Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 19. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Súkromné pozemkové úpravy sú výborná príležitosť pre investorov

Súkromné pozemkové úpravy sú výborná príležitosť pre investorov
Firmy, investori, mestá, obce či agropodniky budú môcť navrhnúť jednoduché pozemkové úpravy (JPÚ). Parlament schválil novelu zákona, ktorou podrobnejšie upravil postup konania JPÚ. Scelenie a nové prerozdelenie budú môcť vyvolať aj vlastníci pozemkov. Rozdrobené vlastníctvo, keď sa o pozemok delí množstvo spoluvlastníkov, bráni ďalším investíciám.

"Jednoduché pozemkové úpravy umožnia za pomerne krátky čas znovu usporiadať vlastníctvo na takom území, kde nie je možné nanovo usporiadať pozemky klasickým spôsobom, napríklad geometrickými plánmi, kúpnymi, zámennými alebo darovacími zmluvami," priblížil novelu predseda Komory pozemkových úprav (KPÚ) Vladimír Uhlík.

Súkromné prerozdelenie pozemkov má podľa predsedu komory zmysel robiť na ploche od 5 do 20 hektárov. "Vtedy je to najefektívnejšie využitie tejto možnosti," poznamenal.

Cena za usporiadanie 5-hektárovej plochy sa pohybuje od 15.000 eur. "Určenie ceny je individuálne a závisí od viacerých faktorov, od počtu spoluvlastníkov či členitosti územia," vraví Uhlík. Práce na JPÚ môžu trvať jeden a pol až dva roky. Vlastníci sú do procesu úprav aktívne zapojení počas celého konania. "Každý vlastník v obvode projektu JPÚ je zároveň účastníkom konania, doručovať sa mu budú všetky relevantné rozhodnutia, osobne odsúhlasuje umiestnenie svojho nového pozemku, teda veľmi dôsledne sú chránené jeho práva," pripomína predseda KPÚ.

Jednoduché pozemkové úpravy umožnia nielen sceľovanie poľnohospodárskych a lesných pozemkov, ale aj vytváranie ideálnych tvarov pozemkov určených napríklad pre individuálnu bytovú výstavbu, ich využitie pre rekreačné účely, ale aj na realizáciu veľkých investičných zámerov. Vytvoria sa tak lepšie podmienky na podnikanie, keďže sa takto umožní viacerým subjektom lepšie a efektívnejšie využitie pozemkového vlastníctva.

Prínosom podľa Uhlíka je, že novela, na rozdiel od predchádzajúcej právnej úpravy, podrobne definuje rôzne druhy jednoduchých pozemkových úprav. "JPÚ sa budú robiť jednak za účelom lepšieho obhospodarovania poľnohospodárskych pozemkov, ale územie môže byť nanovo vlastnícky usporiadané aj pre iné hospodárske účely, než je poľnohospodárske využitie, napríklad za účelom vytvorenia vlastnícky usporiadaného územia pre individuálnu bytovú výstavbu. Pre obce to bude výborná príležitosť, ako pritiahnuť investície," podotkol.

Takýmto spôsobom sa dá riešiť aj usporiadanie pozemkov pod skládkou odpadov. Usporiadanie pozemkov, nie však stavieb, môžu vyriešiť JPÚ aj v problematických lokalitách, napríklad aj v rómskych osadách. "Doterajšia úprava JPÚ nebola dostatočná. Novela určila nielen, ako sa ďalej pozemkové úpravy budú robiť, ale stanovila presne aj prípady, v ktorých je možné tento inštitút využiť, zároveň presnejšie zadefinovala ustanovenia a zapracovala požiadavky a skúsenosti praxe, ktoré súvisia s vykonávaním tzv. komplexných pozemkových úprav, ktoré sa vykonávajú v celom katastrálnom území a riešia územie komplexne, nielen vlastnícky. ale riešia aj komunikačné, vodohospodárske, protierózne a ekologické problémy," dodal Uhlík.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárFaye Miller Pred 1 hodinami:
Ako sa stať farmárom
KomentárLubica Predvčerom:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentáranonym Predvčerom:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
Komentármichal Predvčerom:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárSusan Benson Predvčerom:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárMichal 14-07-2019 10:36:31:
Pre hrozbu afrického moru zlikvidovali v Maďarsku za dva týždne 500 ošípaných
KomentárMilan 08-07-2019 16:36:50:
Finančná pomoc a dotácie pre vinárov
KomentárAncikaedvard 03-07-2019 10:38:20:
U potravín dennej potreby je potrebné zvážiť výšku DPH
KomentárTarin 03-06-2019 12:35:45:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárFrantišek Trtík 12-05-2019 22:02:27:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice