Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 22. 1. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Malokarpatskí vinári dnes otvárajú od Devína po Trnavu 142 pivníc

AgroserverVinohradníctvo
Malokarpatskí vinári dnes otvárajú od Devína po Trnavu 142 pivníc
Malokarpatskí vinári dnes popoludní opäť otvárajú svoje pivnice pre verejnosť. Býva tomu tak len dvakrát v roku, na jar a na jeseň.

Jarné Dni otvorených pivníc k sviatku sv. Urbana, patróna všetkých vinohradníkov, sa uskutočnia dnes a v sobotu (25. 5.). Milovníci vínnej turistiky môžu počas 7. ročníka podujatia zavítať do 142 pivníc od Devína až po Trnavu, v 30 obciach a mestách Bratislavského a Trnavského kraja. Ide o putovanie za dobrým vínom v atraktívnom prostredí pôvodných i nových pivníc, neodmysliteľne spojené aj s ochutnávkou regionálnych malokarpatských kulinárskych špecialít.

Tradičné podujatie pre milovníkov vínnej turistiky pripravilo Združenie Malokarpatská vínna cesta, koná sa pod záštitou predsedov Bratislavského a Trnavského samosprávneho kraja. Najmä pre Bratislavský kraj sa stala téma ochrany vinohradníctva a vinárov jednou z priorít, preto nie je žiadnym prekvapením, že Deň otvorených pivníc je podujatím, počas ktorého je potrebné poukazovať aj na ochranu vinohradov.

„Ľudia si práve počas týchto akcií naplno uvedomujú význam a nenahraditeľnosť vinohradníctva. Pre mňa ako župana je dôležité snažiť sa o to, aby tomu tak nebolo iba počas týchto dvoch dní, ale aby sa ľudia zaoberali ochranou vinohradov stále častejšie,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.

„Téma ochrany vinohradov je čoraz silnejšia a my sa na cestách po regióne stretávame s čoraz väčším počtom ľudí, ktorí žiadajú, aby vinohrady ostali zachované. Aj preto sme pripravili vyhlásenie na záchranu slovenských vinohradov, ktoré podpísali aj významné osobnosti slovenského politického života, a pripravujeme novelu vinohradníckeho zákona, ktorého cieľom bude obnoviť ochranu vinohradov tak, aby zostali zachované pre budúce generácie. Je to nielen naša kultúrna a historická identita, ale je to aj významný zdroj pracovných miest a nástroj rozvoja regiónu nielen v oblasti cestovného ruchu, ale aj v riešení sociálnej otázky,“ doplnil podpredseda BSK Ivo Nesrovnal.

Od polovice 90. rokov minulého storočia sa vo vinohradníckych oblastiach Slovenska objavuje myšlienka vytvorenia vínnych ciest, ktoré by využili danosti vinohradníckej krajiny, vína ako jedinečného nápoja a miestnej gastronómie na vytvorenie cielených produktov pre návštevníkov. Najďalej v tom pokročila Malokarpatská vínna cesta, ktorá sa z myšlienky už zmenila na ponuku celoročného programu podujatí viazaných na činnosti spojené s pestovaním viniča a výrobou vína i ponuku zariadení typických pre tento vinohradnícky región.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárDiana Luis Pred 4 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárWilliam Moller Pred 7 hodinami:
Ako sa stať farmárom
KomentárKelvin Faiz Včera:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárBrian Hillson Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:43:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:10:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:38:
Mak so zvýšeným obsahom morfínu je pôvodom z ČR, na Slovensku bol iba balený
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:22:
Nebezpečná huba, ktorá ničí banánovníky, sa šíri ďalej do sveta
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:00:
Kontroly potravín v 1. štvrťroku 2014 odhalili 15,89 % nedostatkov
Komentárhelena 15-01-2020 02:35:35:
Vody je dostatok, ale nie všade, kde je potrebná
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice