Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 23. 3. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

SPPK sa kvôli nariadeniu o biopalivách možno obráti na EK

SPPK sa kvôli nariadeniu o biopalivách možno obráti na EK
Bratislava 8. októbra (TASR) - Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) zvažuje možnosť, že sa kvôli nedodržiavaniu záväzkov SR v podpore biopalív obráti na Európsku komisiu (EK).

"Nepovažuje totiž za správnu retroaktivitu zníženia podielu biozložiek v palivách v tomto roku z 5,75 % na 3,7 %, ktorú v stredu (6. 10.) schválila vláda SR. Jej rozhodnutím sa spätne upravuje povinnosť výrobcu a predajcu na obdobie od januára do konca septembra tohto roka, čo komora považuje za veľmi zvláštny a nebezpečný precedens," uviedol tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

V stredu (6. 10.) schválená novela nariadenia vlády o minimálnom podiele biozložiek v palivách je podľa SPPK v priamom rozpore s doteraz platnou eurosmernicou, ktorá členským krajinám EÚ odporúča do konca tohto roka referenčnú hodnotu podielu biozložky v palive v objeme 5,75 %. "Takýto záväzok platil aj na Slovensku, avšak len do 5. októbra 2010, pretože stredajšie rozhodnutie vlády ho zmietlo zo stola. S jeho plnením ale počítali aj súčasné osevné plochy plodín, zabezpečujúce potrebnú surovinovú základňu na výrobu biozložiek."

"V plnom rozsahu sa stotožňujeme s výhradami odboru aproximácie práva Úradu vlády SR, ktorý upozornil na nevýhodné podmienky pre určitú skupinu podnikateľov a indikuje možnosť vzniku škôd, zapríčinených zmenou nariadenia vlády," povedal po štvrtkovom (7. 10.) rokovaní samosprávneho krízového štábu podpredseda SPPK pre potravinárstvo a obchod Dušan Janíček.

"Zásadné pripomienky sme uplatňovali až na dvoch rokovaniach so zástupcami Ministerstva hospodárstva a výstavby SR, ale bezvýsledne. Krízový štáb SPPK preto v tejto súvislosti odporúča pripraviť pre Európsku komisiu oficiálny list," informoval.

"V rozpore s doteraz platnými stratégiami a deklaráciami Slovenska voči EÚ je tiež vládou schválená nábehová krivka podielu biopalív v doprave, obsiahnutá v Národnom akčnom pláne pre energiu z obnoviteľných zdrojov," uviedol predseda SPPK Milan Semančík.

Podľa neho obidva vládou schválené dokumenty môžu vyústiť do znižovania osevných plôch rastlín na výrobu biopalív, ako aj poklesu domácej poľnohospodárskej produkcie a s tým spojeného rastu nezamestnanosti vo vidieckom priestore.

"Okrem toho, že žiadne opatrenia by sa nemali prijímať so spätnou platnosťou, považujeme za potrebné zároveň zvýšiť účinnosť kontroly a pravidelne informovať verejnosť o aktuálnom stave dodržiavania povinnosti primiešavania biozložiek do fosílnych palív," zdôraznil Semančík.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

SOPHIA ARISE | 04-01-2019 15:30:46
Som Sophia Arise. Chcem dať spoľahlivé svedectvo o tom, ako som dostal pôžičku prostredníctvom KREDITNÉ INVESTÍCIE GEORGE KENNETH. Mám pôžičku vo výške 58000 eur. POZNÁMKA: Ak máte záujem o získanie pôžičky, obráťte sa na VIA EMAIL: georgekennethloaninvestment@gmail.com
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárKarin Sabine Pred 18 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárElena Pred 21 hodinami:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
Komentáraminat90@gmail.com Včera:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárAdrian Bayford Včera:
Ako sa stať farmárom
KomentárStano Predvčerom:
Ako bojovať proti monilióze
KomentárAko si kúpiť cestovný pas, vodičský preukaz, ((číslo Whatsapp :::: +1 567 233 2649)), občianske preukazy, víza, diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH 14-03-2019 09:21:18:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
KomentárEmília 13-03-2019 12:59:08:
MP SR podporí chovy do 25 koní dotáciou 1000 eur na koňa
KomentárElizabeth Swanson 10-03-2019 16:50:52:
Ekologické poľnohospodárstvo je zdravšie
KomentárMuhammed Emir Harun 07-03-2019 13:19:22:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárPluto Credit Finance 22-02-2019 03:50:07:
Finančná pomoc a dotácie pre vinárov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice