Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 29. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

SPPK nesúhlasí s tohtoročným návrhom EÚ na krátenie podpôr

AgroserverEkonomika
SPPK nesúhlasí s tohtoročným návrhom EÚ na krátenie podpôr
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) nesúhlasí s návrhom Európskej komisie (EK) na krátenie priamych platieb, ktorý minulý týždeň väčšinou hlasov schválil Európsky parlament (EP).

Za relevantné nepovažuje tvrdenie, že s prihliadnutím na dôsledky nerovnocenného rozdeľovania priamych platieb medzi malých a veľkých príjemcov pomoci sa krátenie priamych platieb v roku 2012 aj teraz má týkať len poberateľov nad 5000 eur s cieľom dosiahnuť vyrovnanejšie rozdeľovanie týchto prostriedkov. Informoval o tom tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

"EK týmto opäť vysiela negatívny signál smerom k novým členským krajinám EÚ. Naši poľnohospodári doteraz nepoberajú výšku platieb v takom objeme ako v iných krajinách, pričom nedosahujú dokonca ani priemer EÚ. Celkom logicky preto nemôžu s takýmto postihom súhlasiť," povedal podpredseda SPPK pre poľnohospodárstvo a služby Alexander Pastorek.

Navrhnuté opatrenie má podľa Pastoreka jednoznačne diskriminačný charakter a vôbec neberie do úvahy skutočný vplyv zníženia platieb na sektor, nezohľadňuje zamestnanosť, či pozitívny vplyv subjektov, ktoré sú poberateľmi podpory nad 5000 eur na životné prostredie, súvisiace napríklad s rozvíjaním chovu hospodárskych zvierat a následným využívaním lúk a pasienkov.

"Takto konštruované krátenie priamych platieb v roku 2013 je diskriminačné z viacerých dôvodov. Predovšetkým diskriminuje podniky podľa veľkosti, a to bez ohľadu na dodržiavanie stanovených podmienok hospodárenia. Súčasne diskriminuje aj Slovensko, ktoré má historicky výrazne väčšie percentuálne zastúpenie poberateľov priamych platieb nad 5000 eur ako iné členské krajiny, vrátane Francúzska a Talianska," zdôraznil Pastorek.

Krátením priamych platieb v tomto roku sa má podľa informácií SPPK v rámci EÚ ušetriť 1,471 miliardy eur. EK navrhnutý a EP schválený model je však diskriminačný aj v tom, že nepostihuje všetky krajiny rovnako. Zatiaľ síce nie je platný, pretože sa na ňom nezhodla väčšina členských krajín. Ak však napokon vstúpi do platnosti, Slovensko príde približne o 4,3 % národnej obálky na priame platby v roku 2013, teda o 17 miliónov eur. Z celoeurópskeho "balíka" priamych platieb v hodnote 43,7 miliardy eur sa však má ušetriť len 3,37 %, teda takmer o celý percentuálny bod menej, ako sa má na úsporách podieľať Slovensko.

"Nevidíme žiadny relevantný dôvod na to, aby sa niektoré krajiny podieľali na vynútených úsporách viac, iné menej a niektoré dokonca vôbec. Paradoxné pritom je, že najväčšie škrty hrozia Českej republike a Slovensku, teda krajinám, v ktorých je úroveň priamych platieb výrazne nižšia ako v západnej Európe. My sme preto navrhovali, aby sa krátenie týkalo len tých krajín, kde úroveň priamych platieb prevyšuje priemer EÚ. Pokiaľ by tento postup nebol akceptovateľný, podpory by sa mali krátiť všetkým krajinám a podnikateľom rovnako, čo by bolo spravodlivejšie ako riešenie odobrené EP," dodal podpredseda SPPK.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárElena Branko Pred 13 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárPomoc rodinám. Predvčerom:
Ako sa stať farmárom
KomentárGaranti Loans 26-03-2020 04:19:03:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentársopuch 23-03-2020 13:54:21:
Úvery agrosektoru stagnujú
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
KomentárPhilip James 09-03-2020 01:35:25:
Podporné konštrukcie pre vinič
KomentárMrs Aisha Mohamed 03-03-2020 15:39:38:
83 mliečnych fariem v Taliansku zatvorili kvôli dioxínu
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
Komentár REAL ILLUMINATI 666 27-02-2020 22:46:28:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice