Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 21. 11. 2018, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Chovateľ ošípaných chce do farmy pri Kamenici investovať vyše 1,5 mil. eur

AgroserverChov
Chovateľ ošípaných chce do farmy pri Kamenici investovať vyše 1,5 mil. eur
Kamenica nad Cirochou 26. novembra (TASR) - V areáli bývalej výkrmne ošípaných, postavenej v 80. rokoch minulého storočia pri obci Kamenica nad Cirochou (okres Humenné), sa od marca tohto roka realizujú rekonštrukčné práce.

Za investičnou akciou stojí spoločnosť s r. o. PAVEX s poľskou majetkovou účasťou, ktorá plánuje do obnovy objektov a novej technológie na produkciu odstavčiat investovať celkovo viac ako 1,5 milióna eur.

Podľa slov konateľa spoločnosti PAVEX Juliána Škerlíka firma odkúpila areál od pôvodných vlastníkov v roku 2007. "Po počiatočných investíciách sme začali chov odstavčiat, no zastihla nás kríza, ktorú toto odvetvie možno 40 rokov nezaznamenalo," uviedol pre TASR. Dodal však, že v minulom roku došlo k čiastočnému oživeniu trhu a manažment sa rozhodol poľnohospodársky areál pri Kamenici opäť modernizovať.

Do technologických zariadení a stavebných prác investovala spoločnosť doteraz asi 750.000 eur "a minimálne takéto množstvo prostriedkov si to ešte vyžiada", spresnil Škerlík. Dodal, že prebiehajúca revitalizácia ja zameraná hlavne na obnovu zastaraných objektov, výstavbu odpadových kanálov, ale aj na montáž kŕmnych liniek či pôrodných boxov pre odstavčatá.

Spoločnosť spustila v júni tohto roka popri prebiehajúcej rekonštrukcii na farme pri Kamenici aj chov ošípaných. Do budúceho roka tu bude umiestnených asi 800 prasníc a do dvoch rokov by sa mal ich počet rozšíriť o ďalších 1100 kusov, informoval Škerlík, ktorý zároveň dodal, že produkciu odstavčiat realizujú v súčasnosti aj v obci Topoľovka (okres Humenné).

"Produkujeme tam asi 20.000 odstavčiat ročne. Vyše 90 % z nich ide na vývoz do Poľskej republiky, menšia časť na domáci trh," vysvetlil. V obnovených priestoroch kamenickej farmy sa podľa jeho slov nachádzajú prasnice asi od júna tohto roka a v prvej polovici novembra porodili prvé odstavčatá.

Zahraničný investor, ktorý sa rozhodol investovať do obidvoch poľnohospodárskych areálov na východe Slovenska, je jedným z najväčších chovateľov ošípaných v Poľsku. "Vo viacerých regiónoch tam produkuje odstavčatá asi na 12 podobných farmách ako na Slovensku," uzavrel Škerlík.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.





Komentáre k článku:

Matej Polák | 12-09-2018 10:20:40
Majiteľ farmy by mal najprv zastaviť znečisťovanie životného prostredia tekutými exkrementami ošípaných
ktoré na farme chová. A predovšetkým doriešiť tento problém. V Poľsku by si podobne nakladanie z exkrementami
dovoliť určite nemohol.Ani za hlbokej totality keď PD prevádzkovalo farmu ošípaných sa takýto prístup k aplikácií tekutých výkalov netoleroval.
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávanie



v článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:



Posledné komentáre
Komentárzaini Pred 2 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárEman Omar Pred 3 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárAdrian Bayford Predvčerom:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárAnderson Morris 14-11-2018 22:38:38:
Rakúšan na slovenskej farme
Komentáranonym 13-11-2018 16:17:37:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárPatrick George 13-11-2018 05:07:33:
Jarné práce na poliach sú tento rok v pokročilejšom štádiu ako v minulosti
KomentárAnderson Morris 27-10-2018 17:36:30:
Najviac peňazí z eurofondov putuje na juhovýchod
KomentárJena 25-10-2018 10:17:01:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
KomentárJena 25-10-2018 10:16:45:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
KomentárJena 25-10-2018 10:16:29:
Nebezpečná huba, ktorá ničí banánovníky, sa šíri ďalej do sveta
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice