Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 28. 9. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

S traktormi treba ísť na STK

S traktormi treba ísť na STK
Kolesové traktory a prípojné vozidlá za traktory od 1. januára podliehajú prvýkrát pravidelnej technickej kontrole. Povinnosť stanovuje vyhláška rezortu dopravy, pôšt a telekomunikácií.

Podľa zákona prevádzkovateľ vozidla nesmie na pozemných komunikáciách prevádzkovať vozidlo, ktoré nemá platné osvedčenie o technickej kontrole a platné osvedčenie o emisnej kontrole.

Pozemná komunikácia
Pozemné komunikácie sa rozdeľujú podľa dopravného významu, určenia a technického vybavenia na diaľnice, cesty, miestne a účelové komunikácie. Cestný zákon jasne stanovuje, čo je pozemná komunikácia. Pozemnú komunikáciu podľa neho: „Tvorí cestné teleso a jej súčasti. Cestné teleso je ohraničené vonkajšími hranami priekop, rigolov, násypov a zárezov svahov, zárubných a obkladových múrov, pätou oporných múrov a pri miestnych komunikáciách pol metra za zvýšenými obrubami chodníkov alebo zelených pásov.“ Týmito riadkami je vysvetlené, že majiteľ traktora sa nemôže spoliehať na argument, že ho používa iba na poľné práce, a teda mimo pozemných komunikácií. Traktor totiž nie je lietadlo a akosi sa na pole musí dostať – aj keď lesnou cestou, už je to po pozemnej komunikácii.

Povinnosť bez diskusií
Zákon č. 725/2004 Z. z. stanovil povinnosť absolvovať technickú, resp. emisnú kontrolu aj pre traktory a ich prípojné vozidlá. Lehoty technických a emisných kontrol, pravidelných pre túto kategóriu vozidiel, určuje vyhláška 578/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov. Traktory a ich prípojné vozidlá sa musia podrobiť technickým, resp. emisným kontrolám v lehote dvoch rokov po ich prvom prihlásení do evidencie a potom periodicky v dvojročných lehotách. Táto povinnosť platí počnúc 1. januárom 2009! Inak povedané – dneszajtra, ak vás pri jazde traktorom bude kontrolovať hliadka dopravnej polície a nebudete mať platný doklad o technickej či emisnej kontrole (v znení vyššie spomenutej zákonnej normy), môže to byť spojené s pomerne vysokou pokutou.

Kam teda?
Kontroly vykonávajú stacionárne stanice technickej kontroly (STK), ako aj mobilné stanice technickej a emisnej kontroly, najmä v prípadoch, ak tieto vozidlá môžu mať dopravným značením zakázaný vjazd do miest, kde sú umiestnené stacionárne stanice technickej kontroly alebo pracoviská emisnej kontroly, alebo majú dojazdovú vzdialenosť viac ako 20 km do stacionárnej stanice technickej kontroly alebo pracoviska emisnej kontroly.

Dikcia zákona podrobnejšie
Platná slovenská legislatíva zavádza povinnosť emisnej a technickej kontroly pre traktory a ich prívesy (ak sú vybavené evidenčným číslom). Nový traktor musí tieto kontroly absolvovať po prvý raz po dvoch rokoch a potom pravidelne každé dva roky. Táto periodicita platí aj pre prípojné vozidlá k traktorom. Prechodné obdobie pre kontroly traktorov a ich prívesov sa skončilo v decembri 2007. To znamená, že každý traktor a príves k nemu, ktoré boli ku koncu roka 2007 staršie ako dva roky, musia mať platnú emisnú aj technickú kontrolu. Výnimku tvoria len traktory používané v autoškolách ako cvičné vozidlo. Vyhláška ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií číslo 578/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov určuje na vykonanie technickej kontroly pre kolesové traktory (vozidlá kategórie T) a prípojné vozidlá za traktory (kategória R) lehotu dvoch rokov po prvom prihlásení do evidencie a neskôr jej opakovanie každé dva roky. Na základe prechodných ustanovení vyhlášky však tieto vozidlá dosiaľ na technickú kontrolu nemuseli.

Už po termíne?
Termín, v ktorom musia prvú pravidelnú technickú kontrolu absolvovať všetky vozidlá uvedených kategórií, ktorým už dvojročná lehota od prvého prihlásenia do evidencie uplynula, bol podľa platného znenia vyhlášky 1. január 2009. V súčasnosti v celej SR vykonáva technické kontroly traktorov 63 STK. Na prelome rokov 2008 a 2009 sa očakával zvýšený záujem o vykonanie technickej kontroly práve kvôli traktorom a ich prípojným vozidlám. Zrejme sa tak však kvôli euru nestalo a na túto povinnosť sa vo všeobecnej eufórii z meny peňažnej meny akosi „pozabudlo“.

Kde si vybrať tú svoju STK?
Zoznam všetkých STK oprávnených vykonávať technické kontroly vozidiel kategórií T a R, spolu s kontaktnými údajmi, možno nájsť na internetovej stránke spoločnosti www.testek.sk v sekcii „pre verejnosť“. Na tom istom mieste spoločnosť Testek pravidelne zverejňuje prehľady počtov vykonaných kontrol týchto vozidiel v celej SR. Podobný termín ako pre technické kontroly platí i pre emisné kontroly kolesových traktorov. Podrobné informácie o emisných kontrolách sú na internetovej stránke poverenej technickej služby pre emisné kontroly cestných vozidiel spoločnosti S-EKA www.seka.sk.

Nový sadzobník ešte nie je verejný
Napriek tomu, že ustanovenia nového „cestného zákona“ vstupujú do platnosti už od 1. februára 2009, ešte stále nie je verejne prístupný nový sadzobník pokút, ktoré môže udeľovať dopravná polícia priestupcovi, či už na mieste, alebo neskôr po prerokovaní spáchaného priestupku. Nateraz teda môžeme len usudzovať, že ten, kto nemá v poriadku platnú STK či emisnú kontrolu na traktor alebo prívesné vozidlo, porušuje „iným závažným spôsobom pravidlá cestnej premávky“– a tam by mala byť podľa nového sadzobníka pokút sankcia od 60 do 300 eur.
S použitím údajov aj zo stránky www.testek.sk

Autor článku: Ivan BROŽÍK
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 2/2009
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárMagda 12-09-2020 21:54:58:
Boj o Tokaj nemá konca kraja!
KomentárIrena 10-05-2020 05:49:12:
Cibuľa ŠALOTKA
KomentárAnonym 17-04-2020 18:24:09:
Ministerstvo vydáva mimoriadny zákaz zakladania ohňov v lesoch
KomentárPOZICKU (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:15:27:
Hospodársky výbor o nákupoch cukru a pšenice hmotnými rezervami nehovoril
KomentárCOVID19 (olgaelena0001@gmail.com 31-03-2020 17:14:07:
SR má najlepšie rozpracovaný systém bezpečnosti potravín v EÚ
KomentárCOVID19 slovaquie 31-03-2020 17:13:26:
Farmárske trhy zaplnia námestie slovenskými výrobkami každý utorok
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice