Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 25. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Slovensko požiada EK o riešenie kritickej situácie na trhu s mliekom

AgroserverMlieko
Slovensko požiada EK o riešenie kritickej situácie na trhu s mliekom
Slovensko požiada Európsku komisiu (EK) o zhodnotenie kritickej a neustále sa zhoršujúcej situácie na európskom trhu s mliekom s cieľom aktivovať existujúce a zároveň pripraviť ďalšie možné nástroje na pomoc mliekarenskému sektoru.
Bratislava 13. januára (TASR) - Slovensko požiada Európsku komisiu (EK) o zhodnotenie kritickej a neustále sa zhoršujúcej situácie na európskom trhu s mliekom s cieľom aktivovať existujúce a zároveň pripraviť ďalšie možné nástroje na pomoc mliekarenskému sektoru.

Na žiadosti, ktorú predloží minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík v pondelok 19. januára na Rade ministrov v Bruseli, sa dnes dohodli zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR a prvovýrobcov a spracovateľov mlieka. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva Katarína Belická.

"Vzhľadom na aktuálnu kritickú situáciu v sektore mlieka považujeme súčasné trhové mechanizmy za neefektívne. Sme presvedčení, že bez rýchlej a primeranej reakcie komisie vzniká reálne riziko nežiaduceho ohrozenia celého chovu hovädzieho dobytka, spracovateľského priemyslu, ako aj rozvoja vidieka s negatívnymi ekonomickými a sociálnymi dopadmi," uvádza sa v tejto žiadosti.

Rezort pôdohospodárstva spolu s prvovýrobcami a spracovateľmi mlieka navrhujú v tejto súvislosti EK zvážiť viaceré možnosti stabilizácie situácie na trhu s mliekom. Ide o opätovné zavedenie vývozných náhrad na mliečne výrobky, úpravu intervenčných opatrení na maslo a sušené odstredené mlieko, zvýšenie dodávok pre maslo na trhu s mliekom v EÚ, zavedenie jednorazových kompenzačných platieb pre podniky, ktoré ukončia produkciu mlieka, či vypracovanie analýzy možností stanovenia mechanizmu na vyhlásenie minimálnych cien mlieka v krízových situáciách na trhu. Za pozitívny krok zo strany komisie považujú zavedenie schémy súkromného skladovania pre maslo, ktorá je účinná od 1. januára tohto roka.

"Považujeme za dôležité upozorniť na skutočnosť, že klesá spotreba mlieka a mliečnych výrobkov v niektorých krajinách EÚ. Zároveň dochádza k poklesu exportu mliečnych produktov zo spoločenstva v dôsledku zrušenia vývozných náhrad, čo následne spôsobuje prebytok mlieka a mliečnych výrobkov, ktorého priamym dopadom je radikálny pokles cien," upozorňuje sa v slovenskej žiadosti. V porovnaní s rokom 2007 tak vlani klesla napríklad cena masla o 40 % a ceny odstredeného sušeného mlieka takmer o 50 %.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárVanessa Adam Pred 14 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárExxon Mobil Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárjose dennison 21-08-2019 08:37:40:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárterrymenka 20-08-2019 11:43:20:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárLarry Fox 19-08-2019 02:48:57:
Ako bojovať proti monilióze
KomentárAlexander Andrew 15-08-2019 08:34:44:
Najkrajšie slovenské jablko dopestovali tento rok v Dubnici, hrušku v Opatovciach
KomentárAlexander Andrew 14-08-2019 00:39:58:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárJosette 13-08-2019 15:50:02:
Vinohradníci môžu požiadať o podporu na poistenie úrody
KomentárJosette 13-08-2019 15:44:42:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
KomentárJosette 13-08-2019 15:44:12:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice