Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 26. 1. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Spor o umelý útes v Gibraltáre vyvolal napätie medzi Londýnom a Madridom

AgroserverIné
Spor o umelý útes v Gibraltáre vyvolal napätie medzi Londýnom a Madridom
Uprostred letnej dovolenkovej sezóny sa vyhrocuje diplomatický spor medzi dvoma členskými štátmi EÚ, Španielskom a Britániou.

Dôvodom sú udalosti súvisiace s Gibraltárom. Európsky internetový denník EUobserver dnes pripomenul, že Madrid uvažuje o uložení poplatkov vo výške 50 eur na prichádzajúce a odchádzajúce autá do a z Gibraltáru, čím chce získať kompenzácie pre španielskych rybárov, obmedzených vo výkone ich činnosti.

Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Garcia-Margallo v nedeľu (4. 8.) uviedol, že nové clá pre automobily "môžu pomôcť rybárom postihnutým ničením ich rybných lovísk".

Šéf španielskej diplomacie uvažujem okrem toho aj o ďalších možných opatreniach, napríklad o zvýšených kontrolách španielskych daňových orgánov na asi 6000 obyvateľov Gibraltáru s majetkom v Španielsku, o uzavretí španielskeho vzdušného priestoru pre lety smerujúce na skalnatý výbežok patriaci Británii a o prinútení tamojších internetových hazardných herných spoločností, aby fungovali podľa španielskeho práva.

Britské ministerstvo zahraničných vecí po vyhláseniach z Madridu uviedlo, že bude žiadať podrobné vysvetlenia o opatreniach, ktoré sú zámerne zacielené na Gibraltár a jeho obyvateľov.

Súčasný spor vypukol pred dvoma týždňami, keď gibraltárske úrady začali ohradzovať morské oblasti okolo skalnatého územia patriaceho Británii. Zdôvodnenie Gibraltáru je také, že vytvorenie umelého útesu povedie k zvýšeniu počtu rýb.

Španielsko, ktoré popiera 300-ročnú britskú suverenitu nad malým územím na južnom cípe krajiny, zas argumentuje, že gesto gibraltárskych úradov je určené na zablokovanie prítomnosti španielskych rybárov v týchto vodách.

Zakrátko po začatí prác na budovaní umelého útesu španielske orgány zvýšili počet hraničných kontrol na španielsko-gibraltárskej hranici. To viedlo k vytváraniu dlhých kolón automobilov a niekoľkohodinovým oneskoreniam vodičov. Španielske úrady popreli, že zvýšené kontroly sú odvetou za budovanie betónového útesu v mori.

Gibraltár už podal sťažnosť na Európsku komisiu (EK) pre zvýšené hraničné kontroly zo strany Španielska.

Územie známe ako Bralo, ktoré odstúpilo Španielsko Veľkej Británii po podpísaní Utrechtskej dohody z roku 1713, je pravidelným zdrojom napätia medzi Madridom a Londýnom.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárWILLIAM ANNIE Pred 9 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárberthier corinne Pred 21 hodinami:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárMichal Včera:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Komentárflora Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárjovis espen Predvčerom:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:43:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:10:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:38:
Mak so zvýšeným obsahom morfínu je pôvodom z ČR, na Slovensku bol iba balený
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:22:
Nebezpečná huba, ktorá ničí banánovníky, sa šíri ďalej do sveta
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:00:
Kontroly potravín v 1. štvrťroku 2014 odhalili 15,89 % nedostatkov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice