Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 16. 10. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Týždenník Farmár 10/2009

Týždenník Farmár 10/2009
Týždenník Farmár č. 10 objavíte na pultoch vo štvrtok 5. marca. Rastúca nezamestnanosť už straší celú Európu, aj čísla na Slovensku sú hrozivé. V extra prílohe vám vysvetlíme, na čo dávať pozor, aby vás neobabral zamestnávateľ! Sklársky mohykán v Poltári napokon na kolená nepadol, spasenie však prišlo naozaj v posledných minútach...

Na Donovaloch sa Farmár poobzeral, akým smerom sa uberá toto kedysi provinčné stredisko. Zaujímavo sa vyvíja aj život v Žarnovici, v ktorej majú napriek kríze optimizmu a plánov viac než dosť, ba možno stvoria aj nové námestie. No a na Kysuciach sme objavili na jednom mieste 1 368 snehuliakov. Neveríte? Čítajte Farmára č. 10!

Horúca téma: Aktuálny stav: hromadné prepúšťanie
Miera nezamestnanosti na Slovensku narástla v januári na 9,8 percenta, spolu s Litvou sme tretí „najhorší“, priemerne bola v EÚ miera 7,6 percenta. Podľa čísiel aj štatistík to s prácou z celoslovenského pohľadu nie je až také zlé. No ak rozmeníme problém na drobné, realita je naozaj krutá: Každé z tisícov stratených miest postihuje aj rodinu, osudy ďalších ľudí. A ďalšie tisícky ľudí sa vracajú z robôt v zahraničí. Farmár prináša aj prílohu venovanú téme Nezamestnanosť. Pozor, cenné informácie! Ako sa nedať obabrať zamestnávateľovi, ako sa brániť, čo nepodpísať, na koho sa obrátiť...

Aktuálne: Sklári vyhrali prvú bitku – prežijú!
Hádanka, či padne mohykán novohradského sklárskeho priemyslu v Poltári (od júla minulého roka je v konkurze), bola poriadne zložitá. Vyše 700 zamestnancov tŕplo, nervy na prasknutie: Stiahnu výpovede, ktoré nám doručili? Nerozhodla ani rada veriteľov 20. februára. Jeden hlas záložného veriteľa chýbal, vyžiadal si deň na rozmyslenie. Pred 19. hodinou prišlo rozuzlenie: záchrana sklárne, súhlas s predajom spoločnosti, ktorá ako jediná splnila podmienky výberového konania! Spása pre zamestnancov, ale i radosť odborníkov z cudziny, ktorí držali palce, veď aj u nich padli kľúčové výroby.

Vidiecka turistika: Päť donovalských hviezdičiek
Donovaly boli vždy akýmsi mladším bratom tatranských stredísk akosi v ich tieni. Aj služby pokrivkávali, ako u nás býva zvykom... Chodili sem väčšinou domáci turisti. Kam sa lyžiarske stredisko posunulo? Dnes sú Donovaly rajom najmä pre mladých, pribúdajú apartmánové domy, Park Snow ponúka čoraz viac rôznych atrakcií (adrenalín v tobogáne bobovej dráhy, či ľadovú plochu zdarma). Spravuje už aj stredisko Revúcky raj, hrdí sa piatimi hviezdičkami, porástli však aj ceny. Dostupnosť pri cestnom ťahu B. Bystrica – Ružomberok mnohých láka, k vlekom sa dostanete aj „v papučiach“, skibusy netreba.

Zaujímavosť: Snehuliakovo má 1 368 obyvateľov
I to máme na Slovensku – miesto, kde žije 1368 snehuliakov. Presne o toľko sa na niekoľko dní zvýšil počet obyvateľov v Oščadnici. A nemé tváre prilákali každého okoloidúceho. O neuveriteľnú prehliadku sa postarali deti zo štyroch kysuckých obcí. Tie sa tešili azda najviac – rozžiarené ružové líca na tvárach, výkony hodné dospelákov! „Prekonali rekord spred dvoch rokov, kedy ich postavili 361,“ povedal komisár pre slovenské rekordy Pavol Ďurčo, dohliadajúci na regulérnosť podujatia. Makali všetci, prváci i deviataci. Ich Snehuliakovo obdivovali všetci návštevníci Kysúc niekoľko dní. Ba aj stavali ďalších.

U nás doma: Žarnovica hľadá svoj bod
Ako môže život mesta ovplyvniť trvalé odklonenie rušného cestného ťahu? Nuž – v dobrom, ale i v zlom. Rozprávať o tom môžu v Žarnovici, ktorú už zopár rokov obchádza rýchlostná komunikácia R1. Mesto je odbremenené od množstva áut, no kým cestu postavili, utieklo nemálo príležitostí na získanie investorov. Miestni sú však optimisti, nevzdávajú sa. Mesto láka investície, budujú nájomné byty, podporujú šport, kultúru, školy. Žarnovica bola odjakživa obchodnou križovatkou, mýtnu stanicu tu mala dôležitá pohronská cesta. A keďže tu chýba námestie, akýsi stred mesta, plánujú vybudovať aj to!
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMarcy Albert Pred 5 hodinami:
Ako sa stať farmárom
KomentárElena Nino Pred 15 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárjohnmarco Včera:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
Komentárdean brawell 11-10-2019 23:59:18:
Najkrajšie slovenské jablko dopestovali tento rok v Dubnici, hrušku v Opatovciach
KomentárOlivia Hugo 11-10-2019 21:27:32:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárMichal 11-10-2019 09:41:58:
Úvery agrosektoru stagnujú
KomentárAvant Group 07-10-2019 16:10:38:
Pre hrozbu afrického moru zlikvidovali v Maďarsku za dva týždne 500 ošípaných
KomentárAvant Group 07-10-2019 16:09:54:
Slovenskí hydinári sa obávajú, že trh zaplavia kurčatá z Ukrajiny
KomentárPani Weat Beatrice 04-10-2019 21:23:04:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárRoland Rooben 23-09-2019 01:35:21:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice