Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 25. 4. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Rakúšan na slovenskej farme

Rakúšan na slovenskej farme
Na Počúvadle sa sneh vždy udrží. Stačí zopár metrov a vynorí sa úžasná pocukrovaná scenéria s jazerom. No nevymyslíte niečo, čo by sem prilákalo aj turistov?

Sedíme vo veľkej jedálni hotela na Počúvadle so skvelým výhľadom, opäť na jazero, lepšie povedané, na jeden z tunajších tajchov. „Na farmu pôjdeme neskôr, dnes je chladno, najprv by sme sa mohli porozprávať tu,“ navrhuje manažérka hotela a tak trochu aj biofarmy Michaela Makovínyová. Tento hotel bol kedysi postavený ako odborárska zotavovňa pre baníkov. Keď padli bane, stratil svoju funkciu, bol na predaj. Rakúšan Franz Weingartshorfer ho kúpil. V štyridsaťpäťke sa stal hotelierom, a to ešte netušil, že v päťdesiatpäťke začne farmárčiť na Slovensku. „Keď sa hotel trochu zabehol, chceli sme prejsť na biokvalitu. Mali sme kontakty s bývalým družstvom z Počúvadla a chceli sme s nimi spolupracovať. Majiteľ im vysvetlil, ako by bolo treba dobytok chovať, a dúfali sme, že to vyjde. Po mesiaci prišli, že idú do konkurzu,“ vysvetľuje Michaela Makovínyová. Nechceli, aby družstvo celkom padlo a aj to dobré v ňom sa rozpredalo, tak sa ho rozhodli kúpiť.

Čo osud chcel?
Franz Weingartshorfer priznáva, že bolo v katastrofálnom stave a stále bojujú. Síce po päť a pol roku ho už ako-tak postavili na nohy, ale stále nie sú „za vodou“. „Nemali sme ružové okuliare, ale že to bude až také drastické, to sme neočakávali. Boli tam miliónové dlžoby, my sme ich museli zaplatiť a nezostali peniaze na rozvoj. Ale dali sme sa na boj a musíme bojovať ďalej,“ hovorí šéf a napriek všetkému sa usmieva. Biofarma je totiž jeho „srdcovkou“. Poľnohospodárstvo sa podľa neho nedá robiť len pre biznis, podstatné je robiť ho s láskou. Vie, o čom hovorí. Vyrastal na farme svojich rodičov, kde sa naučil všetko, čo potreboval.
Po pôvodnom družstve zostalo na Počúvadle zopár budov, ale žiadne zvieratá. Tých 130 kráv v zúboženom stave radšej predali, i keď len za 12 korún za kilogram. „Začínali sme od nuly. Zaobstaral som si z Rakúska škótsky dobytok highland, dokúpili sme prvé stádo oviec a ďalšie zvieratá – prasce, morky, zajace, sliepky... Na dobrej farme musí byť celý sortiment zvierat a ráno musí kikiríkať kohút,“ vysvetľuje Franz Weingartshorfer. I keď má teraz zimnú farmársku „dovolenku“, rozmýšľa nad tým, ako ďalej. „Viete, naším najväčším problémom, čo sa týka biofarmy, je legislatíva. Šéfovi nejde do hlavy, že v Rakúsku môže fungovať rodinná farma, ktorú podporuje štát a región, dostane dotácie, aby prežila, a na Slovensku máme toľko prekážok – rôznych hygienických, veterinárnych, byrokratických noriem, že je to až na neuverenie,“ dopĺňa Michaela Makovyniová. Pôvodný plán bol totiž biofarmu dať rýchlo do poriadku a začať vyrábať z toho, čo sa tu dopestuje a dochová tzv. predajom z dvora. Najprv boli po inšpiráciu v Rakúsku. Malé farmy na jednom dvore robili všetko – od porážania po predaj. Tu mali zámer vybudovať čosi podobné. Ale narazili na príliš prísne normy.

Vraj sa stratil projekt...
Podľa rakúskeho vzoru, že na jednom dvore sa dá urobiť všetko, navrhli hospodársku budovu s malou porážkarňou, opracovňou, výrobňou a predajňou. Projekt približne za 16 miliónov korún. Z vlastného vrecka ho už financovať nemohli, bývalé družstvo zhltlo, čo sa dalo. Hospodárska budova spĺňala všetky normy Európskej únie, na tom si dal majiteľ záležať. „Napriek tomu, že sme v rovnakej Európskej únii ako Rakúsko, bolo ťažké to prebojovať. Chodila som po úradoch a zarážajúce bolo, že na hygiene aj veterine sa stále správali, akoby sme boli obrovské družstvo a nič medzi ním a samostatne hospodáriacim roľníkom neexistuje. Nakoniec nám projekt schválili,“ spomína Michaela Makovyniová. Potom požiadali o podporu z únie. Projekt prešiel, a tak čakali. V roku 2005, keď sa nič okolo neho nedialo, začali vyvolávať na ministerstvo. „Vraj náš projekt niekde stratili,“ hnevá sa aj teraz. Potom sa niekde zázračne našiel, prešiel a v decembri 2007 ich vyzvali na podpis zmluvy. „Uznajte, od septembra 2004! A to sme mali do júna 2008 postaviť hospodársku budovu! Veď to sa nedalo stihnúť,“ dodáva manažérka. Posledná inštancia, ktorá im mohla pomôcť, boli banky. Slovenské chceli veľa záruk, všade videli riziká. „Potom k nám prišiel na dovolenku bankár z Rakúska, ukázal som mu farmu, hotel, povedal som mu vízie. Povedal, že by nám dal úver, ale v Rakúsku,“ smutne konštatuje majiteľ farmy.

Nie je krava ako krava
Franz Weingartshorfer plný nefalšovanej radosti ukazuje svoje zvieratá. Všetkým sa prihovára menami, diskutuje s nimi. Malé prasiatka pobehovali po celom chlieve, kone sa voľne pohybovali po dvore, vonku bolo aj stádo škótskeho dobytka. Franz Weingartshorfer vysvetľuje, že o stravu zvierat veľmi dbá, je to totiž základ pre dobré biovýrobky. Pre hovädzí dobytok má vysiatu zmes ovsa a červenej ďateliny, aby si aj v zime mohli pochutiť. Na prilepšenie dostanú jablká plné vitamínov. „Samozrejme, pri takejto zdravej strave nemôže dobytok priberať toľko, ako keď sa prikrmuje. Moje prasce alebo jalovice dosiahnu hmotnosť tých z „rýchlovýkrmu“ za raz taký dlhý čas. Z toho logicky vyplýva, že kilogram mäsa nemôže stáť rovnako. Pri 40 korunách za kilo sa to jednoducho nedá zvládnuť,“ zachmúrene vysvetľuje šéf farmy. Takisto je to aj s mliekom. Jeho kravy nadoja denne maximálne do sedem litrov, keď si spočíta náklady na personál a odpočíta sumu za výkup mlieka, je v čistom mínuse 150 korún na kravu. Pritom mlieko od takto špeciálne kŕmených kráv sa v Rakúsku vykupuje za sumu vyššiu približne o 25 centov, ako ostatné mlieka.
Výrobky z farmy zatiaľ predávať nemôžu, ale rozpočet sa snažia vylepšiť predajom živého dobytka. Naposledy ponúkali až tri mesiace 20 krížencov slovenského strakatého dobytka so škótskym. „Výkupcovia hľadali na tom dobytku len chyby, nakoniec sme ho predali do bývalej Juhoslávie za 40 korún za kilo. Potom nám volali, či ešte nemáme, že by kúpili, lebo vraj mäso bolo fantastické,“ opisuje zdĺhavý predaj Michaela Makovyniová.
Hydina dostala „kancelárie“, miestnosti, ktoré mali pôvodne slúžiť správcom družstva. Na Počúvadle sa pýšia sliepkami, ktoré nesú zeleno- modré vajíčka. Sliepky nemajú hrebeň a chocholúšik, aby im nezamrzli. V sezóne, od mája do októbra, je Franz Weingartshorfer na farme takmer stále. Má iba štyroch zamestnancov a on sám robí prácu hneď za niekoľkých. S budovaním biofarmy si pomáhal a pomáha, ako to len ide. „Stále hľadáme možnosti, ako ušetriť náklady a prežiť,“ dodáva. Pár traktorov, staršie typy, niekoľko hodín viezol z Rakúska. Na biopolia kúpil špeciálny traktor na bionaftu, pestuje osivo, raž, pšenicu, jačmeň, repku... Napriek tomu, že už je takmer domáci, stále mu nejde do hlavy, ako to, že Slovákom je tak trochu jedno, čo jedia. „Aj keď vyrábate biovýrobky, máte problém s následným reťazcom. Napríklad, keď chcem moju kravu zabiť, musím ísť na najbližší bitúnok 60 km. Okrem toho, že je to neekonomické, je to aj scestné porážať klasickým spôsobom zviera, ktoré by sa malo zabiť šetrne, aby to neovplyvnilo kvalitu mäsa,“ vysvetľuje majiteľ farmy.

Po rakúsko-slovensky
Keď začínal Franz Weingartshorfer na Počúvadlianskom jazere s hotelierstvom, nevedel, do akých rozmerov sa to vyvinie, ale jedno mu bolo jasné. Hosťom nemôže ponúknuť len stravu a ubytovanie. Pre väčšinou rakúsku klientelu pripravujú rôzne programy v okolí hotela, ale aj na biofarme. „Spolupracujeme s tunajšími obcami Badaňou, Klastavou a Počúvadlom. Pripravujú pre nás rôzne programy. Hosťom ukazujeme staré remeslá, tradície. Pravidelne mávame stavanie mája, vynášanie moreny, dožinkovú slávnosť, festival na slame,“ rozpráva Michaela Makovínyová. Na biofarme urobili z bývalej silážnej jamy spoločenskú miestnosť. Hostia sú spokojní, pretože takéto niečo už v Rakúsku takmer vymrelo. Nedávno vymysleli kúpeľ v sene z byliniek, ktoré pestujú na jednej zo svojich lúk. Keď sa skosia, dajú sa do drevených kadí. Vhupnúť do nich je vraj nielen zážitok, ale aj liek na imunitný a cievny systém, fungujú aj proti reume. Najstaršia vyznávačka senného kúpeľa má 92 rokov a podľa jej slov ju vraj vždy veľmi vzpružil.

