Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 11. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

EÚ chce na budúci týždeň dať konečnú podobu spoločnej poľnohospodárskej politike

AgroserverLegislatíva
EÚ chce na budúci týždeň dať konečnú podobu spoločnej poľnohospodárskej politike
Spoločná poľnohospodárska politika (CAP) ako politický koncept v rámci Európskej únie (EÚ) bola vytvorená už pred 50 rokmi.

V októbri 2011 eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Ciološ predstavil návrh reformy CAP, ktorá podľa neho bude určovať podobu európskeho poľnohospodárstva nielen v rozpočtovom období do roku 2020, ale na celé nasledujúce desaťročie.

Pred "Ciološovou reformou" k poslednému pokusu o zmeny spoločnej agropolitiky došlo v roku 2003, keď mala únia 15 členských štátov. Krajiny so silným agrárnym sektorom ako Francúzsko sa držali výhod CAP, kým priemyselne rozvinuté štáty na čele s Veľkou Britániou sa snažili znížiť význam alebo dokonca odstrániť spoločnú poľnohospodársku politiku, ktorá podľa nich deformovala jednotný trh.

Spory medzi členskými krajinami súvisiace s CAP dostali nový rozmer a význam po rozšírení EÚ o 10 nových krajín v roku 2004, vrátane Slovenska, a následne v roku 2007 pristúpením Bulharska a Rumunska. Išlo o krajiny s podstatným podielom poľnohospodárskej a živočíšnej výroby, čo posunulo diskusie o spoločnej agrárnej politike smerom k jej posilneniu a rozšíreniu. Pôvodné pravidlá už totiž nemohli čeliť novej realite.

Nová zreformovaná CAP by mala nadobudnúť platnosť v roku 2014. Podľa pôvodného návrhu Európskej komisie (EK) dotácie pre poľnohospodárov mali byť vo výške 371,72 miliardy eur (36,2 % celkového rozpočtu EÚ) počas 7 rokov (2014-2020). Je to najväčšia výdavková položka eurorozpočtu. Reforma agrárnej politiky by zároveň mala viesť k spravodlivejšiemu vyrovnaniu medzi východnou a západnou Európou, kde najväčším kameňom úrazu sú priame platby pre poľnohospodárov.

Ciološova reforma predvída obmedzenie dotácií pre veľké poľnohospodárske podniky, tzv. stropovanie, pričom dáva väčší priestor na podporu malých a mladých poľnohospodárov. CAP sa oproti minulosti stáva ekologickejšie zameranou a vznikol nový koncept "aktívneho poľnohospodára". Ten má zabrániť zbytočným dotáciám napríklad pre majiteľov futbalových a golfových ihrísk, letísk či rybníkov, ktorí doteraz prezentovali svoje podnikanie pod hlavičkou poľnohospodárstva a mohli čerpať zdroje z tejto rozpočtovej obálky.

Lisabonská zmluva stanovuje, že Európska komisia je jedinou inštitúciou EÚ, ktorá má právo zákonodarnej iniciatívy v oblasti agropolitiky. Konečné rozhodnutie o novej podobe CAP však záleží aj od Európskeho parlamentu (EP) a Rady ministrov, zastupujúcej členské štáty, ktoré majú právo spolurozhodovania.

V pondelok (24. 6.) bude v Luxemburgu zasadať Rada EÚ pre poľnohospodárstvo, na ktorej sa zúčastnia aj vyjednávacie tímy EP a EK. Témou trojstranných rokovaní je práve CAP - najstaršia a najrozsiahlejšia spoločná politika únie. Taliansky europoslanec a predseda Výboru EP pre poľnohospodárstvo Paolo De Castro vo štvrtok (20. 6.) uviedol, že ministrov čaká veľmi náročná fáza rokovaní, lebo je snaha všetkých strán dohodnúť sa na budúcej podobe CAP.

Zasadnutie Rady sa koná iba týždeň pred ukončením polročného írskeho predsedníctva v EÚ a podľa diplomatických zdrojov nie je vôľa presunúť túto náročnú tému na nasledujúce litovské predsedníctvo v únii.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárPani Weat Beatrice Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárDora Sebastian Predvčerom:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárVEĽKÝMI OSVEDČENIAMI/SLOBODNOSŤOU 05-11-2019 18:27:08:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárPán Peter Snyder. 03-11-2019 06:01:14:
Ako sa stať farmárom
KomentárJOHNSON 24-10-2019 23:40:35:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárJOHNSON 24-10-2019 21:17:15:
Úvery agrosektoru stagnujú
Komentárnelsonwealthfinacialloanservic@gmail.com 18-10-2019 11:26:25:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
Komentárnelsonwealthfinacialloanservic@gmail.com 18-10-2019 11:21:45:
Program rozvoja vidieka SR a Operačný program Rybné hospodárstvo SR
Komentárjose dennison 16-10-2019 06:05:46:
Najkrajšie slovenské jablko dopestovali tento rok v Dubnici, hrušku v Opatovciach
Komentárjohnmarco 14-10-2019 13:38:33:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice