä pre deti a pestujeme ich skoro v každej záhradke. Nájdeme v nich najmä vitamíny skupiny A, B, C (podľa odrody 40-90 mg/100g) a z minerálov obsahujú najmä draslík a bór. Ako dlho ich môžeme na jednom mieste pestovať?
Ak chceme dosiahnuť dobrú úrodu, kvalitu a veľkosť plodov, jahody na tom istom mieste pestujeme najviac tri roky. Najkrajšie plody dosiahneme v prvom roku po výsadbe a najviac plodov nám dávajú trsy v druhom roku pestovania.

Ako môžeme ovplyvniť počet a veľkosť plodov?
V záhradke si počas pestovania všímame najlepšie a najkrajšie trsy jahôd, ktoré si označíme a z nich berieme poplazy. Veľmi dôležité je tvoriace sa poplazy, keď vytvoria prvé korienky, oddeliť od materských rastlín a vysadiť ich na záhony na vzdialenosť asi 25 cm od seba, aby dobre zakorenili a vytvorili pevnú listovú plochu, predpestované jahody potom v auguste vysádzame na vzdialenosť 80x40 cm.

Aký je rozdiel v množstve plodov predpestovaných jahôd a odobratých zo záhonov pri výsadbe?
Rozdiel je neuveriteľný. Pri pestovaní 45 odrôd jahôd sme pravidelne po odkvitnutí trsov počítali plody a v pestovaných odrodách bol obrovský rozdiel. Odroda Senga Sengana v prvom roku po výsadbe dosiahla rekord 186 plodov z jednej rastliny. Kontrolné poplazy, pri ktorých sa nerobil výber rastlín, dosahovali rodivosť od 15 do 50 plodov na rastline.

Ktoré poplazy sú najrodivejšie?
Z trsov berieme z každého tvoriaceho sa poplazu len prvé dve rastliny, pretože z ďalších rastlín sa rodivosť veľmi znižuje. Najdôležitejšie je vždy oddeliť tvoriace sa poplazy, predpestovať ich a až potom vysádzať.

Ako ovplyvňuje rodivosť prihnojovanie jahôd?
Už pri výsadbe, najlepšie k pestovanej predplodine, či už skorých zemiakov, alebo inej zelenine, zapracovať na jeseň do pôdy dobre vyzretý kompost alebo iné organické hnojivo. Počas pestovania jahôd ovplyvňuje prihnojovanie trsov na jar veľkosť plodov a prihnojovanie po zbere úrody ovplyvňuje množstvo plodov, ktoré sa vytvoria v budúcom roku. Prihnojovanie Fragarinom alebo Cereritom v tomto období s okopávkou a odstránením nadbytočných poplazov a listov napadnutých škvrnitosťou je dôležité.

Aké choroby a škodce poškodzujú jahody?
Úrodnosť plodov najviac znižuje pleseň jahôd, ktorá sa premnoží počas daždivého počasia. Veľmi dôležitá je najmä preventívna ochrana, aby vysadené trsy mali dostatočnú vzdialenosť od seba, aby porasty mali dostatok priestoru a vzduchu. Zo škodcov najväčšie škody spôsobuje kvetovka jahodová a roztočík jahodový. Proti týmto škodcom pred kvitnutím jahôd môžeme použiť napríklad Decis alebo niektorý iný insekticíd.

Autor článku: Eduard JAKUBEK
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 10/2010
Komentáre k článku:

Lenka Gáborová | 08-06-2018 23:07:08
Ďakujem za zaujímavé porovnanie v rodivosti predpestovaných jahôd a jahôd z poplazov. Len by ma zaujímalo, či aj po predpestovaní majú jahody vypestované z poplazov nižšie úrody? Pretože na to nevidím dôvod.

Ešte chcem poradiť pridávať pod jahody mulč - ten zabráni nadmernému hnitiu plodov ktoré sa dotýkajú zeme. Je to popísané napríklad tu: http://www.chovatelahospodar.sk/clanok/vsetko-o-pestovani-jahod-229

Ja mám s mulčom pod jahodami veľmi dobré skúsenosti
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárEmily Pred 18 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárZara Adam Pred 19 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárfaye miller Včera:
Pre hrozbu afrického moru zlikvidovali v Maďarsku za dva týždne 500 ošípaných
Komentárrýchla ponuka pôžičky. 11-12-2019 09:28:01:
Vinohradníci môžu požiadať o podporu na poistenie úrody
KomentárWendy Thomas 10-12-2019 12:37:11:
Ako sa stať farmárom
KomentárKennet Meade 06-12-2019 09:14:00:
Najkrajšie slovenské jablko dopestovali tento rok v Dubnici, hrušku v Opatovciach
KomentárKarin Sabine 27-11-2019 15:54:05:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárJose 27-11-2019 12:41:04:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárThomas PERIN 19-11-2019 16:44:15:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
KomentárAlfred AlfredFinance 15-11-2019 22:55:19:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice