Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 22. 3. 2023, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Týždenník Farmár 24/2009

Týždenník Farmár 24/2009
Týždenník Farmár č. 24, časopis pre slovenský vidiek, prišiel na pulty stánkov vo štvrtok 11. júna. Problémy slovenského mlieka sú čoraz vážnejšie a prvovýrobcovia už dokonca na verejnom zhromaždení utopili portrét eurokomisárky pre poľnohospodárstvo. Pozreli sme sa aj do obce Prietrž, k ktorej prietrž mračien ničila pôdu, domy i úrodu, voda odniesla dokonca aj auto. Farmár sa hlbšie pozrel aj na slovenský problém – extrémizmus. Mnohým akoby vyhovovalo, že po uliciach znova pochodujú náckovia... Upozorníme vás aj na rozširovanie zoonóz, teda chorôb prenosných zo zvieraťa na človeka, ktoré sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zrýchľuje. No a dozviete sa tiež, ako môžete pomáhať vtákom, ktorí hniezdia na zemi a ich potomstvo je teda veľmi ohrozené.

Horúca téma: EÚ je ako macocha. Nielen k nášmu mlieku
Verejným zhromaždením chceli prvovýrobcovia mlieka, teda chovatelia dojníc, opäť upozorniť na fakt, že mliečnemu sektoru hrozí kolaps. Tentoraz nielen slovenský, ale celoeurópsky. Mlieko tieklo do kanála... Pred bránami najväčšej slovenskej mliekarne Rajo vylievali desiatky litrov mlieka na zem, rozdávali ho okoloidúcim a v mlieku symbolicky utopili portrét eurokomisárky pre poľnohospodárstvo Mariann Fisher-Boelovú. Tú vinia za kritickú situáciu v sektore. Ceny neustále klesajú, dnes sú na úrovni 50 percent výrobných nákladov, pritom ceny v obchodoch stúpali! Na úkor nás, spotrebiteľov...

Aktuálne: Prietrž mračien nad Prietržou
V sobotu 6. júna sa hasiči z Prietrže vybrali na oslavu do družobnej obce na Morave. Starostka šla vlastným autom. Vraj, aby sa rýchlejšie vrátila. To vôbec netušila, čo ju bude doma čakať. Dážď. Veľa dažďa. Veľa krúp. „Keď som otvorila dvere na verandu a dnu sa vrútila voda, vedela som, že je zle. V tej chvíli začali drnčať telefóny,“ opisuje udalosti starostka Prietrže. Voda ničila pôdu, domy, úrodu. Prívalový dážď trval zopár desiatok minút. V Hornom Deberníku si zobrala život kopaničiara. Obrovská sila – voda brala veľké balvany, bahno a špinu nanosila do výšky človeka. Aj auto odniesla.

Problém: Slovensko proti extrémizmu
Alebo skôr naopak? Šesťdesiatštyri rokov od porážky fašizmu! Niekedy to vyzerá tak, že hovorcovia našich inštitúcií, ba i podaktorí ústavní činitelia, sú v kútiku duše vlastne aj radi, že nám po uliciach znova pochodujú náckovia... Je jedno, či v replikách uniforiem členov Hlinkovej gardy, sutanách kňazov celebrujúcich vojnového zločinca Tisa, alebo vo „vlasteneckých“ trikolórach najmilitantnejších prívržencov Matice. Mnohí z Semtam niekto na zastávke do nemoty zbije černocha, že na štadiónoch tečie slovenská i maďarská krv a v policajných služobniach krv rómska.

Kynológ: Choroby od našich miláčikov
Podľa vyjadrení Svetovej zdravotníckej organizácie sa rozširovanie zoonóz, teda chorôb prenosných zo zvieraťa na človeka, zrýchľuje. Obeťou sa pritom môže stať ktokoľvek, kto priamo či nepriamo prichádza do kontaktu so zvieratami. Medzi najrozšírenejšie parazity patrí škrkavka psia a mačacia, ktorá spôsobuje ochorenie nazývané larválna toxokaróza. Aby sme problémom predišli, musíme dodržiavať zásady prevencie. Preto treba zvieratko pravidelne odčervovať (odporúča sa dva- až štyrikrát do roka), odblšiť, odpratávať trus, zakrývať pieskoviská...

Poľovník: Chráňme hniezda!
Jún je mesiac poľovníctva. Spravidla sa však poľuje najmenej a najviac sa zver chráni. Zver totiž hniezdi a vyvádza mláďatá, preto potrebuje pokoj. Hniezda však nie sú len na stromoch, ohrozené sú práve tie na zemi. Viaceré druhy vtáctva poľnohospodárskej krajiny (i vzácny drop) sú závislé od času kosenia lúk, ktoré sa v týchto dňoch začína. Operence stavajú hniezda na zemi a mláďatá vodia skryté v poraste tráv a obilia, čo je hlavnou príčinou ich častého zranenia a usmrtenia počas získavania sena. Viete, ako sa im dá pomôcť?
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMagda 12-09-2020 21:54:58:
Boj o Tokaj nemá konca kraja!
KomentárIrena 10-05-2020 05:49:12:
Cibuľa ŠALOTKA
KomentárAnonym 17-04-2020 18:24:09:
Ministerstvo vydáva mimoriadny zákaz zakladania ohňov v lesoch
KomentárPOZICKU (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:15:27:
Hospodársky výbor o nákupoch cukru a pšenice hmotnými rezervami nehovoril
KomentárCOVID19 (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:14:07:
SR má najlepšie rozpracovaný systém bezpečnosti potravín v EÚ
KomentárCOVID19 slovaquie 31-03-2020 17:13:26:
Farmárske trhy zaplnia námestie slovenskými výrobkami každý utorok
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice