Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 24. 2. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Ceny pšenice stúpajú

AgroserverCeny komodít
Ceny pšenice stúpajú
Svetové ceny pšenice vystúpili minulý týždeň na nové rekordy. Kľúčový termínový kontrakt chicagskej burzy vzrástol o viac než 5 % nad 11$ za asi 27 kilogramov. V Európe potom dosiahli kontrakty na marec asi 290 eur, v prepočte približne 9 500 Sk, za tonu pšenice.

Za týmto posunom údajne stojí príliv kapitálov od špekulatívnych investičných fondov.

Tieto výkyvy sa však na našom trhu nemusia vôbec prejaviť. Je treba počkať, či sa ceny opäť neznížia. Na trhu nemajú veľkú stabilitu, pomerne rýchlo stúpajú i klesajú. V Európskej únii sú obilninami osiate pomerne veľké plochy, len v Nemecku majú oziminy o 11 % väčšiu výmeru než v predchádzajúcom roku. Ak oziminy dobre prezimujú, vyvolá to tlak na ceny smerom dolu. Vplyv na prípadný ďalší nárast cien ma i fakt, že hladina cien obilia sa pohybuje už teraz na dosť vysokej úrovni. Ich zmeny budú záležať od ďalších situácií na trhoch.

Nedávne zvýšenie cien na svetových burzách bolo prekvapivé. Podľa výhľadov publikovaných v decembri sa očakávalo, že ceny budú naopak klesať. Nárast začal až v posledných dňoch. Veľa obilia sa vyváža a pestovatelia sa budú riadiť približnými svetovými cenami. Pokiaľ sa presúva kapitál do surovín, predpokladá sa, že ich bude nedostatok.

I u nás sa európske ceny premietajú do cien obilia. Obchod je z celku otvorený a veľa obilia sa vyváža do zahraničia. Pomerne dosť obilia sa ešte nachádza v skladoch poľnohospodárov, ktorý čakajú na vysoké ceny. Predajú ho tomu, kto ponúkne vyššiu cenu. Členovia združenia teraz pripravujú ceny na budúci rok. Na základe týchto jednaní veľmi predbežne očakávame, že ceny sa budú pohybovať na podobnej úrovni, ako na prelome rokov 2007 a 2008. Vývoj cien sa bude odvíjať aj on konkrétnych obchodných väzieb.

Situácia je podobná aj u repky, jej cena taktiež vystúpila v poslednom období závratne hore. Predáva sa aj za cenu 12 600 Sk za tonu aj viac. Pšenica sa za výhodnejšiu cenu nedá zohnať ani v susedných štátoch. Tam stojí rovnako, alebo sa predáva ešte drahšie ako u nás. V Rusku je pšenica lacnejšia, ale je na ňu 40 % clo, takže jej dovoz sa neopláca.

Naviac pri dovoze sa musia k cene suroviny pripočítať aj dopravné náklady, čo produkt ešte viac predražuje. Takže neostáva nič iné, len surovinu zakúpiť za vyššiu cenu. Podelia sa viac než 70 % na výrobe krmív, ich cenu vzhľadom k drahším vstupom sú nútení zdvíhať. Vysoké ceny obilia sa tak do poľnohospodárstva vracajú ako bumerang. Je to zložitá situácia a vyzerá to, že sa to zatiaľ nezlepší.

Cena obilnín stúpla už v minulom roku, kedy zvýšila o takmer dvojnásobok. Výrazné vzrástli i ceny kukurice, sóji a ďalších plodín. . K tomuto vývoju prispelo okrem veľmi nízkych zásob obilnín a zvyšujúcich sa požiadaviek ázijských krajín využívať pôdy v niektorých priemyselných zemiach k produkcii biopalív.

Priemerné ceny potravinárskej pšenice po januárovom prepade od začiatku februára opäť mierne vzrástli. V šiestom týždni tohto roku výrobcovia predávali tonu potravinárskej pšenice za 7000 až 7800 SK a kŕmna pšenica za 5100 až 7200 SK.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárLisa Becker Pred 4 hodinami:
Na rozvoj vidieka do roku 2020 pôjde 2,079 mld. eur z verejných zdrojov
KomentárLisa Becker Pred 4 hodinami:
MPRV chce agrosektor v roku 2013 podporiť cez naftu sumou 10 mil. eur
KomentárLisa Becker Pred 4 hodinami:
Ako sa stať farmárom
Komentárkemi Pred 5 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjulio 21-02-2020 14:51:33:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
Komentárjohnmarco 21-02-2020 08:21:44:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
Komentármaria tereza 19-02-2020 19:21:15:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
Komentárfaye miller 16-02-2020 02:05:43:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárDirect Providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN 12-02-2020 21:59:00:
Podporné konštrukcie pre vinič
KomentárLenka Bolkova 12-02-2020 00:49:40:
Úvery agrosektoru stagnujú
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice