Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 5. 2. 2012, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Pôdohospodári dostali satisfakciu za nežičlivosť predchádzajúcej vlády

Agroserver3. 3. 2010Ministerstvo pôdohospodárstva
Pôdohospodári dostali satisfakciu za nežičlivosť predchádzajúcej vlády
Bratislava 2. marca (TASR) – Pôdohospodári dostali podľa premiéra Roberta Fica programovú aj reálnu satisfakciu za nežičlivosť predchádzajúcej vlády. Dnes je totiž pôdohospodárstvo považované za jednu z priorít hospodárskej politiky súčasnej vlády. "Som veľmi rád, že napriek tomu, aká veľká je kríza, aj v krízovom rozpočte na rok 2010 sme vyčlenili na doplatky 20 %," uviedol po včerajšom kontrolnom dni na Ministerstve pôdohospodárstva (MP) predseda vlády. Premiér konštatoval, že v tomto roku sa medziročne zvýši jednotná platba na plochu o 27 eur, z vlaňajších 121 na 148 eur na jeden hektár. "Môžem preto konštatovať, že ministerstvo splnilo zásadnú úlohu a poľnohospodárom sa dalo to, čo očakávali od tejto vlády, ktorá prišla v roku 2006," dodal premiér.

Pripomenul, že súčasná vláda už v roku 2007 dorovnávala farmárom v SR priame platby prostriedkami štátneho rozpočtu do možnej úrovne 30 % z podpory farmárov v tzv. starých členských krajinách EÚ. K problematike lesného hospodárstva Fico povedal, že minister Chovan ho informoval "o určitej miere stabilizácie" v štátnych lesoch. "Zdá sa, že napriek kríze v lesoch nastávajú určité prvky oživenia. Lesy SR, štátny podnik, by mohol byť v roku 2010 v čiernych číslach," avizoval premiér.

Ďalej uviedol, že na MP sa zaujímal aj o uznanie zemepisného označenia vína Tokaj. "Na MP vyvinuli v otázke Tokaja vo vzťahu k Európskej komisii enormné úsilie. Myslím si, že rokovania sa vyvíjajú veľmi dobre. Očakávame v krátkom čase dobré správy," spresnil. V prípade Tokaja ide podľa Fica "o národné záujmy". Predseda vlády sa podobne ako pri kontrolách na iných rezortoch zaujímal aj na MP o čerpanie eurofondov. "Nenarazili sme tu na žiadne problémy, pretože čerpanie prostriedkov je dnes na úrovni 68,8 % rozpočtovanej sumy," zhodnotil. Pri Programe rozvoja vidieka na obdobie 2007 až 2013 nie sú s čerpaním eurofondov nijaké zásadné ťažkosti.
"MP má aj jednu zásadnú úlohu, ktorú musí riešiť do 1. júna 2010. Tou je spojenie MP a prevzatie kompetencií od Ministerstva životného prostredia SR a časti kompetencií od ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, z čoho vznikne na základe zákona Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja," pripomenul Fico.

Podľa jeho slov pôjde o jedno z najvýznamnejších ekonomických ministerstiev. Ministerstvo v takomto zložení bude môcť podstatne efektívnejšie riešiť rôzne sporové otázky, ktoré vznikali medzi terajšími ministerstvami. "Istú úsporu očakávame aj na obslužných činnostiach," spresnil. Podľa informácií, ktorá má, je proces spájania ministerstiev rozbehnutý "veľmi dobre". "K 1. júnu 2010 táto delimitácia prebehne tak, aby nový minister preberal ministerstvo definitívne pripravené," dodal predseda vlády.

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.





Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávanie



v článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:



Posledné komentáre
KomentárBranislav Úradník 30-01-2012 20:33:58:
MP SR podporí chovy do 25 koní dotáciou 1000 eur na koňa
KomentárKelo 21-01-2012 18:48:37:
Na Slovensku sa môžu od 1. januára predávať vajcia len z obohatených klietok
KomentárMilan 16-01-2012 23:31:02:
Monsanto evidovalo vo 4. kvartáli stratu 112 mil. USD
Komentársova 16-01-2012 10:26:17:
Kučeravosť listov broskýň
Komentármiška 15-01-2012 15:46:19:
Kučeravosť a plstnatosť listov viniča
KomentárPalo 12-01-2012 08:57:52:
Tohtoročné celonárodné dožinky nebudú, podľa ministra nie je čo oslavovať
KomentárMariana 07-01-2012 20:09:03:
Potravinovú pomoc dostalo už 281.728 osôb, treba rozdať ešte 7754 t
KomentárZeta 26-12-2011 10:39:28:
Žraloci sa zahryzli do slovenských viníc
Komentáryanyx 16-12-2011 14:45:22:
Vyžijú LESY zo štiepky?
KomentárJulka 11-12-2011 13:57:41:
Hromadný úhyn včiel - potvrí ho až sčítanie?
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2011 Opportunity s.r.o. všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Potápanie