Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 14. 12. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Štítnička nebezpečná

AgroserverZáhrada
Štítnička nebezpečná
Štítničku nebezpečnú (Quadraspidiotus perniciosus) poznajú skúsenejší záhradkári ešte pod starším pomenovaním - červec sanjoský. Ide o zavlečeného škodcu, ktorého na území Slovenska prvýkrát zistili v tridsiatych rokoch minulého storočia. Samičky škodcu majú citrónovožlté až oranžové telo chránené plochým, tmavosivým kruhovitým štítom, ktorého priemer dosahuje 1,7 až 2,1 milimetra. Štíty samčekov sú menšie a majú podlhovastý tvar. Samičky nekladú vajíčka ako príbuzné druhy štítničiek, ale sú živorodé, pretože vývoj lariev prebieha ešte v ich tele. Larvy, ktoré opustili telo samičiek, sa rozliezajú a čoskoro sa natrvalo usadia na kôre napadnutej dreviny, kde prebehne aj ich ďalší vývoj až do dospelosti.

Štítnička nebezpečná škodí cicaním rastlinných štiav predovšetkým na kôre jabloní, hrušiek a ríbezlí, ale môže napadnúť desiatky rôznych ovocných i divorastúcich drevín. Napadnuté rastliny sú cicaním škodcu výrazne oslabené, dávajú nižšiu úrodu a citlivejšie reagujú aj na extrémne výkyvy počasia. Aj keď sa škodca zdržuje na kôre napadnutých drevín, určité percento lariev prelezie aj na plody (veľmi často na jablká), ktoré na podráždenie pokožkových pletív reagujú tvorbou okrúhlych červenkastých škvŕn, upozorňujúcich pestovateľa na prítomnosť škodcu. Prezimuje v štádiu lariev prvého vývinového stupňa a v našich podmienkach má za rok dve generácie.

Možnosti ničenia škodcu
Keďže štítnička nebezpečná sa zdržuje na kôre ovocných drevín, účinne ju môžeme ničiť len vtedy, keď sú napadnuté stromy a kríky bez listov. V súčasnosti proti nej bojujeme predjarným postrekom, ktorý musí byť výdatný a treba ho urobiť čo najskôr po vypučaní ovocných drevín, aby rozvíjajúce sa listy stromov zachytili čo najmenej postrekovej kvapaliny. Pri jabloniach je najvhodnejším štádiom tzv. myšie uško. Povolené prípravky Calypso 480 SC, Karate Zeon 5 CS, Mospilan 20 SP a Vektafi d A sa môžu aplikovať samostatne, ale pre záhradkárov je v predaji aj kombinácia Calypsa s Vektafidom.

Autor článku: Juraj MATLÁK
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 10/2010
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárEmily Pred 18 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárZara Adam Pred 19 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárfaye miller Včera:
Pre hrozbu afrického moru zlikvidovali v Maďarsku za dva týždne 500 ošípaných
Komentárrýchla ponuka pôžičky. 11-12-2019 09:28:01:
Vinohradníci môžu požiadať o podporu na poistenie úrody
KomentárWendy Thomas 10-12-2019 12:37:11:
Ako sa stať farmárom
KomentárKennet Meade 06-12-2019 09:14:00:
Najkrajšie slovenské jablko dopestovali tento rok v Dubnici, hrušku v Opatovciach
KomentárKarin Sabine 27-11-2019 15:54:05:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárJose 27-11-2019 12:41:04:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárThomas PERIN 19-11-2019 16:44:15:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
KomentárAlfred AlfredFinance 15-11-2019 22:55:19:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice