Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 3. 10. 2023, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Súkromné pozemkové úpravy sú výborná príležitosť pre investorov

Súkromné pozemkové úpravy sú výborná príležitosť pre investorov
Firmy, investori, mestá, obce či agropodniky budú môcť navrhnúť jednoduché pozemkové úpravy (JPÚ). Parlament schválil novelu zákona, ktorou podrobnejšie upravil postup konania JPÚ. Scelenie a nové prerozdelenie budú môcť vyvolať aj vlastníci pozemkov. Rozdrobené vlastníctvo, keď sa o pozemok delí množstvo spoluvlastníkov, bráni ďalším investíciám.

"Jednoduché pozemkové úpravy umožnia za pomerne krátky čas znovu usporiadať vlastníctvo na takom území, kde nie je možné nanovo usporiadať pozemky klasickým spôsobom, napríklad geometrickými plánmi, kúpnymi, zámennými alebo darovacími zmluvami," priblížil novelu predseda Komory pozemkových úprav (KPÚ) Vladimír Uhlík.

Súkromné prerozdelenie pozemkov má podľa predsedu komory zmysel robiť na ploche od 5 do 20 hektárov. "Vtedy je to najefektívnejšie využitie tejto možnosti," poznamenal.

Cena za usporiadanie 5-hektárovej plochy sa pohybuje od 15.000 eur. "Určenie ceny je individuálne a závisí od viacerých faktorov, od počtu spoluvlastníkov či členitosti územia," vraví Uhlík. Práce na JPÚ môžu trvať jeden a pol až dva roky. Vlastníci sú do procesu úprav aktívne zapojení počas celého konania. "Každý vlastník v obvode projektu JPÚ je zároveň účastníkom konania, doručovať sa mu budú všetky relevantné rozhodnutia, osobne odsúhlasuje umiestnenie svojho nového pozemku, teda veľmi dôsledne sú chránené jeho práva," pripomína predseda KPÚ.

Jednoduché pozemkové úpravy umožnia nielen sceľovanie poľnohospodárskych a lesných pozemkov, ale aj vytváranie ideálnych tvarov pozemkov určených napríklad pre individuálnu bytovú výstavbu, ich využitie pre rekreačné účely, ale aj na realizáciu veľkých investičných zámerov. Vytvoria sa tak lepšie podmienky na podnikanie, keďže sa takto umožní viacerým subjektom lepšie a efektívnejšie využitie pozemkového vlastníctva.

Prínosom podľa Uhlíka je, že novela, na rozdiel od predchádzajúcej právnej úpravy, podrobne definuje rôzne druhy jednoduchých pozemkových úprav. "JPÚ sa budú robiť jednak za účelom lepšieho obhospodarovania poľnohospodárskych pozemkov, ale územie môže byť nanovo vlastnícky usporiadané aj pre iné hospodárske účely, než je poľnohospodárske využitie, napríklad za účelom vytvorenia vlastnícky usporiadaného územia pre individuálnu bytovú výstavbu. Pre obce to bude výborná príležitosť, ako pritiahnuť investície," podotkol.

Takýmto spôsobom sa dá riešiť aj usporiadanie pozemkov pod skládkou odpadov. Usporiadanie pozemkov, nie však stavieb, môžu vyriešiť JPÚ aj v problematických lokalitách, napríklad aj v rómskych osadách. "Doterajšia úprava JPÚ nebola dostatočná. Novela určila nielen, ako sa ďalej pozemkové úpravy budú robiť, ale stanovila presne aj prípady, v ktorých je možné tento inštitút využiť, zároveň presnejšie zadefinovala ustanovenia a zapracovala požiadavky a skúsenosti praxe, ktoré súvisia s vykonávaním tzv. komplexných pozemkových úprav, ktoré sa vykonávajú v celom katastrálnom území a riešia územie komplexne, nielen vlastnícky. ale riešia aj komunikačné, vodohospodárske, protierózne a ekologické problémy," dodal Uhlík.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Francisco Balseca | 12-08-2019 22:16:16
ahoj
Potrebujete financovanie svojho domu, svojho podnikania, nákupu automobilu, nákupu motocyklov, vytvorenia vlastného podnikania, osobných potrieb, viac pochybností. Poskytujem osobné úvery v rozmedzí od 5 000 do 500 000 EUR s nominálnou úrokovou sadzbou 2% bez ohľadu na sumu. V žiadosti o pôžičku uveďte presnú sumu, ktorú chcete, a jej lehotu splatnosti.

Pre viac príkladov nás kontaktujte iba na tejto e-mailovej adrese.
email: franciscobalseca49@gmail.com
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMagda 12-09-2020 21:54:58:
Boj o Tokaj nemá konca kraja!
KomentárIrena 10-05-2020 05:49:12:
Cibuľa ŠALOTKA
KomentárAnonym 17-04-2020 18:24:09:
Ministerstvo vydáva mimoriadny zákaz zakladania ohňov v lesoch
KomentárPOZICKU (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:15:27:
Hospodársky výbor o nákupoch cukru a pšenice hmotnými rezervami nehovoril
KomentárCOVID19 (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:14:07:
SR má najlepšie rozpracovaný systém bezpečnosti potravín v EÚ
KomentárCOVID19 slovaquie 31-03-2020 17:13:26:
Farmárske trhy zaplnia námestie slovenskými výrobkami každý utorok
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice