Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 21. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Týždenník Farmár 19/2009

Týždenník Farmár 19/2009
Časopis Farmár č. 19 – týždenník pre slovenský vidiek, nájdete na pultoch od štvrtka 7. mája. Čaká vás v ňom prekvapenie – jednoduchá predplatiteľská súťaž o množstvo skvelých cien! Priestor však dostanú aj vážne témy, napríklad aktuálny strašiak s názvom prasacia chrípka. Nakoľko je nebezpečná? Prešovský krajský lesný úrad zakázal verejnosti vstup do lesov, Vysoké Tatry totiž už niekoľko dní trápia požiare, ktoré akoby nemali koniec... Na príjemnejšie myšlienky vás privedie reportáž z hospodárskeho dvora priam v rozprávkovom prostredí, kde chovajú ovce a dorábajú skvelé syry s visačkou bio. Z morí miznú rýchlym tempom lososy. Prídeme o ďalší prirodzený zdroj obživy?

Súťaž: Farmár vám pripravil krásne leto!
Dovolenka podľa vlastného výberu? Parádny LCD televízor? Výkonná motorová píla? Špičkové kosačky, či fotoaparáty? Týždenník Farmár vás pred letom poteší a v jarnej súťaži ponúka hromadu lákavých cien! Pri príležitosti prvých narodenín nášho-vášho týždenníka sme pre vás pripravili súťaž. Zapojiť sa môžete celkom jednoducho a je jedno, či už vám Farmár chodí pravidelne do schránky, alebo si ho ešte len chcete predplatiť. Ak nám pošlete predplatný lístok na obdobie minimálne do konca roka 2009, automaticky ste v hre o ceny. Ak už ste pravidelným čitateľom, tiež pošlite lístok, my overíme vaše údaje a okamžite súťažíte!

Horúca téma: Pozor! Prasatá za chrípku nemôžu
Ešte nedozneli posledné správy o hrozivom likvidátorovi hydiny – vtáčej chrípke a už sa objavil nový zabijak: prasacia chrípka. Mediálne prezentovaná aj ako mexická či chrípka A (H1N1). Je rovnako hrozivá ako jej predchodkyňa. Ide o vcelku nový typ vírusu, ktorý nepoznáme a na ktorý nemáme vakcíny. Ochorenie môže viesť až k smrti, no na druhej strane - to dokážu aj iné choroby. I mnohí odborníci varujú pred zbytočnou panikou, vykupovaním liekov. Farmári si aspoň trocha vydýchli po zverejnení informácie, že za túto chrípku vlastne prasatá nemôžu.

Aktuálne: Oheň útočí na Tatry
Krajský lesný úrad v Prešove rozhodol, že do 15. júna nesmie ísť verejnosť do lesov. Príčina? Séria rozsiahlych lesných požiarov v Tatrách a podhorí. O tých, ktoré sužovali a sužujú lesy v Tatrách a okolí v posledných dňoch, by sa dal napísať román. Najskôr to bol 26. apríla oheň v Bachledovej doline, v ten istý deň aj v Lopušnej. O deň neskôr horelo medzi Vikartovcami a Kravanmi, následne oheň zaútočil v Tatranskom národnom parku, prvého mája zasa pri Vernári. V TANAP-e zasiahla skaza plochu veľkú až 150 hektárov. Plamene „kŕmi“ vietor, šíria sa aj koreňovým systémom stromov.

Na návšteve: Ovce pod Súľovskými skalami
Tu by sa mi páčilo byť ovcou, rozmýšľam pri pohľade na neopísateľnú krásu Súľovských skál. „Ja by som sa ani nepásol, len pozeral,“ sekunduje mi fotograf. Tisíckusové stádo oviec v Súľove sa pasie v jedinečnom slovenskom prostredí. Hospodársky dvor v Súľove sa zameriava práve na chov oviec. Ich produkty majú nálepku bio, samozrejme, aj s platným certifikátom. Už piaty rok produkujú ekologický syr čerstvý a údený, aj ekologické ovčie mlieko. Skúšajú i agroturistiku - návštevníci, ktorí si chcú zajazdiť na koni, majú postarané aj o ubytovanie.

Z prírody: Inuiti na to prišli prví
Americké úrady opäť zakázali lov lososov na západnom pobreží pre obavy o početnosť populácie. Vlani takýto zákaz uplatnili prvý raz od začiatku komerčného lovu pred 160 rokmi. Prečo vlastne losos mizne? Globálne otepľovanie, či jadrová energetika? Prírodovedec tvrdí, že sú to priehrady. No tie politici nezrušia, nuž musí ustúpiť losos. Inuiti, Eskimáci zo severu, sa v núdzi odvážili na protikroky: Prišli o prirodzené zdroje obživy, nuž zažalovali Spojené štáty ako najväčšieho producenta skleníkových plynov. Inuiti obvinili Washington z porušovania ich ľudských práv.
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
Komentárjose dennison Pred 6 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárterrymenka Včera:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárLarry Fox Predvčerom:
Ako bojovať proti monilióze
Komentármike 16-08-2019 12:51:20:
Ako sa stať farmárom
KomentárAlexander Andrew 15-08-2019 08:34:44:
Najkrajšie slovenské jablko dopestovali tento rok v Dubnici, hrušku v Opatovciach
KomentárAlexander Andrew 14-08-2019 00:39:58:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárJosette 13-08-2019 15:50:02:
Vinohradníci môžu požiadať o podporu na poistenie úrody
KomentárJosette 13-08-2019 15:44:42:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
KomentárJosette 13-08-2019 15:44:12:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
KomentárJosette 13-08-2019 15:42:02:
Kontroly potravín v 1. štvrťroku 2014 odhalili 15,89 % nedostatkov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice