Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 24. 2. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Rybári si pripomenuli storočnicu organizovaného rybárstva

AgroserverChov
Rybári si pripomenuli storočnicu organizovaného rybárstva
Členovia Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu (MO SRZ) v Prievidzi si dnes na slávnostnom zhromaždení pripomenuli okrúhle 100. výročie organizovaného rybárstva na hornej Nitre.

Mestská organizácia s pôsobnosťou takmer na celom území Prievidzského okresu patrí nielen medzi najväčšie, ale pravdepodobne je aj najstaršia na Slovensku.

"Máme o tom písomný dôkaz, ktorý sme objavili v archívoch, že 7. mája 1913 Uhorský snem schválil založenie Rybárskeho spolku v Prievidzi. Zakladateľmi a prvými členmi boli vtedajší vážení občania mesta, podnikatelia a učitelia. Zo začiatku mal spolok asi 120 členov. Neskôr, ešte pred druhou svetovou vojnou, sa už objavili medzi členmi aj rôzni remeselníci a robotníci," informoval predseda MO SRZ Marián Harag. Spolkovú činnosť úplne rozvrátila vojna, a tak vlastne organizáciu rybárov museli po roku 1945 zakladať odznovu.

Potom však nastal mimoriadny rozmach športového rybárstva. Spriemyselňovanie hornej Nitry, vybudovanie priehrady na rieke Nitrica v Nitrianskom Rudne, ale aj zavlažovacích nádrží na poľnohospodárske účely umožnilo rozšírenie plôch stojatých vôd, kde sa darí kaprovitým rybám. Dnes majú rybári k dispozícii približne 200 hektárov vodných plôch a vyše 132 kilometrov pstruhových vôd, konštatoval predseda. Dodal, že v súčasnosti majú okolo 2600 členov, hoci v roku 1977 sa od prievidzskej organizácie odčlenila organizácia SRZ v Handlovej, ktorá má v súčasnosti okolo 300 členov.

Úlohou rybárov je nielen loviť ryby, ale aj starať sa o toky a nádrže, čistiť ich a pravidelne zarybňovať. Vlani vynaložili na tento účel až 103.500 eur. Len do priehrady v Nitrianskom Rudne vypustili až 11,8 ton násadových aj lovných kaprov. Rybám sa tam darí, kapitálne úlovky kaprov dosahujú okolo 20 kg a nie je nezvyčajné uloviť metrovú šťuku či zubáča, pochválil sa Harag.

Na slávnostnom stretnutí pamätnými medailami ocenili ľudí, ktorí v minulých desaťročiach pomáhali budovať organizáciu a dlhé roky aj organizovali jej činnosť. Najstarším oceneným rybárom bol Pavel Mravec, ktorý má 88 rokov a rybárči, ako povedal, od detstva.

Športový rybolov patrí medzi najrozšírenejšie organizované záľuby na Slovensku. V SRZ je v súčasnosti približne 120 tisíc členov, ktorí pracujú v 122 miestnych a mestských organizáciách, povedal viceprezident Rady SRZ Ramon Geschwandtner, ktorý prišiel prievidzským rybárom zablahoželať k okrúhlemu výročiu. Vyzdvihol, že MO SRZ v Prievidzi patrí nielen medzi najväčšie a najstaršie, ale aj dobré a konsolidované organizácie SRZ na Slovensku.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárLisa Becker Pred 4 hodinami:
Na rozvoj vidieka do roku 2020 pôjde 2,079 mld. eur z verejných zdrojov
KomentárLisa Becker Pred 4 hodinami:
MPRV chce agrosektor v roku 2013 podporiť cez naftu sumou 10 mil. eur
KomentárLisa Becker Pred 4 hodinami:
Ako sa stať farmárom
Komentárkemi Pred 5 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjulio 21-02-2020 14:51:33:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
Komentárjohnmarco 21-02-2020 08:21:44:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
Komentármaria tereza 19-02-2020 19:21:15:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
Komentárfaye miller 16-02-2020 02:05:43:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárDirect Providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN 12-02-2020 21:59:00:
Podporné konštrukcie pre vinič
KomentárLenka Bolkova 12-02-2020 00:49:40:
Úvery agrosektoru stagnujú
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice