Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 18. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

O spoločnej poľnohospodárskej politike v Bruseli

O spoločnej poľnohospodárskej politike v Bruseli
Európska komisia dňa 20. novembra 2007 zverejnila dokument „Príprava na „kontrolu zdravotného stavu“ reformy SPP (spoločnej poľnohospodárskej politiky)“, ktorým odštartovala rokovania k doladeniu reformy SPP z roku 2003 a diskusie k novým prioritám poľnohospodárstva po roku 2013. Ministerka pôdohospodárstva SR Zdenka Kramplová sa 21. januára zúčastní v Bruseli na zasadnutí Rady ministrov poľnohospodárstva a rybného hospodárstva. Bude obhajovať stanoviská Slovenskej republiky na rokovanie Rady pri troch hlavných rokovacích bodov. Z nich sú najdôležitejšie pre Slovensko z programu body 4 a 5.

V bode 4 ide o Návrh nariadenia Rady, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 1782/2003, ktorým sa stanovujú spoločné pravidlá režimov priamej podpory v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky a ktorým sa zavádzajú niektoré režimy podpory pre poľnohospodárov a nariadenie (ES) č. 1698/2005 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV), tzv. krížové plnenie.

Cieľom predloženého návrhu má byť zjednodušenie a zlepšenie uplatňovania systému krížového plnenia. Technické otázky návrhu nariadenia boli prerokované na dvoch zasadnutiach pracovnej skupiny. Hranica pravidla de minimis (stanovenie hranice, pod ktorú sa členské štáty môžu rozhodnúť nekrátiť priame platby pri porušeniach požiadaviek krížového plnenia na 100 EUR na poľnohospodársky podnik a rok), prechodné obdobie pre zavádzanie systému krížového plnenia v nových členských štátoch a predĺženie uplatňovania SAPS (jednotná platba na plochu) boli označené ako otázky pre politickú diskusiu. O SAPS chce Komisia diskutovať v rámci zdravotnej prehliadky v roku 2008.

Slovenská republika podporuje zavedenie šesťročného prechodného obdobia pre uplatňovanie krížového plnenia (postupne v troch fázach do roku 2013), sme pripravení akceptovať aj trojročné prechodné obdobie v prípade, že budú uplatnené iné požiadavky SR. Podporujeme predĺženie SAPS do roku 2013, keď nové členské krajiny EÚ dosiahnu úroveň priamych platieb EÚ-15. Pravidlo de minimis podporujeme.

V bode 5 ide o Oznámenie Európskej komisie pre Radu a Európsky parlament – Príprava pre kontrolu „zdravotného stavu“ reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP), tzv. dotazník predsedníctva.

Európska komisia dňa 20. novembra 2007 zverejnila dokument „Príprava na „kontrolu zdravotného stavu“ reformy SPP (spoločnej poľnohospodárskej politiky)“, ktorým odštartovala rokovania k doladeniu reformy SPP z roku 2003 a diskusie k novým prioritám poľnohospodárstva po roku 2013. Zdravotná prehliadka sa zaoberá troma okruhmi tém:

1. zefektívnením a zjednodušením jednotnej platby na plochu 2. zefektívnením nástrojov pre podporu trhu 3. reakciou na nové výzvy (riadenie rizík, klimatické zmeny, rozvoj vidieka)

Ďalším krokom v tomto procese je zisťovanie pozícii jednotlivých členských štátov prostredníctvom dokumentu „Dotazník predsedníctva“.

Pre SR sú kľúčové tieto témy: - zjednodušenie režimu jednotnej platby (podporujeme možnosť uplatnenia SAPS do roku 2013) - maximálna a minimálna výška pomoci (SR zásadne nesúhlasí so zavedením kraátenia a stropu priamych platieb v závislosti od veľkosti poľnohospodárskych podnikov) - zrušenie kvót na mlieko – príprava na „hladké pristátie“(SR súhlasí so zrušením mliečnych kvót od roku 2014) - riadenie rizík (podporujeme zriadenie krízového fondu na riešenie katastrofických situácií) - posilnenie druhého piliera SPP – rozvoj vidieka (podporujeme posilnenie rozvoja vidieka formou povinnej modulácie)

V ďalšom rokovacom bode 6 ide o Návrh rozhodnutia Rady o vypovedaní protokolu, ktorým sa stanovujú možnosti rybolovu a finančný príspevok podľa Dohody o spolupráci v sektore rybolovu medzi Európskym spoločenstvom a Mauritánskou islamskou republikou.

Návrhom rozhodnutia sa zruší platnosť Protokolu, ktorým sa ustanovili rybárske možnosti a finančný príspevok v rámci dohody o partnerstve v rybárstve (FPA) medzi Európskym spoločenstvom a Mauritánskou islamskou republikou. Slovenská republika s návrhom súhlasí.
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárLinda Sweeney Pred 8 hodinami:
Ako sa stať farmárom
KomentárGARRETT WILSON Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárveronica adrian Včera:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjohnmarco Včera:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárKarin Sabine Včera:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
KomentárPaul Garry 15-09-2019 01:00:17:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárPani Weat Beatrice 07-09-2019 16:57:31:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárM. Salák 05-09-2019 09:01:09:
V okresoch Zvolen, Krupina a V. Krtíš už majú pojazdné mliečne automaty
KomentárYERRI CHRISTIANA 03-09-2019 19:27:49:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárPavol 30-08-2019 07:34:48:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice