Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 18. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Svetové ceny potravín v marci vzrástli o 1 %

AgroserverCeny komodít
Svetové ceny potravín v marci vzrástli o 1 %
Svetové ceny potravín v marci vzrástli o 1 %. Dôvodom ich zvýšenia bolo najmä zdraženie mliečnych produktov, zatiaľ čo ceny obilnín sa takmer nezmenili a v nasledujúcich mesiacoch začnú pravdepodobne klesať.

Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na najnovšiu správu Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Potraviny výrazne zdraželi v priebehu leta 2012. Na príčine bolo historické sucho v USA. A suché počasie minulý rok zredukovalo aj úradu v ďalších krajinách, ktoré patria ku kľúčovým dodávateľom na svetové trhy. Koncom roka 2012 sa už rast cien potravín zmiernil, ale v uplynulých dvoch mesiacoch začali znova stúpať.

FAO oznámila, že jej cenový index potravín sa v marci 2013 zvýšil medzimesačne o 1 % na 212,4 bodu z 210,7 bodu vo februári. Hodnota indexu tak minulý mesiac dosiahla najvyššiu úroveň od októbra 2012.

"Motorom marcového rastu cien potravín sú najmä mliečne produkty," vyhlásil hlavný ekonóm FAO Concepcion Calpe, podľa ktorého je celková situácia na trhu s potravinami relatívne pokojná.

Z údajov FAO ďalej vyplýva, že čiastkový cenový index mliečnych produktov v marci vyskočil o 22 bodov na 225,3 bodu. Na príčine je vleklé horúce a suché počasie v Oceánii, ktoré vysušilo pasienky a výsledkom je pokles produkcie mlieka a tým aj mliečnych produktov. FAO pri zostavovaní indexu pre mliečne produkty vychádza z cien ich najväčšieho svetového exportéra, ktorým je Nový Zéland.

Aj nezvyčajne dlhá zima v Európe mala negatívny vplyv na produkciu mlieka, prispela v marci k zdraženiu mliečnych výrobkov, upozorňuje FAO.

Na druhej strane, ceny obilnín sa takmer nezmenili a Calpe predpovedá, že by mali začať klesať vďaka vyhliadkam na dobrú úrodu.

"Sme optimistami, čo sa týka novej úrody. Predchádzajúci rok bol mimoriadne zlý, takže ak nedôjde k žiadnemu dramatickému vývoju, tohoročná úroda bude určite lepšia ako vlaňajšia," dodal.

FAO potvrdil svoju predchádzajúcu predpoveď a očakáva, že svetová produkcia pšenice dosiahne tento rok 690 miliónov ton, čo je o 4,4 % viac ako vlani.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárLubica Včera:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentáranonym Včera:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
Komentármichal Včera:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárOrlando Cano Včera:
Ako sa stať farmárom
KomentárSusan Benson Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárMichal 14-07-2019 10:36:31:
Pre hrozbu afrického moru zlikvidovali v Maďarsku za dva týždne 500 ošípaných
KomentárMilan 08-07-2019 16:36:50:
Finančná pomoc a dotácie pre vinárov
KomentárAncikaedvard 03-07-2019 10:38:20:
U potravín dennej potreby je potrebné zvážiť výšku DPH
KomentárTarin 03-06-2019 12:35:45:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárFrantišek Trtík 12-05-2019 22:02:27:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice