Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 18. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Rovnosť podmienok pre farmárov sa stále odsúva, tvrdí predseda SPPK

Rovnosť podmienok pre farmárov sa stále odsúva, tvrdí predseda SPPK
Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) na roky 2014 až 2020 by mala byť v Európskom parlamente definitívne schválená v októbri alebo novembri tohto roka. Počas dnešného stretnutia zástupcov regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr v Nitre to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Magdaléna Lacko-Bartošová.

Podľa jej slov Rada ministrov dala koncom júna revidovaný mandát na posledný trialóg s Európskou komisiou a Európskym parlamentom. „Tento trialóg sa už uskutočnil. Body, ktoré boli otvorené od marca, boli uzatvorené. Určité články, ktoré boli rokované v rámci viacročného finančného rámca, sa predpokladá dorokovať a tie budú preklopené do SPP,“ uviedla. Zároveň skonštatovala, že kompletný text všetkých nariadení bude k dispozícii koncom septembra. Záverečné rokovanie na pôde Európskeho parlamentu sa uskutoční až po odsúhlasení viacročného finančného rámca, čiže na jeseň. „Nepredpokladáme, že príde k nejakým zmenám, pretože medziinštitucionálna dohoda bola dosiahnutá,“ skonštatovala Lacko-Bartošová.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) má podľa slov jej predsedu Milana Semančíka voči reforme SPP naďalej výhrady. „Stále vidíme diskriminačné prvky, ktoré sa neodstránili ani po trialógu. Očakávali sme rovnosť podmienok pre podnikanie po roku 2013, tá nám však stále nie je ponúknutá,“ konštatoval. Pozitívne posuny vidí v oblasti viazaných platieb, stropovania. „Ponúka sa redistributívna platba, no tam treba zvážiť, či ju prijmeme alebo nie. Názory poľnohospodárov sú skôr proti, obávajú sa  tlakov na delenie pôdy a tým aj nárast malých žiadateľov o tieto platby,“ zhodnotil Semančík.  Najväčšie sklamanie však prinieslo zistenie, že rovnosť podmienok pre podnikanie farmárov  vo východnej a západnej Európe sa stále posúva na neskoršie obdobie. „Neviem, či rok 2028 vôbec bude tým rokom, kedy by sme mali mať vyrovnané podmienky,“ povedal.

Najväčším problémom slovenských farmárov zostáva naďalej živočíšna výroba. „Ak nenájdeme ďalšie zdroje na pomoc sektorom v živočíšnej výrobe, tá bude naďalej upadať,“ tvrdí Semančík. Spolu s ňou budú klesať počty pracovníkov v odvetví, pretože živočíšna výroba v súčasnosti viaže vyše 50% pracovníkov v odvetví. „Mliečny sektor zamestnáva zhruba 10.000 ľudí. Ceny na trhu nepokrývajú výrobné náklady, odvetvie je dlhodobo stratové. To sa nedá dlho udržať, musíme nájsť čo najviac zdrojov na podporu tohto sektora,“ uviedol predseda SPPK.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárAnna Weichhaus Pred 3 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárLinda Sweeney Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárveronica adrian Predvčerom:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjohnmarco Predvčerom:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárKarin Sabine Predvčerom:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
KomentárPaul Garry 15-09-2019 01:00:17:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárPani Weat Beatrice 07-09-2019 16:57:31:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárM. Salák 05-09-2019 09:01:09:
V okresoch Zvolen, Krupina a V. Krtíš už majú pojazdné mliečne automaty
KomentárYERRI CHRISTIANA 03-09-2019 19:27:49:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárPavol 30-08-2019 07:34:48:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice