Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 7. 5. 2021, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Týždenník Farmár 10/2008

Týždenník Farmár 10/2008
Vo štvrtok 3. júla 2008 objavíte na pultoch už desiate číslo časopisu Farmár – týždenníka pre slovenský vidiek. Aj tentoraz sa dozviete mnoho zaujímavého: Priblížime vám, aké pozitíva, ale aj negatíva prinesie nový školský zákon. Navštívili sme mimoriadne úspešné družstvo na východe Slovenska, kde však nevedia odpustiť bývalému premiérovi Čarnogurskému. V analýze sa pozrieme na kvalitu slovenských vôd z iného pohľadu, herečka Eva Večerová zasa porozpráva o svojom milovanom záhradníctve. A tiež vám ukážeme, ako sa v Levoči usadili cudzinci.

Horúca téma: Školy – kam kráčajú?
Za 15 rokov existencie samostatného štátu nik nevytvoril kompaktnú reformu nášho školstva, nik nepremietol túto obrovskú spoločenskú a politickú zmenu do praxe. Tému zahmlieva politizovanie i záujmy tých, ktorým svitá na tučné zisky. Školstvo tak stále živorí na okraji spoločenského kreditu i finančného zabezpečenia. A čo nový školský zákon? Zmeny prišli, no výhrady ostali, ba pribúdajú varovania. Absentuje príprava pedagógov na reformu, mnohé kompetencie zostali v rukách štátu. Vychovávame lepších študentov a odborníkov?

Na návšteve: Čarnogurskému nech je odpustené...
Poľnohospodárske družstvo Vinohrady Choňkovce je najvýchodnejšie položené na Slovensku. Už roky patrí k najlepším poľnohospodárskym firmám. Časť jeho pôdy lemuje ukrajinskú hranicu. Slovenské líšky tu nedávajú dobrú noc, skôr ich ukrajinské kolegyne sem chodia želať dobré ráno... Napriek nevďačnej dobe však družstvo prosperuje, hoci už prežilo všeličo. Predseda družstva Ján Petro stále nevie odpustiť niekdajšiemu premiérovi Jánovi Čarnogurskému.

Hosť Farmára: herečka Eva Večerová – Nový raj podľa Evy
Hovorí o sebe, že sa asi narodila v kroji. Ako dieťa pásavala kozy a s chuťou pila kozie mlieko. Vzťah k prírode Eve Večerovej zostal dodnes. Je totiž známa nielen ako vynikajúca herečka, ale aj záhradníčka. Pred rokom zháňala priestor, aby sa mohla venovať svojmu koníčku – okrasnému záhradníctvu. Pozemok našla, no napokon ju nádherná záhrada v Podhoranoch tak očarila, že sa rozhodla postaviť si dom! Dnes stavia klasický bungalov a opúšťa Nitru.

Analýza: Kúpanie je nielen o vode
Stredovek už dávno nie je a názory na kúpanie sa výrazne zmenili. Lekári tvrdia, že je dobré na chrbticu a dýchanie, psychológovia zas poukazujú na jeho blahodarný vplyv na oddych. Máme na výber. Ak necestujeme do zahraničia, môžeme voliť medzi komfortom aquaparkov, bezpečím kúpalísk, či dobrodružstvom na rieke či jazere. Ale – vždy je dobré zásobiť sa okrem koruniek na pivko či zmrzlinu, aj základnými vedomosťami o kvalite samotnej vody.

Obnovená história: Levočskú perlu objavili cudzinci
Pri jazde autom od Popradu na Prešov vás prekvapí nádherný pohľad do doliny pod cestou. V nej akoby filmári postavili kulisu k historickému filmu. Ohúria vás zachované hradby takmer okolo celého starého mesta. To už dnes ťažko niekde nájsť. Levoča pred rokmi očarila britského podnikateľa Davida Conwaya s manželkou Naďou, rodáčkou zo Slovenska. Ako prví cudzinci kúpili chátrajúci šesťstoročný objekt a zrekonštruovali ho. Dnes už majú susedov Angličanov, ale aj Novozélanďanov, ba prišli aj Íri.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMagda 12-09-2020 21:54:58:
Boj o Tokaj nemá konca kraja!
KomentárIrena 10-05-2020 05:49:12:
Cibuľa ŠALOTKA
KomentárAnonym 17-04-2020 18:24:09:
Ministerstvo vydáva mimoriadny zákaz zakladania ohňov v lesoch
KomentárPOZICKU (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:15:27:
Hospodársky výbor o nákupoch cukru a pšenice hmotnými rezervami nehovoril
KomentárCOVID19 (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:14:07:
SR má najlepšie rozpracovaný systém bezpečnosti potravín v EÚ
KomentárCOVID19 slovaquie 31-03-2020 17:13:26:
Farmárske trhy zaplnia námestie slovenskými výrobkami každý utorok
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice