Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 26. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Slovensko chce dôkazy o škodlivosti neonikotinoidov na včely

AgroserverVčelárstvo
Slovensko chce dôkazy o škodlivosti neonikotinoidov na včely
Slovensko požaduje vedecké dôkazy o tom, že takzvané neonikotinoidy majú naozaj zhubný vplyv na včely. Uviedla to štátna tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Magdaléna Lacko-Bartošová, ktorá sa spolu s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom zúčastňuje na dvojdňovom zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli.

Európska komisia (EK) koncom apríla oznámila, že chce presadiť zákaz používania pesticídov z triedy neonikotinoidov na ochranu rastlín a obilnín aj napriek tomu, že 27 členských štátov sa na tomto bode nedokázalo jednoznačne dohodnúť. Slovensko patrilo medzi krajiny, ktoré boli proti zákazu neonikotinoidov.

Európska únia (EÚ) svoj plán na dvojročné zmrazenie troch z najčastejšie používaných pesticídov zdôvodňuje ochranou včiel na kontinente. Počet včiel totiž prudko klesá, čo má negatívny vplyv aj na úrodu.

"Slovensko požadovalo, aby boli predložené vedecké dôkazy o tom, že neonikotinoidy sú skutočne škodlivé pre včely. A že iné látky, ktoré môžeme namiesto nich použiť, nebudú škodlivejšie ako neonikotinoidy," spresnila Lacko-Bartošová pozíciu našej krajiny v uvedenej záležitosti.

O tejto otázke sa síce na Rade ministrov v Bruseli nerokovalo, ale ide o záležitosť, ktorá názorovo rozdeľuje členské štáty únie.

Štátna tajomníčka priznala, že ministerstvo pôdohospodárstva nemá presné údaje o škodlivosti neonikotinoidov na Slovensku, pričom môže iba konštatovať všeobecne známe veci o ich škodlivosti podobne ako aj v iných európskych krajinách.

"Na Rade ministrov sa spomínalo, najmä zo strany Británie, že sú dôsledné štúdie pokiaľ ide o škodlivosť neonikotinoidov," uviedla Lacko-Bartošová.

V tejto súvislosti upozornila, že používanie tohto druhu pesticídov je nevyhnutné, napríklad pri morení osiva, Slovensko má však prísne normy na to, aby nedochádzalo k úniku neonikotinoidov pri manipulácii s osivom do okolitého prostredia.

Komisia navrhla v januári zakázať používanie neonikotinoidov po tom, ako viaceré výskumné tímy v EÚ dospeli k záveru, že predstavujú "akútne nebezpečenstvo" pre včely medonosné, ktoré opeľujú väčšinu komerčne pestovaných rastlín v Európe. Naopak, výrobcovia, ale aj niektorí vedci argumentujú, že nebol dokázaný súvis medzi používaním neoník a prudkým úbytkom včelstiev, ku ktorému dochádza v posledných rokoch v Európe.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárPaul Garry Pred 20 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárVanessa Adam Včera:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárExxon Mobil Predvčerom:
Ako sa stať farmárom
Komentárterrymenka 20-08-2019 11:43:20:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárLarry Fox 19-08-2019 02:48:57:
Ako bojovať proti monilióze
KomentárAlexander Andrew 15-08-2019 08:34:44:
Najkrajšie slovenské jablko dopestovali tento rok v Dubnici, hrušku v Opatovciach
KomentárAlexander Andrew 14-08-2019 00:39:58:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárJosette 13-08-2019 15:50:02:
Vinohradníci môžu požiadať o podporu na poistenie úrody
KomentárJosette 13-08-2019 15:44:42:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
KomentárJosette 13-08-2019 15:44:12:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice