Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 18. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Úroda zemiakov pod Tatrami je tento rok dobrá

AgroserverPotraviny
Úroda zemiakov pod Tatrami je tento rok dobrá
Zemiaková sezóna pod Tatrami je tento rok podľa miestnych poľnohospodárov dobrá a adekvátna počasiu, ktoré v oblasti prevládalo počas vegetačného obdobia.

To bolo poznačené predovšetkým suchom a množstvom zrážok. "Zemiak je plodina, ktorá je plne závislá od množstva vody a tá tohto roku chýba. Cez vegetačné obdobie, kedy zemiaky vodu najviac potrebujú, padlo asi necelých 150 milimetrov vody," konštatoval riaditeľ poľnohospodárskej výroby firmy AT TATRY v Spišskej Belej Peter Firek s tým, že optimálne množstvo vody je 350 až 400 milimetrov.

K zvyšovaniu cien sadbových zemiakov by podľa neho pod Tatrami nemalo dôjsť, hoci vody nebolo dostatok. "Nie sme tí, ktorí zvyšujú ceny zemiakov, u nás je úroda stabilná a aj cena je každoročne vyrovnaná. S úrodou sme spokojní, dá sa povedať, že spokojní sme so všetkým, čo sa urodí," dodal. V priemere sa tohto roku darí z jedného hektára vyťažiť 25 až 30 ton zemiakov.

Poľnohospodárov však okrem slabých zrážok trápia aj stále častejšie nájazdy obyvateľov z okolitých osád, ktorí si chodia zbierať zemiaky, ktoré im nepatria. "Každoročne musíme porasty zemiakov od začiatku až do konca sezóny strážiť 24 hodín denne, máme na to nasadených päť ľudí. Dochádza aj k stretom s týmito občanmi, tí si však už postupne zvykli na to, že si nenecháme ukradnúť úrodu a odvykajú si k nám chodiť kradnúť," dodal Firek. Strážením zemiakových polí sa spoločnosti zvyšujú náklady, čo sa však do konečnej ceny výrobku nedá nijako premietnuť. Keby však polia nemuseli strážiť, mohli by plodiny predávať o čosi lacnejšie.

Oblasť Spiša bola v minulosti známa pestovaním zemiakov, dnes je trend iný a viacero poľnohospodárov presedlalo na iné plodiny. V Spišskej Belej si však pestovanie zemiakov naďalej zachováva tradíciu. "Situácia v slovenskom zemiakarstve sa podstatne zmenila, my sa stávame producentmi sadbových zemiakov a celá výroba konzumných zemiakov sa presunula na západné Slovensko, kde sú veľké spracovateľské firmy. My sme teraz na výmere asi jednej desatiny z celkových výmer, na ktorých sa pestovali zemiaky asi pred 20 rokmi," vysvetľuje Firek s tým, že zemiakarstvo má pod Tatrami veľkú budúcnosť, pretože je to jediná rentabilná plodina v tomto regióne.

AT TATRY tento rok vysadilo osem rôznych druhov sadbových zemiakov na ploche 50 hektárov, podľa záujmu sadia aj na 100 hektároch pôdy. "Táto oblasť je horská zemiakarská výrobná oblasť, ktorá je typická svojou nadmorskou výškou a dá sa povedať, že ten zemiak je tu chránený voči všelijakých chorobám a škodcom, ktoré sa v nížinách intenzívne vyskytujú," doplnil Firek. Sadbové zemiaky nesmú narásť do veľkosti viac ako päť a pol centimetra. Pod Tatrami ich poľnohospodári uskladnia a následne sa používajú na sadenie v ďalšej sezóne.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárAnna Weichhaus Pred 3 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárLinda Sweeney Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárveronica adrian Predvčerom:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjohnmarco Predvčerom:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárKarin Sabine Predvčerom:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
KomentárPaul Garry 15-09-2019 01:00:17:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárPani Weat Beatrice 07-09-2019 16:57:31:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárM. Salák 05-09-2019 09:01:09:
V okresoch Zvolen, Krupina a V. Krtíš už majú pojazdné mliečne automaty
KomentárYERRI CHRISTIANA 03-09-2019 19:27:49:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárPavol 30-08-2019 07:34:48:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice