Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 18. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Sprísni sa vstup ľudí do lesov?

AgroserverLesníctvo
Sprísni sa vstup ľudí do lesov?
Vstup verejnosti do lesov by pripomienkovaný návrh novely zákona o lesoch nemal zhoršiť – zachová sa doterajší stav.

Informoval o tom na brífingu po dnešnom rozporovom konaní na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR lesník a ekológ Róbert Oružinský, zástupca verejnosti vo veci hromadnej pripomienky k návrhu novely zákona o lesoch.

"Najzásadnejšia vec, ktorá sa dnes podarila presadiť, je, že keď sa napríklad organizovaná skupina 10 ľudí bude chcieť vybrať po turistickej trase na nejakú vychádzku, nebude s tým mať problém. Bude to tak ako doteraz," spresnil.

V rozporovom konaní na pôde agrorezortu sa však nepodarilo podľa Oružinského do návrhu novely zákona presadiť riešenie problematiky tzv. náhodnej ťažby dreva. "Náhodná ťažba je veľkým problémom slovenských lesov, pretože v posledných rokoch tvorí až viac ako polovicu všetkej ťažby dreva. Navyše v princípe nie je kontrolovateľná," poznamenal.

Oružinský rezortu pôdohospodárstva podľa svojich slov navrhoval do obmedzovania náhodnej ťažby dreva zapojiť verejnosť. "Občianska kontrola je totiž najlepšia, najúčinnejšia a najlacnejšia," povedal.

Rozpor s ministerstvom pôdohospodárstva podľa neho naďalej pri návrhu novely zákona pretrváva teda v otázke kontroly opodstatnenosti náhodnej ťažby dreva. "Dnes nie je kontrola realizovateľná. Navrhol som preto určitý mechanizmus, ktorý spočíval v tom, že ak sa bude niekde vykonávať náhodná ťažba dreva, túto skutočnosť by lesný hospodár nahlásil na lesný úrad. Ten by ťažbu zverejnil na svojej internetovej stránke, aby sme všetci mohli vedieť, že sa niekde ide ťažiť drevo. MPRV SR však nechcelo akceptovať moje návrhy, pretože sa obáva nárastu administratívy," dodal.

"K novele zákona o lesoch po dnešnom rozporovom konaní zostávajú nevyriešené už len 4 zásadné pripomienky, pri ostatných sa dosiahla zhoda. MPRV SR do novely zákona o lesoch zapracuje odkaz na zákon číslo 479 z roku 2008, v ktorom už povinnosť žiadať súhlas vlastníka alebo užívateľa lesa pri podujatiach nad 500 účastníkov existuje," uviedla v reakcii pre TASR hovorkyňa MPRV SR Zuzana Gulová.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárAnna Weichhaus Pred 3 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárLinda Sweeney Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárveronica adrian Včera:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjohnmarco Predvčerom:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárKarin Sabine Predvčerom:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
KomentárPaul Garry 15-09-2019 01:00:17:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárPani Weat Beatrice 07-09-2019 16:57:31:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárM. Salák 05-09-2019 09:01:09:
V okresoch Zvolen, Krupina a V. Krtíš už majú pojazdné mliečne automaty
KomentárYERRI CHRISTIANA 03-09-2019 19:27:49:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárPavol 30-08-2019 07:34:48:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice