Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 22. 9. 2023, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Plán celoročnej ochrany vinice

AgroserverVinohradníctvo
Plán celoročnej ochrany vinice
Ušľachtilé odrody viniča nemôžeme pestovať bez intenzívnej ochrany pred škodlivými činiteľmi. Drevo aj plody napáda množstvo bakteriálnych a hubových ochorení i škodce z ríše hmyzu.

Včasná a dôkladná ochrana je nevyhnutnou sú - časťou vinice v priebehu celého roka.

Ešte než začne vinič pučať
Už v tejto fenofáze treba vinič chrániť a ošetriť proti kučeravosti a plstnatosti listov. Kučeravosť sa prejavuje slabým rastom letorastov a skučeravením listov. Pridržaním poškodeného listu proti svetlu budeme vidieť svetlejšie miesta po vpichoch roztočmi. Plstnatosť sa zas preja vuje tak, že na vrchnej strane listov sú vyduté pľuzgieriky, ktoré sú zospodu plstnaté. Ochranou je postrek kríkov ešte pred pučaním sírnatými prípravkami. Na ošetrenie si vyberieme slnečný a bezveterný deň.

Pučanie viniča
Po vypučaní sa vinič chráni proti čiernej škvrnitosti. Postrek proti tejto chorobe však volíme len v tom prípade, ak sme už túto chorobu vo vinohrade mali.

Fáza 3 – 4 listov
Ak sa vo vinohrade v predchádzajúcich rokoch vyskytla múčnatka viniča, teraz je ten správny čas chrániť pred ňou vinohrad. Múčnatka je nebezpečné hubové ochorenie, ktoré väčšinou napáda vinič po odkvitnutí. V posledných rokoch sa táto choroba natoľko rozšírila, že sa začína objavovať už skoro na jar. Príznaky múčnatky sa objavujú na listoch viniča belasým povlakom. Skorým zistením choroby a okamžitou aplikáciou ochranného postreku ju vieme zastaviť. Ak by sme však múčnatku nezastavili v jej rozvoji hneď na začiatku, prepukne do okročilejšieho štádia a ochrana proti nej je veľmi náročná. Preto je veľmi dôležité preventívne ošetrenie vinice, čím zabránime prepuknutiu a následnému rozšíreniu choroby. Vo fáze 3 – 4 listov je choroba voľným okom nebadateľná, viditeľné príznaky sa začnú prejavovať až pred kvitnutím. Ďalšou chorobou, ktorá síce nie je v našich viniciach rozšírená až do takej miery ako múčnatka, ale predsa len sa vyskytuje, je červená spála viniča. Parazituje na listoch, na ktorých vznikajú žlté a u modrých odrôd červené škvrny priamočiaro ohraničené nervatúrou. Stred škvŕn usychá, ale na prechode k zelenému nenapadnutému pletivu listov zostáva pásik žltého alebo červeného pletiva, čo je typickým znakom tejto choroby.

Pred kvitnutím
Každý rok sa v tejto fáze vykonáva kombinovaný postrek proti peronospóre, múčnatke a plesni sivej. Tieto choroby môžu vážne poškodiť nielen samotné kríky, ale ohrozená je aj hospodárska úroda. Preto musíme vinič proti nim preventívne chrániť. V tomto období sa začína i liahnutie húseníc obaľovača pásového. Na zabezpečenie dôkladnej preventívnej ochrany nevystačíme len s jedným postrekom. Vinicu striekame aspoň dvakrát. Po prvýkrát asi 20 dní pred kvitnutím a druhý raz asi 6 dní pred kvitnutím. Prvým postrekom chránime vinič pred múčnatkou, peronospórou a obaľovačom. Druhý termín postreku je zameraný na ochranu kríkov proti peronospóre, obaľovačovi, múčnatke a plesni sivej.
Peronospóra je hubové ochorenie, ktoré napáda všetky zelené časti viničného kríka. Najskôr ju zbadáme na listoch, na ktorých po infikovaní pletív vznikajú tzv. olejové škvrny. Sú to miesta, kde mycélium peronospóry prerastá pletivá listov, čo sa prejaví ako žltá škvrna na povrchu listov. Za krátky čas vyrastú na spodnej časti listu mieste olejových škvŕn biele povlaky. V nich sa nachádzajú zárodky, ktoré sa prostredníctvom vetra rýchlo prenášajú aj na nenapadnuté zdravé kríky. Veľmi rýchlo dochádza k zamoreniu celého vinohradu. Najčastejšie k infekcii peronospórou dochádza za vlhkého daždivého počasia. No k napadnutiu môže dôjsť i v prípade, keď sa na listoch zachytáva ranná rosa. Ideálnym počasím na rozvoj peronospóry sú teplé a vlhké dni. Proti peronospóre sa chránime meďnatými prípravkami.
Proti húseniciam obaľovača jednopásového musíme zasiahnuť dvakrát. Liahnutie totiž neprebehne naraz, ale počas niekoľkých dní. Takže jedným postrekom by sme nezachytili celú liahnucu sa populáciu húseníc. Húseničky obaľovača sa liahnu z maličkých vajíčok, ktoré samičky nakládli do jednotlivých kvietkov viniča. Hneď ako trochu povyrastú, opradú kvetenstvo jemnou pavučinkou. Do kvietkov omotaných pavučinou sa postreková látka nedostane, preto je také dôležité postrekovať včas. Ďalší postrek, ktorý robíme ešte pred kvitnutím viniča, je ochrana proti plesni sivej, známej i pod názvom botritída. Táto pleseň napáda strapinu. Prejavom choroby je opadávanie strapiny. Objavia sa na nej drobné mokvajúce škvrnky, ktoré majú hnedé sfarbenie. Na pleseň šedú sú náchylné najmä odrody Rizling rýnsky, Müller Thurgau, Neuburské, ale aj iné.

Fáza kvitnutia
Pozor! Počas kvitnutia sa neodporúča robiť vo vinici akékoľvek postreky. V tomto období sú kríky viniča najcitlivejšie.

Po odkvitnutí
Po odkvitnutí by sme nikdy nemali zabudnúť vykonať ďalšie ochranné opatrenia. Hneď ako vinica odkvitne, ošetríme ju proti peronospóre.

10 – 14 dní po odkvete
Ďalší termín, ktorý je z hľadiska ochrany veľmi dôležitý a ktorý by sme nemali nikdy vynechať. Vinič ošetrujeme proti peronospóre, múčnatke, ak kvitol vinohrad neskôr, použijeme aj postrek proti druhej generácii obaľovača.

Ďalšie ochranné opatrenia
Termíny ďalších aplikácií postrekov sa riadia podľa priebehu počasia a rýchlosti rastu viniča. V druhej polovici júla striekame proti druhej generácii obaľovača. Samozrejme, že tento úkon spojíme aj s aplikáciou proti múčnatke a peronospóre. Zvyčajne to býva v období, kedy sú nasadené plody a hrozno býva uzavreté. Pretože v neskoršom období sa postreková látka ťažko dostáva do strapcov, je správne k týmto postrekom pripojiť aj postrek proti botritíde, aby bola zabezpečená aj ochrana strapiny.

Mäknutie bobúľ
V tejto fáze už vinič nebýva veľmi náchylný na múčnatku. Závisí to však od priebehu počasia, môže a stať, že i v tomto neskorom termíne bývajú kríky napadnuté. Zvýšenú pozornosť treba venovať plesni sivej – botritíde. A to najmä vo vlhkejších ročníkoch. Nezabúdajme na ochrannú lehotu, ktorú musíme dodržať pred začatím zberu hrozna. Jej dĺžka závisí od typu použitého postreku.

Autor článku: Kristýna ŠMEHÝLOVÁ
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 4/2009
Komentáre k článku:

Vojtech | 19-04-2020 13:03:40
Pekne je popisane ked ste odbornik mohliste pridať nazov postrekov celoročnej ochrane viničov.
Andrea Chrenkova | 10-06-2016 23:17:16
Pan čigaš, kde sa da zohnat ten postrek klinoGrow? Na stránke zeocem som nic nenašla.
Ďakujem
Drahomír Čigáš | 06-06-2016 09:45:12
chcem odporučiť postrek KlinoGrow od spoločnosti Zeocem, je 100% prírodný, vhodný aj pre Eko poľnohospodárstvo.
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMagda 12-09-2020 21:54:58:
Boj o Tokaj nemá konca kraja!
KomentárIrena 10-05-2020 05:49:12:
Cibuľa ŠALOTKA
KomentárAnonym 17-04-2020 18:24:09:
Ministerstvo vydáva mimoriadny zákaz zakladania ohňov v lesoch
KomentárPOZICKU (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:15:27:
Hospodársky výbor o nákupoch cukru a pšenice hmotnými rezervami nehovoril
KomentárCOVID19 (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:14:07:
SR má najlepšie rozpracovaný systém bezpečnosti potravín v EÚ
KomentárCOVID19 slovaquie 31-03-2020 17:13:26:
Farmárske trhy zaplnia námestie slovenskými výrobkami každý utorok
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice