Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 22. 2. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

RÚZ navrhuje vrátiť pokuty v zákone o potravinách do stavu pred 1. aprílom 2013

AgroserverPotraviny
RÚZ navrhuje vrátiť pokuty v zákone o potravinách do stavu pred 1. aprílom 2013
Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) chce, aby sa pokuty za porušenie zákona o potravinách upravili do stavu pred účinnosťou ostatnej novely zákona, teda pred 1. aprílom 2013. Vyplýva to z Návrhu na riešenie neprimeranosti pokút za predaj tovarov po dátume spotreby a dobe minimálnej trvanlivosti v zákone o potravinách, ktorý má na pondelňajšom (23. 9.) rokovaní prerokovať Hospodárska a sociálna rada (HSR) SR.

"Hroziace následky ukladania takýchto pokút môžu byť až katastrofálne. Pokuta vo výške 1 milión eur je prakticky likvidačná pre väčšinu maloobchodných predajní v SR, pretože výšku týchto pokút je orgán kontroly povinný zo zákona uložiť každému prevádzkovateľovi maloobchodu, a to bez ohľadu na skutočnosť, či ide o právnickú osobu - obchodný reťazec, alebo o fyzickú osobu (FO) – malého podnikateľa obvykle s 1 až 2 zamestnancami," zdôvodnili v materiáli zamestnávatelia.

Priemerná ziskovosť v maloobchodnom sektore sa podľa informácií RÚZ pohybuje okolo 1 %. Pri obrate 10 miliónov eur, ktorý zaraďuje prevádzku do skupiny veľkých prevádzok, je jej ročný zisk maximálne do 100.000 eur. Pokuta vo výške 1 milión eur teda môže predstavovať až 10-násobok ročného zisku veľkej prevádzky. "Pre FO, ktoré prevádzkujú malé predajne na základe živnostenského oprávnenia, môže udelená pokuta znamenať finančnú likvidáciu celej rodiny," zdôraznili predkladatelia návrhu.

RÚZ zároveň pripomenula, že do 1. apríla 2013 sa v zákone o potravinách pokuty za predaj tovarov po dátume spotreby a po lehote minimálnej trvanlivosti ukladali vo výške od 100 eur do 100.000 eur, a to aj opakovane, a podľa únie vytvárali dostatočný tlak na dodržiavanie povinností.

Po zmene účinnosti novely zákona o potravinách, teda od 1. apríla 2013, sa pokuty ukladajú vo výške od 1000 eur do 500.000 eur prevádzkovateľovi, ak umiestňuje na trh potraviny po uplynutí dátumu spotreby alebo po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti. Ak do jedného roka odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení pokuty dôjde k opätovnému porušeniu povinností, orgán úradnej kontroly potravín uloží pokutu od 1 milióna eur do 5 miliónov eur.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
Komentárpublic limited Pred 7 hodinami:
Ako sa stať farmárom
Komentárpublic limited Pred 7 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjulio Pred 14 hodinami:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
Komentárjohnmarco Pred 20 hodinami:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
Komentármaria tereza Predvčerom:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
Komentárfaye miller 16-02-2020 02:05:43:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárDirect Providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN 12-02-2020 21:59:00:
Podporné konštrukcie pre vinič
KomentárLenka Bolkova 12-02-2020 00:49:40:
Úvery agrosektoru stagnujú
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:36:46:
India exportuje 1,5 mil. ton pšenice
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice