Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 21. 1. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Renesancia špaldy

Renesancia špaldy
Pšenica špaldová, ľudovo nazývaná špalda, pochádza z juhozápadnej Ázie. Predchodkyňou tejto historickej plodiny je pšenica dvojzrná. Nepestovali ju však len na Ďalekom východe. Veľkej obľube sa tešila aj v Európe, a to najmä pre jej orechovú chuť. Znovuobjavenie vysokej nutričnej hodnoty, odolnosť voči chorobám a škodcom a nenáročnosť na hnojenie ju opätovne posúva do popredia a postupne zapĺňa miesta v osevných postupoch, najmä v ekologickej produkcii.

Nenáročná na prostredie
Na rozdiel od pšenice letnej, pšenica špaldová nie je taká náročná na pestovateľské prostredie. Veľmi dobre znáša tuhé zimy, aj vysoké teploty počas letného obdobia. Vyžaduje dostatok vlahy v období klíčenia a nalievania zrna. Vyhovujú jej pôdy stredne ťažké až ťažké, vzhľadom na nenáročnosť na prostredie ju môžeme pestovať v zemiakarských, podhorských a horských výrobných oblastiach.

Agrotechnika
Špaldu do osevných postupov zaraďujeme po okopaninách, najmä zemiakoch. Výbornou predplodinou je repka olejná, bôb alebo ovos. Po leguminózach ju vzhľadom na možnosť poľahnutia nepestujeme, alebo len na živiny chudobnejších pôdach. Obilniny, najmä pšenica, nie sú vhodnými predplodinami kvôli riziku šírenia chorôb. Špalda nie je náročná na prípravu pôdy, dobre znáša aj hrudovité pozemky. Pozornosť venujeme osivovému lôžku, ktoré musí byť dostatočne utužené. Sejeme ju nevylúpanú v plevách. Hĺbka sejby závisí od druhu pôdy, zvyčajne býva 3-5 cm. Počas vegetácie býva napádaná rovnakými chorobami a škodcami ako pšenica siata, je však proti nim odolnejšia. Náročnosť začína až pri pozberovej úprave. Po zbere zostáva zrno obalené hrubými plevami. Na potravinárske účely je potrebné zrno od pliev oddeliť, pričom plevy tvoria 25 až 35 % hmotnosti. Plevy od zrna oddeľuje špeciálna lúpačka. V súčasnosti na Slovensku disponuje týmto zariadením len málo poľnohospodárskych podnikov. Absencia pozberovej technológie je príčinou, prečo sa väčšina produkcie vyváža do zahraničia.

Vplyv na ľudský organizmus
Na potravinárske účely zberáme špaldu v plnej zrelosti. Zrno pšenice obsahuje skoro všetky základné zložky dôležité pre ľudský organizmus. Vyznačuje sa vysokým obsahom bielkovín, až 16-17 %, čo je v porovnaní s pšenicou siatou o 3 až 4 % viac. Z pekárenského hľadiska je veľmi dôležitý obsah lepku. Pšenica špaldová dosahuje pri priaznivých klimatických a poveternostných podmienkach hodnoty lepku 35 až 45 %. Vzhľadom na skutočnosť, že zrno špaldy je ukryté v hrubých plevách, kontaminácia zrna cudzorodými látkami nie je taká vysoká ako u iných obilnín. Zo zdravotného hľadiska sa špalde pripisujú pozitívne účinky na stimuláciu imunitného systému, cení sa jej ľahká stráviteľnosť a vhodnosť pre liečenie niektorých alergií. Zaujímavý je obsah betakaroténu a thiokyanátu, ktoré pôsobia regeneračne na telové bunky a chránia organizmus pred infekciami.

Využitie
Svoje uplatnenie si našla v ekologickom systéme pestovania. Nízke výnosy sú kompenzované schopnosťou produkcie v extrémnych pestovateľských podmienkach, odolnosťou voči chorobám a škodcom, akoi malou potrebou živín. Pre pestovateľov je táto plodina veľmi lukratívnou komoditou. Zvyčajne však všetka produkcia putuje na vývoz do Nemecka, Maďarska, Českej republiky, ale aj do Poľska. Krajiny, ktorých ekologická produkcia je na vysokej úrovni, vyrábajú zo špaldy výhradne bio potraviny.

Autor článku: Kristýna ŠMEHÝLOVÁ
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 18/2008
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárBrian Hillson Pred 12 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
KomentárLorena Marko Pred 20 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárMr James Carver Pred 21 hodinami:
Ako sa stať farmárom
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:43:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:10:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:38:
Mak so zvýšeným obsahom morfínu je pôvodom z ČR, na Slovensku bol iba balený
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:22:
Nebezpečná huba, ktorá ničí banánovníky, sa šíri ďalej do sveta
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:00:
Kontroly potravín v 1. štvrťroku 2014 odhalili 15,89 % nedostatkov
Komentárhelena 15-01-2020 02:35:35:
Vody je dostatok, ale nie všade, kde je potrebná
Komentárhelena 15-01-2020 02:35:12:
Pre hrozbu afrického moru zlikvidovali v Maďarsku za dva týždne 500 ošípaných
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice