Varroóza 2012
Pohľad na mapku webovej stránky www.varroamonitoring.cz je prekvapivý. Aktívna stanica na Slovensku je len jedna a to na Ústave včelárstva v Liptovskom Hrádku.
Verím však že včelári infestáciu svojich včelstiev parazitom Varroa destructor sledujú a podrobne ju poznajú. No napriek tomu mi nedá, aby som neupozornil včelárov, že aj v tomto roku má varroóza vyššiu intenzitu nárastu. Na našej včelnici je približne rovnaká ako v roku 2011. Ukázal sa ako varroózny a problematický pre včelárov, ktorý neurobili letné (júlové) ošetrenie včelstiev.
Uvedené fakty zobrazené v grafe sa vzťahujú na našu včelnicu. Situáciu u jednotlivých včelárov môže byť rozličná. Závislá na zavčelnení územia, postupoch ošetrenia včelstiev v zimnom bezplodovom období, tvorbe oddelkov a tiež na klimatických faktoroch regiónu. Upozorňujem včelárov, ktorý pozorujú infestáciu včelstiev podobnú ako v roku 2011 aby ošetrili svoje včelstvá dlhodobým odparom 65% kyseliny mravčej. Doba aplikácie 12 dní, expozícia menšou odparovacou plochou (napr. Nassenheider – polovičný knôt) vzhľadom k predpokladanému teplejšiemu počasiu. Na ošetrenie je pri súčasných extrémnych teplotách potrebné sledovať predpoveď počasia a odparovače vkladať pred príchodom „vlny ochladenia“.
Verím, že Vám poznanie aktuálneho zdravotného stavu Vašich včelstiev napomôže pri rozhodnutí či dlhodobé odparovače použijete. Nás čaká v najbližších dňoch medobranie a následne budeme podľa aktuálnej predpovede počasia vkladať odparovače. Aká situácia je u Vás ....?
MVDr. Martin Staroň
CVŽV Ústav včelárstva