Farmári zo SR dostali z Bruselu za 10 rokov priame platby 2,273 mld. eur

"Členstvo v EÚ teda znamená pre slovenských poľnohospodárov možnosť čerpania finančných prostriedkov na rozvoj vidieka a pôdohospodárstva z fondov EÚ. Aj vďaka podpore zo strany EÚ sa slovenské poľnohospodárstvo mierne stabilizovalo," konštatoval v správe ďalej rezort diplomacie.
Priame platby tvorili podľa MZVaEZ SR so 40-% podielom v štruktúre podpôr rozhodujúcu časť na celkových výdavkoch do poľnohospodárstva. Rovnako približne 40-% podiel predstavovala podpora na rozvoj vidieka, teda podpora pre vidiecke oblasti na činnosti nesúvisiace priamo s poľnohospodárskou výrobou.
"Zvyšných 20 % predstavovali druhy podpôr v rámci tzv. trhovo orientovaných výdavkov, intervenčných opatrení a operačného programu pre rybné hospodárstvo," informovalo ministerstvo.
Medzi ďalšie pozitíva vstupu SR do EÚ v oblasti pôdohospodárstva možno podľa MZVaEZ SR zaradiť jednotnosť trhu - zrušenie cla v rámci EÚ, voľný pohyb tovaru a služieb a posilnenie bonity poľnohospodárskych podnikov vo vzťahu k bankovej sfére, čím sa zvýšila dostupnosť úverového kapitálu pre poľnohospodárov.
"SR na druhej strane prišla o časť flexibility a národnej suverenity pri výbere priorít a nástrojov poľnohospodárskej politiky, keďže poľnohospodárstvo je politikou silne riadenou z európskej úrovne," upozornil rezort diplomacie.
"Vo vzťahu k priamym platbám sú však značné rozdiely v podporách medzi jednotlivými štátmi. Úroveň podpôr v členských štátoch, ktoré vstúpili do EÚ po roku 2004, vrátane Slovenska, je stále nižšia ako v členských krajinách, ktoré vstúpili do EÚ skôr. Slovenskí poľnohospodári sú vystavení oveľa väčšiemu tlaku a konkurencii z dôvodu spoločného trhu s poľnohospodárskymi produktmi a potravinami," dodalo ministerstvo v hodnotiacej správe.
Zdroj: TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.