Autor článku: Bela LISÁKOVÁ
Zdroj: týždenník Farmár, číslo 33/2008
Komentáre k článku:

Avant Loans | 08-12-2018 17:48:04
Vitajte v spoločnosti AVANT LOANS, Potrebujete skutočnú pôžičku online na zabezpečenie svojich účtov? Začína nové podnikanie? Potrebujete osobnú pôžičku? alebo podnikateľský úver, požiadať o rýchlu a pohodlnú pôžičku na začatie nového financovania projektov s najnižšou úrokovou sadzbou vo výške 2%. Potrebujete úver v akejkoľvek výške? Banka alebo Payday Loan Company odmietli vašu žiadosť o pôžičku kvôli vašim nízkym kreditným skóre alebo nedostatku zabezpečenia proti kolaterálu? a ste v naliehavej potrebe tejto osobnej alebo podnikateľskej pôžičky na re-financovanie vášho podnikania, zaplatiť účty, vyriešiť vaše zlé úverové problémy, kúpiť a vlastný dom vlastné? atď. KONTAKTUJTE NÁŠ TERA EMAILOM: {avantloan@yahoo.com} Výzva / Text OR Čo: +1(574) 301-1639

 Avant Loans je prvá úverová platforma na využívanie umelej inteligencie a strojového učenia sa na cenový kredit a automatizáciu procesu vypožičiavania. Spoločnosť Avant preukázala silnú úverovú výkonnosť a udržiava jednu z najvyšších hodnôt spotrebiteľov v priemysle podľa hlavných stránok prehľadu spotrebiteľov. Požiadať o akýkoľvek druh úveru a akúkoľvek čiastku, ktorú si vyberiete dnes, a to prostredníctvom e-mailu: {avantloan@yahoo.com} Výzva / Text OR Whatsapp: +1(574) 301-1639

 Avant Loans verí, že každý si zaslúži lepšiu finančnú budúcnosť, ak sa o to pokúsi. Vytvorili sme si trhovisko, ktoré udržuje nízke náklady a vysokú príležitosť.

 Môžete sa tiež dostať cez naše webové stránky, ale pre okamžitú odpoveď vyplňte nižšie uvedený formulár žiadosti a odošlite na našu e-mailovú adresu {avantloan@yahoo.com} Výzva / Text OR Whatsapp: +1(574) 301-1639
* Celé meno:
* Požadované množstvo úveru:
* Trvanie úveru:
* Účel úveru:
* Mesto krajina:
* Telefónne číslo:
* Ako si sa o nás dopočul:

 Skutočne záujem dostať úver potom láskavo e-mail AVANT úver {avantloan@yahoo.com} s pôžičkou požiadavka vyššie.

 S pozdravom,
Etienne L. Audrey
Spoločnosť: Avant Loans
Kontakt: avantloan@yahoo.com
Whatsapp: +1(574) 301-1639 >>>>>>>>>>>>>>
Anderson Morris | 14-11-2018 22:38:38
Ak potrebujete pôžičku na zaplatenie faktúry, kontaktujte nás, my Vám s úverom len 2% ponúkame aj dlhodobý a krátkodobý úver. Pre viac informácií kontaktujte nás e-mailom andmoris38@gmail.com, môžete nás tiež kontaktovať na našej webovej stránke
Číslo sťažnosti: +393924698291
JB | 20-01-2016 15:02:04
Dobrý deň,
sme sa dozvedeli, že ste v núdzi naliehavé pôžičky, prišli sme Vás informovať, že moja spoločnosť je v najlepšej pozícii, aby vám pomôžu s pôžičkou.
láskavo kontaktujte nás na info.org@atlas.sk pre viac informácií.
Boh vám žehnaj, ako sa rozhodnete pracovať s nami.
Jim
Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárJasmina Dino Pred 4 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárMarcus Crak Predvčerom:
Ako sa stať farmárom
KomentárElena Predvčerom:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentártimothy kober 19-04-2019 16:28:14:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárBishop Berry Smith 08-04-2019 11:11:31:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
KomentárMario 08-04-2019 10:08:56:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárStano 21-03-2019 13:03:24:
Ako bojovať proti monilióze
KomentárAko si kúpiť cestovný pas, vodičský preukaz, ((číslo Whatsapp :::: +1 567 233 2649)), občianske preukazy, víza, diplom, IELTS, TOEFL, GRE, GMAT, NEBOSH 14-03-2019 09:21:18:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
KomentárEmília 13-03-2019 12:59:08:
MP SR podporí chovy do 25 koní dotáciou 1000 eur na koňa
KomentárElizabeth Swanson 10-03-2019 16:50:52:
Ekologické poľnohospodárstvo je zdravšie
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice