Kučeravosť listov broskýň


Aj menej skúsení záhradkári vedia, že najvážnejšou chorobou broskýň je kučeravosť listov.
Skôr ako začneme objednávať rastliny


Studené januárové večery sú priam ideálne pre plánovanie záhrady, zvlášť ak si chceme založiť novú alebo zrenovovať tú starú.
Méra hrušková


Méra hrušková (Psylla pyri) je 2,5 až 3 milimetre veľký hmyz s dvoma pármi strechovito zložených krídel. Škodí cicaním rastlinných štiav na mladších listoch a koncoch výhonkov hrušiek.
Mníšky škodia ovocným drevinám


Mníšky sú stredne veľké motýle s bielymi alebo bledohnedými krídlami. Na ovocných drevinách najčastejšie stretávame mníšku zlatoritku a mníšku veľkohlavú.
Zaujímavosti o burinách


Pýr plazivý je najznámejšia trvácna trávovitá burina. V pôde vytvára bohato rozvetvené podzemky, ktorých konce sú také tuhé, že dokážu prerásť aj cez zemiakové hľuzy.
Choroby hľúz mečíkov


Ak chceme preveriť zdravotný stav hľúz mečíkov, mali by sme ich podľa známeho pestovateľského postupu najneskôr do konca septembra vybrať z pôdy. Potom pri teplote 25 až 30 stupňov ihneď vysušiť a napokon z nich odstrániť obalové šupiny.
Motýle, ktoré ničia stromy


Drevotoče sú motýle, ktorých húsenice sa vyvíjajú v konárikoch a kmeňoch rôznych listnatých drevín.
Záhrada v marci


Príroda sa začína prebúdzať zo zimného spánku. V záhradke sa snažíme ovocným a okrasným drevinám vytvoriť optimálne podmienky pre rast, kvitnutie a rodivosť.
Rez ovocných stromov


Rezom ovocných stromov ovplyvňujeme rodivosť. Ak sme v predchádzajúcich rokoch nesprávnym rezom, t. j. skracovaním jednoročných výhonkov o tretinu skrátili koncové prírastky, vytvorili sa ešte väčšie rozvetvenia a získali sme tzv. metlu s bohatým rozkonárením.
Ako bojovať proti monilióze


V minulosti sme sa opäť presvedčili o nebezpečnosti moníliového usychania kvetov a výhonkov kôstkovín (skrátene monilióza).