Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 30. 9. 2023, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Týždenník Farmár 2/2009

Týždenník Farmár 2/2009
Časopis Farmár č. 2/2009 – týždenník pre slovenský vidiek vychádza vo štvrtok 8. januára. Mnohí potravinári čoraz častejšie tvrdia, že sú na pokraji ekonomického krachu. Bližšie sme sa teda pozreli na potravinárov, spracovateľov i obchod, aby sme zistili, kto za tento veľký problém vlastne môže. A Farmár hneď urobil aj prieskum, ako je na tom taká slovenská šošovica v obchodoch. Čakal nás šok: slovenskú v regáloch azda ani nenájdete! Prečo? Predstavíme vám aj výnimočný Telgárt, ktorý má v katastri tri národné parky a chránené krajinné územia, ba aj unikátnu železničnú trať. Ďalším nádherným kúskom Slovenska je Vrátna dolina, ktorú domáci neustále rozvíjajú, a tak je lákadlom v lete i v zime. No a predstavíme vám aj rozvetvenú rodinu, ktorá sa zamilovala do chovu a výcviku parkúrových koní.

Horúca téma: Eniki beniki
Vyčítanka je druh ľudovej slovesnej tvorby, ktorý je určený na výber jedinca z danej množiny pre daný účel. V našej Horúcej téme hľadáme toho jedinca, ktorý je zodpovedný za nepretržitý stav takmer ekonomického krachu potravinárov. Kruh obsahuje už spomenutých potravinárov, spracovateľov i obchod. Samozrejme, každý z nich ponúka svoju pravdu. Jedno je však jasné – slovenské výrobky sa musia dostať na porovnateľnú úroveň so zahraničnými: kvalitou, cenou, záručnou lehotou, obalom, atraktivitou, úžitkovosťou tovaru... V tom prípade ich bude preferovať každý slušný obchodník.

Prieskum Farmára: Vari nedokážeme dopestovať ani šošovicu?
Výrobcovia varujú: v obchodoch nebudú slovenské potraviny. Obchodníci tvrdia opak. My sme sa v čase Vianoc a Nového roka zamerali na typickú slovenskú plodinu – šošovicu. A hľadali sme ju v obchodoch... Držte sa: ani v jednej sieti obchodných reťazcov, ktoré majú zastúpenie u nás, sme nenašli šošovicu, ktorá by bola dopestovaná u nás! Našli sme šošovicu z Kanady, USA, Poľska, Číny, Maďarska a Českej republiky. A to sme – ani nie tak dávno – boli prakticky šošovicovou veľmocou. Teda, boli sme krajinou, ktorá si to, čo zjedla, dopestovala sama.

U nás doma: Bohom (ne)zabudnutý kraj
Leží pri prameni Hrona, pod Kráľovou hoľou, v katastri má tri národné parky a chránené krajinné územia, unikátnu železničnú trať. Niekedy v 11. storočí sa les tiahol od Zvolena až po Spiš. Miestni sú hrdí na svoj Telgárt. Tú nádhernú prírodu dookola si Telgárťania pochvaľujú. Pribúdajú im stále nové prírodné rezervácie, pretože to, čo sa na tomto území sústreďuje, je jedinečné. Ale ako všetko – aj toto má dve strany mince. Na jednej strane by sa tu dala rozvíjať ekoturistika, na druhej strane miestnych obmedzuje, ak chcú niečo nové postaviť...

Vidiecka turistika: Vrátna – od slova vrátiť sa
O väčšine slovenských kútov sa dá povedať, či v nich možno lepšie využiť čas v zime, alebo v lete. Vrátna dolina je iná. Je málo miest, z ktorých máte také nádherné turistické zážitky v každom období. Kto miluje hory, nemôže malofatranské krásy obísť. Podľa názvu by sa do obce Vrátna mal každý ešte vrátiť. Kto má príležitosť, urobí tak, aj keby Vrátna bola Nevrátna. Čerpať v nej môže básnik, maliar, ale energiou sa nabijú aj všetci ostatní. V úzkom vstupe do doliny „máva“ povestný skalný mních. Príroda si vytvorila dôstojný vstup do jednej z najkrajších slovenských dolín.

Na návšteve: Koňom zasvätila život celá rodina
Lužany pri Topli sú nenápadná dedinka v okrese Svidník. Ich slávu šíri bývalý predseda poľnohospodárskeho družstva Juraj Cigán a jeho rozvetvená rodina. Parkúrové kone – ich chov a výcvik je rodinnou záležitosťou. Venujú sa jej už niekoľko generácií a žnú úspechy po celej Európe. Nejde len o koníček, chovné stádo tvorí základ príjmov rodín. Bývalé družstvo chovalo športové kone, ktoré vyvážali aj do Čiech a už za komunizmu dokázali predať kus aj za 1 200 vtedajších amerických dolárov! Cigánovci založili vlastnú chovnú stanicu už v roku 1990, začínali s piatimi koňmi, dnes ich majú tridsaťpäť.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMagda 12-09-2020 21:54:58:
Boj o Tokaj nemá konca kraja!
KomentárIrena 10-05-2020 05:49:12:
Cibuľa ŠALOTKA
KomentárAnonym 17-04-2020 18:24:09:
Ministerstvo vydáva mimoriadny zákaz zakladania ohňov v lesoch
KomentárPOZICKU (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:15:27:
Hospodársky výbor o nákupoch cukru a pšenice hmotnými rezervami nehovoril
KomentárCOVID19 (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:14:07:
SR má najlepšie rozpracovaný systém bezpečnosti potravín v EÚ
KomentárCOVID19 slovaquie 31-03-2020 17:13:26:
Farmárske trhy zaplnia námestie slovenskými výrobkami každý utorok
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice