Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 24. 2. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Podľa ekonómov budú ceny potravín stúpať aj v budúcom období

AgroserverEkonomika
Podľa ekonómov budú ceny potravín stúpať aj v budúcom období
Ako ďalej vyplýva zo správy Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), zahraničné prognózy sa však rozchádzajú v tom, aká bude dynamika a časové rozloženie cenového vývoja potravinárskeho tovaru. Väčšina ekonómov očakáva, že ceny potravín budú stúpať aj v budúcom období, pretože tento trend má medzinárodný rozmer. Ako ďalej vyplýva zo správy Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), zahraničné prognózy sa však rozchádzajú v tom, aká bude dynamika a časové rozloženie cenového vývoja potravinárskeho tovaru. "Slovenskí analytici počítajú v budúcom roku približne so 4- až 7-percentným rastom cien potravín, ktorý by nemal ohroziť vstup SR do eurozóny v roku 2009," uvádza sa ďalej v správe.

Medzi dôležité cenotvorné činitele podľa správy SPPK patrí zmena štruktúry dopytu na svetových trhoch, vyvolaná najmä zvýšenými dovozmi z veľkých ázijských krajín. Nezanedbateľnú úlohu však podľa poľnohospodárskej a potravinárskej komory zohráva tiež rozvoj výroby biopalív, vývoj kúpyschopnosti obyvateľstva a obchodná politika veľkých distribučných sietí.

Ako ďalej uvádza správa SPPK, objektívne posúdenie vplyvu vyšších cien na predaj potravín si vyžaduje dlhší čas. "Na zdražovanie akéhokoľvek tovaru spotrebitelia väčšinou reagujú prechodným poklesom dopytu a obmedzovaním nákupov. V závislosti od charakteru nakupovaného tovaru sa po 3 až 6 mesiacoch zvyčajne vracia spotreba na predchádzajúcu úroveň, ak sa spotrebitelia nepriklonia k iným, cenovo výhodnejším komoditám, " tvrdí ešte správa SPPK. Potraviny majú v tomto smere podľa správy špecifické postavenie, aj keď vzájomná výmena určitých skupín je aj medzi nimi možná.

"U nás podnikajúci výrobcovia potravín sa snažia ponúkať spotrebiteľovi kvalitu," povedal Dušan Janíček, podpredseda SPPK pre potravinárstvo a obchod. Ako dodal, cenový tlak obchodu však spôsobil, že sa do lacnejších druhov potravín zapracúvajú aj lacnejšie suroviny, čo si spotrebiteľ musí uvedomiť. Obchodné reťazce, prostredníctvom ktorých sa v SR predáva približne 70 % potravinárskeho tovaru, získali na trhu dominantné postavenie, ktoré podľa SPPK využívajú na stupňovanie svojich požiadaviek voči dodávateľom. Tie by mal podľa SPPK aspoň čiastočne eliminovať pripravovaný zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorý by sa mal v prvom čítaní dostať na program januárovej schôdze Národnej rady.
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárLisa Becker Pred 5 hodinami:
Na rozvoj vidieka do roku 2020 pôjde 2,079 mld. eur z verejných zdrojov
KomentárLisa Becker Pred 5 hodinami:
MPRV chce agrosektor v roku 2013 podporiť cez naftu sumou 10 mil. eur
KomentárLisa Becker Pred 5 hodinami:
Ako sa stať farmárom
Komentárkemi Pred 6 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjulio 21-02-2020 14:51:33:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
Komentárjohnmarco 21-02-2020 08:21:44:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
Komentármaria tereza 19-02-2020 19:21:15:
MinisterJahnátek nechá projekt pôžičiek pre farmárov dobehnúť do konca
Komentárfaye miller 16-02-2020 02:05:43:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárDirect Providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN 12-02-2020 21:59:00:
Podporné konštrukcie pre vinič
KomentárLenka Bolkova 12-02-2020 00:49:40:
Úvery agrosektoru stagnujú
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice