Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 11. 7. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Záhradkár v januári

AgroserverZáhrada
Záhradkár v januári
Nízke teploty bránia v raste koreňovej sústavy, nadzemných častí ovocných a okrasných drevín.

Je obdobie vegetačného pokoja. Silné mrazy často poškodzujú ovocné stromčeky, najmä kôstkoviny (marhule, broskyne). Aby sme poškodeniu predišli, novovysadené stromčeky chránime tak, že celý kmeň s korunkou obalíme vrecovinou alebo papierom. Vrcholovú časť korunky ponechávame mierne otvorenú.

Okrem mrazov chránime kmene stromov aj pred zajacmi, ktoré dokážu v ovocnej časti záhradky urobiť značné škody. Ako ochranu používame chrániče z drôteného pletiva alebo plastických látok, prípadne kmene natierame odpudzujúcimi prípravkami. Nesmieme zabúdať ani na kontrolu oplotenia záhrady.

Nebezpečné výkyvy teplôt

Pre niektoré druhy ovocných stromov sú zvlášť nebezpečné kolísavé denné a nočné teploty. Pri vyšších teplotách slnečné lúče prebúdzajú kmeň a kostrové konáre, pričom na druhej strane nočné mrazy zasa vytvárajú na týchto kmeňoch rôzne poškodenia, napríklad mrazové dosky.

Výkyvom denných a nočných teplôt predchádzame tak, že kmene a hrubšie konáre natierame 15-percentným vápenatým mliekom.  Pre koreňovú sústavu sú nebezpečné zimy bez snehovej prikrývky (holomrazy). Poškodeniu, najmä novovysadených jahôd, ruží, skalničiek a ihličnatých drevín zabránime tak, že rastliny zakrývame čečinou, lístím, vrecovinou alebo iným krycím materiálom. Ochranou proti nepriaznivým zimným podmienkam je výsadba zdravého rastlinného sadiva.

Prihnojujeme, presádzame a orezávame

Úžitkovú časť záhradky môžeme aj v tomto období prihnojovať. Používame 5- až 10-krát vodou zriedenú močovku, ktorá však obsahuje málo fosforu, preto k rastlinám ešte pridávame superfosfát a z draselných hnojív používame síran draselný.

Staršie stromčeky presádzame so zamrznutým koreňovým balom. Ich nadzemnú časť hlbokým rezom skrátime. Jednotlivé kostrové konáre zrežeme o 2/3 ich dĺžky, pretože poškodená koreňová sústava nestačí dodávať dostatočné množstvo živín pre rast nadzemných častí stromov. Ak je teplejšie, robíme pri jadrovinách presvetľovací a zmladzovací rez. Odstraňujeme poškodené, choré a korunku stromov zahusťujúce konáriky.

Všetky rezné plochy zatierame štepárskym voskom alebo latexovou farbou. Jednotlivé konáre režeme blízko pri kmeni, t. j. na konárový krúžok. Jednoročné výhonky neskracujeme, pretože skrátením by sme podporili tvorbu nových, ešte bujnejšie rastúcich výhonkov, bez kvetonosných púčikov. Kmene ovocných stromov očistíme od borky (staršia kôra), v ktorej nachádzajú úkryt škodce, larvy alebo húsenice.

 

Autor: Eduard JAKUBEK

Zdroj: Agroserver.sk

 

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
Komentármrs collines Predvčerom:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárfaye miller 06-07-2020 21:45:10:
Ako sa stať farmárom
KomentárSusan Benson 03-07-2020 17:59:55:
Slovenskí hydinári sa obávajú, že trh zaplavia kurčatá z Ukrajiny
KomentárFrantisek 02-07-2020 20:40:20:
Dotácia pre chovateľov husí
KomentárLubica 27-06-2020 19:49:14:
India exportuje 1,5 mil. ton pšenice
KomentárLenka Bolkova 26-06-2020 03:20:47:
Úvery agrosektoru stagnujú
Komentáranna 18-06-2020 01:39:26:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárJohn Tim 12-06-2020 03:33:26:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
KomentárBernard Herman 05-06-2020 21:28:40:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárClaudia Klein 01-06-2020 15:31:52:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice