Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 7. 5. 2021, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Týždenník Farmár 13/2008

Týždenník Farmár 13/2008
Vo štvrtok 10. júla 2008 vychádza časopis Farmár č. 13 – týždenník pre slovenský vidiek. Po desiatich rokoch si pripomenieme povodňovú tragédiu, ktorá na východnom Slovensku pripravila o život takmer 60 ľudí. Povodňovému fenoménu sa budeme podrobne venovať aj v ďalších číslach Farmára. Pozreli sme sa aj na prvú ekologickú farmu na Slovensku, kde mávajú nádhernú úrodu a pritom nepoužívajú ani kvapku chemikálie. Pozhovárali sme sa tiež so šéfom bratislavského závodiska, ktorého nedávno ocenila aj ministerka Z. Kramplová. Zisťovali sme, prečo pestovanie zeleniny na Slovensku upadá a ako nás ohrozuje zahraničná produkcia. No a predstavíme vám chovateľov orlov skalných, ktorí pomáhajú dokonca aj so sedením na vajciach!

Horúca téma: Pred vodou neutečieš...
20. júl 1998. Je približne 15 hodín a nebo sa otvorilo. O necelú hodinu sú pod vodou obce Renčišov, Dubovica, Uzovské Pekľany, Lipany, Jarovnice... Neriaditeľná masa vody brala všetko, vo vode zahynulo takmer 60 ľudí, škody sa vyšplhali takmer na miliardu korún! Povodeň sa dotkla viac ako desaťtisíc ľudských životov. Od nešťastia na východnom Slovensku uplynulo desať rokov, no nielen pre toto memento sme sa rozhodli pripraviť seriál o povodniach. Prečo tento prírodný jav nedokážeme skrotiť? Kto a ako pomôže?

Na návšteve: Pôda je ako dieťa, chémia do nej nepatrí
Prvá slovenská ekologická farma v Lehotke patrí rodine Velitšovcov. Na každom kroku cítiť hlboký vzťah k pôde a k zvieratám, ktoré tu chovajú. Keď pred 18 rokmi získal dedo Július po reštitúcii družstevný hospodársky dvor a 40 hektárov pôdy, začali gazdovať ako rodinná farma. Je nenápadná, no napriek tomu známa nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Aj tohtoročnú úrodu majú vysokú a bohatú, bez škodcov. A to bez akejkoľvek chemikálie! Ovládajú totiž základ: kvalitnú prípravu pôdy.

Hosť Farmára: Marián Šurda – Večne nespokojný maximalista
Riaditeľ bratislavského závodiska Marián Šurda je človek so širokým spektrom záujmov a dobrou pamäťou. Je schopný rozprávať sa s vami na ľubovoľnú tému. Skôr či neskôr sa však rozhovor aj tak zvrtne k jeho životnej láske i poslaniu – k dostihovému športu. Jeho pracovnú budúcnosť predurčilo prostredie, v ktorom vyrastal. Napriek lukratívnym zahraničným ponukám zostal na Slovensku. Nedávno mu Zdenka Kramplová udelila striebornú medailu ministerky pôdohospodárstva Slovenskej republiky.

Na návšteve: Farma v Rakovej „zhltla“ celú rodinu
Hodinky nenosí. Poľnohospodárstvo potrebuje celého človeka, nie je v ňom vymedzený pracovný čas. „Nepotrebujem ich už dobrých dvadsať rokov,“ hovorí majiteľ úspešnej farmy UNI-CON v Rakovej Jozef Šamaj. Farma zhltne celého človeka, musí mať pre poľnohospodárstvo nielen zmysel, ale aj srdce. V prípade rakovskej farmy ho má nielen majiteľ, ale aj celá jeho rodina, vrátane manželky, ktorú musí občas posielať domov „násilím“... Všetko zvládajú, hoci nikto z tejto farmárskej rodiny nemá poľnohospodárske vzdelanie.

Analýza: Zastavíme útok cudzej zeleniny?
Priemerný Slovák skonzumuje ročne o 40 kilogramov zeleniny menej, ako odporúčajú zdravotníci (namiesto 128 kg len 88 kg). Ak sa tento deficit zmenou našich stravovacích návykov odstráni, vytvorí sa priestor pre výrobu ďalších 220 000 ton. Otázkou je, či tento priestor obsadia slovenskí, alebo zahraniční zeleninári. Základný obraz o vývoji slovenského zeleninárstva máme. Upadá. Dokonca bolo už aj na kolenách. Len s problémami sa pozviechalo, ale stále stagnuje, vyrábame z roka na rok menej. Čo sa s tým dá robiť?

Objav Farmára: Z Igora sa stal orlí tato (dobrovoľne)
Sú traja a majú spoločné hobby. Teda, ak o umelom odchove orlov skalných možno hovoriť ako o koníčku. Najdlhšie – minimálne 28 rokov – sa dravcom venuje „hovorca“ tejto skupinky Tibor Bédi. Všetci žijú v bratislavských Vajnoroch a k ich aktívam patrí 22 odchovaných mláďat orlov skalných. Obdivujú orliu veľkosť a majestátnosť. Igor Takáč sa stará o 20-ročnú orlicu Doly, ktorá vychovala už 15 mláďat. Jej partnerom sa stal práve Igor. Ten robí všetko, čo by robil orlí samec v divočine, dokonca Doly strieda pri sedení na vajciach!

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMagda 12-09-2020 21:54:58:
Boj o Tokaj nemá konca kraja!
KomentárIrena 10-05-2020 05:49:12:
Cibuľa ŠALOTKA
KomentárAnonym 17-04-2020 18:24:09:
Ministerstvo vydáva mimoriadny zákaz zakladania ohňov v lesoch
KomentárPOZICKU (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:15:27:
Hospodársky výbor o nákupoch cukru a pšenice hmotnými rezervami nehovoril
KomentárCOVID19 (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:14:07:
SR má najlepšie rozpracovaný systém bezpečnosti potravín v EÚ
KomentárCOVID19 slovaquie 31-03-2020 17:13:26:
Farmárske trhy zaplnia námestie slovenskými výrobkami každý utorok
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice