Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 11. 7. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Slovensko požiada EK o riešenie kritickej situácie na trhu s mliekom

AgroserverMlieko
Slovensko požiada EK o riešenie kritickej situácie na trhu s mliekom
Slovensko požiada Európsku komisiu (EK) o zhodnotenie kritickej a neustále sa zhoršujúcej situácie na európskom trhu s mliekom s cieľom aktivovať existujúce a zároveň pripraviť ďalšie možné nástroje na pomoc mliekarenskému sektoru.
Bratislava 13. januára (TASR) - Slovensko požiada Európsku komisiu (EK) o zhodnotenie kritickej a neustále sa zhoršujúcej situácie na európskom trhu s mliekom s cieľom aktivovať existujúce a zároveň pripraviť ďalšie možné nástroje na pomoc mliekarenskému sektoru.

Na žiadosti, ktorú predloží minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík v pondelok 19. januára na Rade ministrov v Bruseli, sa dnes dohodli zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR a prvovýrobcov a spracovateľov mlieka. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva Katarína Belická.

"Vzhľadom na aktuálnu kritickú situáciu v sektore mlieka považujeme súčasné trhové mechanizmy za neefektívne. Sme presvedčení, že bez rýchlej a primeranej reakcie komisie vzniká reálne riziko nežiaduceho ohrozenia celého chovu hovädzieho dobytka, spracovateľského priemyslu, ako aj rozvoja vidieka s negatívnymi ekonomickými a sociálnymi dopadmi," uvádza sa v tejto žiadosti.

Rezort pôdohospodárstva spolu s prvovýrobcami a spracovateľmi mlieka navrhujú v tejto súvislosti EK zvážiť viaceré možnosti stabilizácie situácie na trhu s mliekom. Ide o opätovné zavedenie vývozných náhrad na mliečne výrobky, úpravu intervenčných opatrení na maslo a sušené odstredené mlieko, zvýšenie dodávok pre maslo na trhu s mliekom v EÚ, zavedenie jednorazových kompenzačných platieb pre podniky, ktoré ukončia produkciu mlieka, či vypracovanie analýzy možností stanovenia mechanizmu na vyhlásenie minimálnych cien mlieka v krízových situáciách na trhu. Za pozitívny krok zo strany komisie považujú zavedenie schémy súkromného skladovania pre maslo, ktorá je účinná od 1. januára tohto roka.

"Považujeme za dôležité upozorniť na skutočnosť, že klesá spotreba mlieka a mliečnych výrobkov v niektorých krajinách EÚ. Zároveň dochádza k poklesu exportu mliečnych produktov zo spoločenstva v dôsledku zrušenia vývozných náhrad, čo následne spôsobuje prebytok mlieka a mliečnych výrobkov, ktorého priamym dopadom je radikálny pokles cien," upozorňuje sa v slovenskej žiadosti. V porovnaní s rokom 2007 tak vlani klesla napríklad cena masla o 40 % a ceny odstredeného sušeného mlieka takmer o 50 %.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
Komentármrs collines Predvčerom:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárfaye miller 06-07-2020 21:45:10:
Ako sa stať farmárom
KomentárSusan Benson 03-07-2020 17:59:55:
Slovenskí hydinári sa obávajú, že trh zaplavia kurčatá z Ukrajiny
KomentárFrantisek 02-07-2020 20:40:20:
Dotácia pre chovateľov husí
KomentárLubica 27-06-2020 19:49:14:
India exportuje 1,5 mil. ton pšenice
KomentárLenka Bolkova 26-06-2020 03:20:47:
Úvery agrosektoru stagnujú
Komentáranna 18-06-2020 01:39:26:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárJohn Tim 12-06-2020 03:33:26:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
KomentárBernard Herman 05-06-2020 21:28:40:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárClaudia Klein 01-06-2020 15:31:52:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice