Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 23. 6. 2024, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí

AgroserverIné
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
Predpokladá sa, že vývoj poľnohospodárstva sa začal v 14. a 15. storočí, i keď poznatky o poľnohospodárskej výrobe a technike obrábania pôdy sú veľmi zriedkavé. V tomto období sa poľnohospodárstvo rozšírilo aj do oblastí s vyššou nadmorskou výškou. Keďže obrábanie tejto pôdy si vyžadovalo iný spôsob obrábania ako pôdy v nižších polohách, ľudia začali svoju techniku zdokonaľovať.

Rozširovalo sa aj ustajnenie dobytka, čím sa získal hnoj, na zlepšenie kvality pôdy. Vo vyššie položených miestach hralo najvýznamnejšiu úlohu chov dobytka, ktorý dával v týchto oblastiach hlavný prísun potravy. V 14. storočí sa v oblasti Spišu, Zemplínu a Šariša začal chov valašského dobytka, čím boli dostatočne využívané i pôdy nevhodné na poľnohospodárstvo. V tom období sa zatiaľ na západe Slovenska (západoslovenská malokarpatská oblasť) a taktiež na juhu Slovenska začalo čoraz viac rozširovať vinohradníctvo. Bolo významným odvetvím aj v malých mestách a mestečkách.

Veľké vinohrady začali vznikať v Bratislave, Trnave a v Košiciach. Tieto vinohrady boli zvýhodnené osobitnými výsadami (oslobodenie od platenia desiatkov, džberového a darov). Vo vinohradníckom odvetví sa omnoho viac zažala uplatňovať peňažná renta.

Základnou poľnohospodárskou jednotkou boli malé hospodárstva, ktorých výroba stačila na uživenie jednej rodiny. V priaznivých prípadoch (najmä ak bola pôda úrodnejšia) sa mohla časť úrody predať na trhoch. Výmera týchto drobných hospodárstiev sa pohybovala okolo 8 až 15 jutár, v novoosídlovaných oblastiach okolo 30 až 60 jutár, z čoho časť tvorila pôda nevhodná na oranie. Podmienkou obrábania pôdy boli výrobné nástroje, ktoré boli majetkom drobných výrobcov.

V ťažkých pôdach sa používali štvorzáprahy. Hlavnými nástrojmi na obrábanie boli motyky, kosáky, kosy, cepy, pluh a občas používané radlo bez koliesok. V 14. storočí prevažoval dvojpoľný a trojpoľný systém (trojpoľný systém – ozimina, jarina, tretia časť sa nechala voľná, po roku sa to striedalo).

Najvýznamnejšími vypestovanými plodinami boli pšenica, raž, jačmeň, ovos. Pestovalo sa aj konope, hrach, šošovica a okopaniny, hlavne kapusta.

V 15. storočí sa trojpoľný systém začal využívať aj na poddanských hospodárstvach. Tento systém viedol k pravidelnejšiemu hnojeniu pri uhorení (časť pôdy, ktorá sa nechala voľná) a častejšiemu preorávaniu, čo znamenalo zlepšenie kvality pôdy a tým aj zvyšovanie výnosov.

V tomto storočí viditeľne vzrástla aj vinohradnícka produkcia. Vinná réva sa pestovala prevažne v južných oblastiach dnešného Slovenska. Najvýznamnejšou produkčnou oblasťou bolo juhozápadné Slovensko a významnú úlohu zohrávali aj naďalej mestá ako Bratislava, Trnava, Pezinok, Modra a Košice (mali prenajaté vinohrady v tokajskej oblasti). Veľká časť produktov išla na vývoz. Tiež sa podstatne zvýšil aj chov dobytka, a to hlavne zásluhou valašského obyvateľstva, ktoré chovalo kozy a ovce vo vysokohorských oblastiach. Tým sa zlepšila produkcia mlieka a syra, čím sa začala výroba aj nových druhov syru, predovšetkým bryndze a oštiepkov. Zvýšila sa aj produkcia mäsa a hrubej vlny.

V 15. storočí sa v súvislosti s valachmi stretávame prvýkrát aj s otázkou ochrany lesov. Tie poškodzovali pasením kôz a vytváraním rúbanísk slúžiacich na pasenie alebo sušenie sena.
Komentáre k článku:

Claudia Klein | 01-06-2020 15:31:52
Dobrý deň, vitajte v spoločnosti Spotcap Global Loan Services, volám sa Claudia Klein, som veriteľka a tiež úverový konzultant.

Potrebujete finančné posilnenie? Potrebujete pôžičku na rôzne účely? ak je vaša odpoveď áno, odporučím vám kontaktovať svoju firmu prostredníctvom spotcapglobalservices@gmail.com | alebo nám napíšte na WhatsApp: +4915758108767 | a mať na vašom účte pôžičku do 24 hodín, pretože poskytujeme vynikajúce úverové služby na celom svete.

Ponúkame všetky druhy úverových služieb (osobné pôžičky, obchodné pôžičky a mnohé ďalšie), ponúkame dlhodobé aj krátkodobé pôžičky a tiež si môžete požičať až 15 miliónov eur. Moja spoločnosť vám pomôže dosiahnuť rôzne ciele so širokou škálou úverových produktov.

Vieme, že získanie legitímnej pôžičky bolo vždy obrovským problémom. Pre ľudí, ktorí majú finančný problém a potrebujú ho vyriešiť, je pre mnohých ľudí také ťažké získať kapitálovú pôžičku od svojich miestnych bánk alebo iných finančných inštitúcií z dôvodu vysokého záujmu. úroková sadzba, nedostatočný kolaterál, pomer dlhu k príjmu, nízke úverové skóre alebo akékoľvek iné dôvody.

Už žiadne čakanie alebo stresujúce bankové návštevy. Naša služba je k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni - môžete získať pôžičku a dokončiť svoje transakcie kedykoľvek a kdekoľvek ich potrebujete.

Poskytujeme pôžičky svetovej triedy 24 hodín. Pre otázky / otázky? - Poslať e-mail na adresu spotcapglobalservices@gmail.com | alebo nám napíšte na WhatsApp: +4915758108767 | & Dostať odpoveď v okamihu.

Vaša rodina, priatelia a kolegovia nepotrebujú vedieť, že máte málo peňazí, jednoducho nám napíšte a dostanete pôžičku.

Vaša finančná sloboda je vo vašich rukách!
Karin Sabine | 16-09-2019 14:15:05
Dobrý deň pán / pani,

Potrebujete naliehavú pôžičku na začatie podnikania, alebo potrebujete refinančnú pôžičku, potrebujete pôžičku na splatenie dlhu? Potrebujete pôžičku na kúpu auta alebo domu? Pokiaľ áno, nemusíte mať obavy, ponúkame všetky druhy pôžičiek za prijateľnú úrokovú sadzbu bez kontroly úveru !!! kontaktujte nás ešte dnes e-mailom.

E-mail: sabinhelps@gmail.com

Ďakujem.
Slečna Karin Sabine
georgekennethloaninvestment@gmail.com | 07-01-2019 08:25:29

Oznámte mi všetkým .. Potrebujete financovanie? Potrebujete úver pre vaše podnikanie alebo osobné potreby? Ponúkame všetky typy úverov fyzickým osobám alebo spoločnostiam bez ohľadu na vaše súčasné kreditné skóre. Pre ďalšie informácie nás neváhajte nás kontaktovať pre viac informácií skúste to a váš život zostane Finančne rovnaké :: kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu: georgekennethloaninvestment@gmail.com

Ponúkame aj nasledujúce typy úverov: Osobné pôžičky (garantované a nezabezpečené) Komerčné úvery (poistenie a nezabezpečené) Úvery pre veľké spoločnosti. Konsolidačný úver - Program financovania s nízkou alebo nulovou menou vo výške 3%.

POŽADOVANÉ PRVÉ INFORMÁCIE:

Kompletné mená:
Krajina:
štát:
miesto:
Vek:
sex:
Kontaktné telefónne čísla:
Požadovaná suma:
Trvanie úveru:
povolanie:
Rodinný stav:
Účel úveru:

Ďakujem a Boh ti žehnaj.
kontaktujte nás prostredníctvom e-mailu: georgekennethloaninvestment@gmail.com
Josef Lewis | 18-08-2018 23:08:49
Dobrý deň, hľadáte podnikateľskú pôžičku, osobnú pôžičku, úver na bývanie, pôžičku na auto, študentskú pôžičku, pôžičku na konsolidáciu dlhu, nezabezpečený úver, rizikový kapitál atď ... ALEBO Boli ste odmietnutý úver od banky alebo akejkoľvek finančnej inštitúcie za jednu alebo viac dôvodov. Nachádzate sa na správnom mieste pre svoje úverové riešenia! Sme organizácia kresťanských úverov, poskytujeme pôžičku tým, ktorí ju potrebujú pozitívne, a tiež tí, ktorí sú dôveryhodní, poskytujeme úvery podnikom a jednotlivcom za nízku a cenovú úrokovú sadzbu 2%. kontaktujte nás pomocou nižšie uvedených údajov a bez podvodov
 
E-mail: progresiveloan@yahoo.com
Call / WhatsApp: +16626183756 ďakujemeJosef Lewis | 18-08-2018 23:08:16
Dobrý deň, hľadáte podnikateľskú pôžičku, osobnú pôžičku, úver na bývanie, pôžičku na auto, študentskú pôžičku, pôžičku na konsolidáciu dlhu, nezabezpečený úver, rizikový kapitál atď ... ALEBO Boli ste odmietnutý úver od banky alebo akejkoľvek finančnej inštitúcie za jednu alebo viac dôvodov. Nachádzate sa na správnom mieste pre svoje úverové riešenia! Sme organizácia kresťanských úverov, poskytujeme pôžičku tým, ktorí ju potrebujú pozitívne, a tiež tí, ktorí sú dôveryhodní, poskytujeme úvery podnikom a jednotlivcom za nízku a cenovú úrokovú sadzbu 2%. kontaktujte nás pomocou nižšie uvedených údajov a bez podvodov
 
E-mail: progresiveloan@yahoo.com
Call / WhatsApp: +16626183756 ďakujemeillona | 25-05-2018 18:16:30
Úvery dlžníkom. Po celom Lotyšsku.
Mnohí ľudia, tvárou v tvár finančným problémom, sú presvedčení, že nemôžu získať novú pôžičku. Nie je to však. Lotyšský úverový trh má veľa profesionálnych veriteľov, požičiavajú ľudí, ktorí majú finančné ťažkosti .........
agencefinance@hotmail.fr
illona | 25-05-2018 18:16:10
Úvery dlžníkom. Po celom Lotyšsku.
Mnohí ľudia, tvárou v tvár finančným problémom, sú presvedčení, že nemôžu získať novú pôžičku. Nie je to však. Lotyšský úverový trh má veľa profesionálnych veriteľov, požičiavajú ľudí, ktorí majú finančné ťažkosti .........
agencefinance@hotmail.fr
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMagda 12-09-2020 21:54:58:
Boj o Tokaj nemá konca kraja!
KomentárIrena 10-05-2020 05:49:12:
Cibuľa ŠALOTKA
KomentárAnonym 17-04-2020 18:24:09:
Ministerstvo vydáva mimoriadny zákaz zakladania ohňov v lesoch
KomentárPOZICKU (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:15:27:
Hospodársky výbor o nákupoch cukru a pšenice hmotnými rezervami nehovoril
KomentárCOVID19 (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:14:07:
SR má najlepšie rozpracovaný systém bezpečnosti potravín v EÚ
KomentárCOVID19 slovaquie 31-03-2020 17:13:26:
Farmárske trhy zaplnia námestie slovenskými výrobkami každý utorok
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice