Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 7. 5. 2021, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Záujem o inteligentné stoje rastie

Záujem o inteligentné stoje rastie
V súčastnej dobe začínajú poľnohospodári investovať do presného siatia obilia, predovšetkým kukurice. Na tento trend má vplyv potreba výroby energie z obnoviteľných zdrojov.

Technické trendy pri poľnohospodárskych strojoch sa dajú charakterizovať niekoľkými výrazmi: široký pracovný záber, veľký výkon, nízke prevádzkové náklady, priaznivé ekonomika, ľahká ovládateľnosť a inteligentná schopnosť strojov pracovať presne a samostatne. Vďaka novým ovládacím terminálom je obsluha schopná väčšinu vlastností modernej techniky aj využiť.

Príkladom inteligentného poľnohospodárskeho stroja je napr. rozmetač priemyselných hnojív Vicon Rotaflow RS EDW určený pre presné poľnohospodárstvo.

Samokalibrovacie rozmetače boli výsadou veľkých poľnohospodárskych podnikov či podnikov služieb. Hlavným faktorom, ktorý inteligentné rozmetače prináša aj menším farmárom sú nákupné ceny hnojív. Niet preto divu, že dnes kupujú tieto rozmetače aj súkromní poľnohospodári a z ojedinelého predaja týchto zariadení sa stáva prevažujúca kategória.

Rozmetač Vicon RS EDW má zaujímavý spôsob rozmetávania Rotaflow, ktorý je šetrný voči granulám, nerozbíja ich a tým je presný. Zabudované váhy vedia ako jediné kontinuálne vážiť množstvo hnojiva v násypke aj pri práci. Štyri senzory umiestnené pod násypkou vážia iba násypku, a nie celý rozmetač. Referenčný snímač sníma zrýchlenie, spomalenie či rôzne výkyvy rozmetača.

Senzor váži hnojivo za jazdy a automaticky sa kalibruje buď každú minútu, alebo každých 75 aplikovaných kilogramov hnojiva, pričom záleží na tom, čo skôr nastane. Zariadenie funguje v systéme precízneho poľnohospodárstva pre N-senzor, ako aj pre variabilné hnojenie prostredníctvom GPS a vstupu poľných dát.

Nové elektronické ovládanie rozmetačov Vicon posúvajú prácu s týmito strojmi o veľký kus dopredu. Rozmetače sú ISO-Bus kompatibilné, po pripojení káblov do ISO-Bus koncovky sa ovládajú priamo prostredníctvom terminálu z traktora a nie je nutný žiadny ďalší monitor. Do tohto systému sa dá následne zapojiť aj presný sadiaci stroj, postrekovač, pluh, lis či sanážny voz.

Dnešný poľnohospodári v súčasnej dobe začali opäť investovať do presného siatia, najmä kukurice. Na tento trend má vplyv potreba výroby energie z obnoviteľných zdrojov a tiež potreba tovární k produkcii glukózy, pri výrobe ktorej je vstupnou surovinou tiež kukurica.

Sejacie stroje sa vyrábajú s mechanickým alebo elektrickým pohonom. Takmer 80% objednávok sa však týka strojov s elektropohonom, ktorý spresňuje sadenie, umožňuje vypínať jednotlivé sekcie a predovšetkým umožňuje presné a plynulé (nie skokové) sadenie pomocou nastavenia výsevu. Pestovatelia tak môžu lepšie vyhovieť požiadavkám daného hybridu plodiny na stanovisko a výsadzbu. Tieto stroje vysádzajú kalibrované osivá všetkých u nás bežne pestovaných riadkových kultúr vyžadujúcich presnú výsadzbu.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMagda 12-09-2020 21:54:58:
Boj o Tokaj nemá konca kraja!
KomentárIrena 10-05-2020 05:49:12:
Cibuľa ŠALOTKA
KomentárAnonym 17-04-2020 18:24:09:
Ministerstvo vydáva mimoriadny zákaz zakladania ohňov v lesoch
KomentárPOZICKU (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:15:27:
Hospodársky výbor o nákupoch cukru a pšenice hmotnými rezervami nehovoril
KomentárCOVID19 (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:14:07:
SR má najlepšie rozpracovaný systém bezpečnosti potravín v EÚ
KomentárCOVID19 slovaquie 31-03-2020 17:13:26:
Farmárske trhy zaplnia námestie slovenskými výrobkami každý utorok
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice