Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 20. 7. 2018, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu

Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Slovensko môže prísť o pôdu pod nohami, a to doslova. Varujú pred tým poslanci Národnej rady (NR) SR za hnutie OĽaNO. Dovoliť to podľa nich mali slovenskí politici pri rokovaniach o vstupe SR do Európskej únie (EÚ) v roku 2004.

"Od 1. mája si bude môcť pôdu kúpiť každý bohatý Číňan alebo Arab, pestovať na nej plodiny a predávať ich do svojich domovských krajín. Nám zostane iba kupovať si potraviny z cudzích krajín, ak nám nejaké potraviny predajú. Namiesto podpory našich domácich farmárov púšťame z rúk to najcennejšie, čo doma máme, a to je pôda," upozornil na dnešnom brífingu v Bratislave poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič.

Slovensko si pri vstupe do EÚ v máji 2004 uplatnilo moratórium na predaj poľnohospodárskej pôdy cudzincom – fyzickým osobám na obdobie siedmich rokov s platnosťou do 30. apríla 2011. V tomto období tak mohli pôdu v SR kupovať iba právnické osoby so sídlom v zahraničí. V roku 2011 EÚ schválila návrh slovenskej vlády na predĺženie moratória o ďalšie tri roky, do 30. apríla 2014.

Iné krajiny, napríklad Maďarsko či Poľsko, si podľa Viskupiča pri vstupe do únie vyrokovali prísnejšie podmienky predaja pôdy, na základe ktorých musí záujemca o pôdu zo zahraničia napríklad dokázať, že pracuje v poľnohospodárstve. "Naši politici vždy poslúchali svoje stranícke centrály, obhajovali záujmy mecenášov alebo sponzorov a na obyčajných ľudí a ich záujmy sa vykašľali," dodal Viskupič.

Priznal tiež, že má konkrétne informácie o zamýšľanom projekte skúpenia niekoľko desaťtisíc hektárov slovenskej pôdy záujemcami z Číny.

Ako ďalej uviedol, v prípade vody sa občianskej iniciatíve v Európe podarilo dosiahnuť, že sa stala ľudským právom. To isté by chceli poslanci za OĽaNO vybojovať aj pri pôde. Plánujú rozbehnúť občiansku iniciatívu naprieč európskymi krajinami, ktorá by mala pôdu ochrániť tým, že bude klasifikovaná ako národné kultúrne dedičstvo, nie ako kapitál.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pripravilo zákon, ktorým chce predaj poľnohospodárskej pôdy regulovať. "Naším cieľom je, aby nedochádzalo k špekulatívnemu predaju pôdy a aby bolo zabezpečené, že nadobúdateľmi poľnohospodárskej pôdy budú osoby, ktoré podnikajú, respektíve pracujú v poľnohospodárstve, čo by malo zabezpečiť jej využívanie. Jedným z nástrojov bude spôsob nadobudnutia, keď sa pozemok ponúkne najskôr na predaj prípadným záujemcom v dotknutej obci, potom v susedných obciach a napokon aj na ostatnom území," uviedol v reakcii pre TASR riaditeľ komunikačného odboru rezortu Peter Hajnala.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

illona | 28-05-2018 17:37:44
Úvery dlžníkom. Po celom Lotyšsku.
Mnohí ľudia, tvárou v tvár finančným problémom, sú presvedčení, že nemôžu získať novú pôžičku. Nie je to však. Lotyšský úverový trh má veľa profesionálnych veriteľov, požičiavanie ľudí, ktorí majú finančné problémy ......
...agencefinance@hotmail.fr
illona | 28-05-2018 17:35:54
Úvery dlžníkom. Po celom Lotyšsku.
Mnohí ľudia, tvárou v tvár finančným problémom, sú presvedčení, že nemôžu získať novú pôžičku. Nie je to však. Lotyšský úverový trh má veľa profesionálnych veriteľov, požičiavanie ľudí, ktorí majú finančné problémy ......
...agencefinance@hotmail.fr
Porad | 30-06-2017 00:59:48
Pozrite sa..chyba je už v samotnej unii...ked zoskupenie...tak rovnake platy,rovnake platby,rovnake dotacie...to je spolok-unia,nie toto...môj nazor je...4 velki sa zišli a povedali si...mame plne sklady,spravme uniu..vezmeme male štaty...zničime,alebo omedzime im vyrobu/boli sme sebestačni,chodili k nam obdivovať obilie-urody,lucerky,hyd.farmy.../ a všetok vyrobeny netvrdim skladovy tovar tam budeme valiť...a potom...pomaličky zdupkame jeden po druhom....spravodlivo sa hovorí...spolok je dobra vec a dva su moc!!! Takto nam všetky vyštudovane mozky utekaju mimo štat a tam zarabaju...my ich lakame zvyšenim platu na /800€..určite všetci pridu..ked tam maju 2-5tis euračov....pekny deň prajem všetkym.
Peter | 30-06-2017 00:49:06
Prečo sa zrazu bojime o pôdu? Kde boli doteraz strachy o pôdu?..Ved najlepšie pôdy mame pod zavodmi-parkami..pozrite urodne pôdy pri Nitre..oproti su zaburinene neurodne kopce..ked vedia navoziť hory zeme na rovine zahranične firmy,tak mohli zavoziť nerovnosti...robil som 31r agronoma...obrabali sme každy kusok...teraz su cele polia neobrobené...kolegovi predseda a hlavny agronom znemožnil vratit sa späť do polnohospodarstva,z ktoreho myslim odišiel pre človeka,ktory donutil viacerych odisť..preto lebo nechceli vykonavať jeho prikazy,ktore sa priečili agronomickej etike,mam akcie tohto podniku a rad ich odpredam i čiňanovi,či angličanovi.len ked da 2-5tis za kus..sme v kapitalizme a obchod je obchod....ved pôdu už maju i tak odkupenu vo forme akcii predsedovci podnikov a ini mecenaši...tak čo sa hrame na strachy...????...ved všetci čo maju 70-80%akci v podnikoch a nakupili ich po 100korun/kus...teraz len čakaju nato aby odpredali a zmizli do dôchodku...ved už podaktorí čakaju i 12rokov..vid isteho PD..taky šef tam ma už 72rokov a nemôže sa dočkať tohto predaja..len aby ten Pan Holandan prišiel a kupil....aby mohol odisť do dôchodku...Tolko by som,myslim že akosi komentoval...
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
Komentárjoanna Pred 11 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárKatelyn Baker Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárMilen Ben 11-07-2018 00:30:59:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Komentármarika.1martincekova@gmail.com 09-07-2018 16:19:15:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárCrystal Ivans 05-07-2018 17:56:16:
Slovenskí hydinári sa obávajú, že trh zaplavia kurčatá z Ukrajiny
KomentárCrystalIvans 05-07-2018 17:54:55:
Pre hrozbu afrického moru zlikvidovali v Maďarsku za dva týždne 500 ošípaných
KomentárFerdinand Leo 02-07-2018 03:24:54:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárLenka Gáborová 08-06-2018 23:07:08:
Pestovanie jahôd
KomentárMehmet Hakan 08-06-2018 15:21:59:
Investícia do ľudí sa oplatí vždy
Komentársenkova 04-06-2018 09:47:17:
Ako bojovať proti monilióze
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice