Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 22. 3. 2023, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Týždenník Farmár 19/2009

Týždenník Farmár 19/2009
Časopis Farmár č. 19 – týždenník pre slovenský vidiek, nájdete na pultoch od štvrtka 7. mája. Čaká vás v ňom prekvapenie – jednoduchá predplatiteľská súťaž o množstvo skvelých cien! Priestor však dostanú aj vážne témy, napríklad aktuálny strašiak s názvom prasacia chrípka. Nakoľko je nebezpečná? Prešovský krajský lesný úrad zakázal verejnosti vstup do lesov, Vysoké Tatry totiž už niekoľko dní trápia požiare, ktoré akoby nemali koniec... Na príjemnejšie myšlienky vás privedie reportáž z hospodárskeho dvora priam v rozprávkovom prostredí, kde chovajú ovce a dorábajú skvelé syry s visačkou bio. Z morí miznú rýchlym tempom lososy. Prídeme o ďalší prirodzený zdroj obživy?

Súťaž: Farmár vám pripravil krásne leto!
Dovolenka podľa vlastného výberu? Parádny LCD televízor? Výkonná motorová píla? Špičkové kosačky, či fotoaparáty? Týždenník Farmár vás pred letom poteší a v jarnej súťaži ponúka hromadu lákavých cien! Pri príležitosti prvých narodenín nášho-vášho týždenníka sme pre vás pripravili súťaž. Zapojiť sa môžete celkom jednoducho a je jedno, či už vám Farmár chodí pravidelne do schránky, alebo si ho ešte len chcete predplatiť. Ak nám pošlete predplatný lístok na obdobie minimálne do konca roka 2009, automaticky ste v hre o ceny. Ak už ste pravidelným čitateľom, tiež pošlite lístok, my overíme vaše údaje a okamžite súťažíte!

Horúca téma: Pozor! Prasatá za chrípku nemôžu
Ešte nedozneli posledné správy o hrozivom likvidátorovi hydiny – vtáčej chrípke a už sa objavil nový zabijak: prasacia chrípka. Mediálne prezentovaná aj ako mexická či chrípka A (H1N1). Je rovnako hrozivá ako jej predchodkyňa. Ide o vcelku nový typ vírusu, ktorý nepoznáme a na ktorý nemáme vakcíny. Ochorenie môže viesť až k smrti, no na druhej strane - to dokážu aj iné choroby. I mnohí odborníci varujú pred zbytočnou panikou, vykupovaním liekov. Farmári si aspoň trocha vydýchli po zverejnení informácie, že za túto chrípku vlastne prasatá nemôžu.

Aktuálne: Oheň útočí na Tatry
Krajský lesný úrad v Prešove rozhodol, že do 15. júna nesmie ísť verejnosť do lesov. Príčina? Séria rozsiahlych lesných požiarov v Tatrách a podhorí. O tých, ktoré sužovali a sužujú lesy v Tatrách a okolí v posledných dňoch, by sa dal napísať román. Najskôr to bol 26. apríla oheň v Bachledovej doline, v ten istý deň aj v Lopušnej. O deň neskôr horelo medzi Vikartovcami a Kravanmi, následne oheň zaútočil v Tatranskom národnom parku, prvého mája zasa pri Vernári. V TANAP-e zasiahla skaza plochu veľkú až 150 hektárov. Plamene „kŕmi“ vietor, šíria sa aj koreňovým systémom stromov.

Na návšteve: Ovce pod Súľovskými skalami
Tu by sa mi páčilo byť ovcou, rozmýšľam pri pohľade na neopísateľnú krásu Súľovských skál. „Ja by som sa ani nepásol, len pozeral,“ sekunduje mi fotograf. Tisíckusové stádo oviec v Súľove sa pasie v jedinečnom slovenskom prostredí. Hospodársky dvor v Súľove sa zameriava práve na chov oviec. Ich produkty majú nálepku bio, samozrejme, aj s platným certifikátom. Už piaty rok produkujú ekologický syr čerstvý a údený, aj ekologické ovčie mlieko. Skúšajú i agroturistiku - návštevníci, ktorí si chcú zajazdiť na koni, majú postarané aj o ubytovanie.

Z prírody: Inuiti na to prišli prví
Americké úrady opäť zakázali lov lososov na západnom pobreží pre obavy o početnosť populácie. Vlani takýto zákaz uplatnili prvý raz od začiatku komerčného lovu pred 160 rokmi. Prečo vlastne losos mizne? Globálne otepľovanie, či jadrová energetika? Prírodovedec tvrdí, že sú to priehrady. No tie politici nezrušia, nuž musí ustúpiť losos. Inuiti, Eskimáci zo severu, sa v núdzi odvážili na protikroky: Prišli o prirodzené zdroje obživy, nuž zažalovali Spojené štáty ako najväčšieho producenta skleníkových plynov. Inuiti obvinili Washington z porušovania ich ľudských práv.
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMagda 12-09-2020 21:54:58:
Boj o Tokaj nemá konca kraja!
KomentárIrena 10-05-2020 05:49:12:
Cibuľa ŠALOTKA
KomentárAnonym 17-04-2020 18:24:09:
Ministerstvo vydáva mimoriadny zákaz zakladania ohňov v lesoch
KomentárPOZICKU (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:15:27:
Hospodársky výbor o nákupoch cukru a pšenice hmotnými rezervami nehovoril
KomentárCOVID19 (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:14:07:
SR má najlepšie rozpracovaný systém bezpečnosti potravín v EÚ
KomentárCOVID19 slovaquie 31-03-2020 17:13:26:
Farmárske trhy zaplnia námestie slovenskými výrobkami každý utorok
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice