Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 18. 9. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Podľa ekonómov budú ceny potravín stúpať aj v budúcom období

AgroserverEkonomika
Podľa ekonómov budú ceny potravín stúpať aj v budúcom období
Ako ďalej vyplýva zo správy Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), zahraničné prognózy sa však rozchádzajú v tom, aká bude dynamika a časové rozloženie cenového vývoja potravinárskeho tovaru. Väčšina ekonómov očakáva, že ceny potravín budú stúpať aj v budúcom období, pretože tento trend má medzinárodný rozmer. Ako ďalej vyplýva zo správy Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), zahraničné prognózy sa však rozchádzajú v tom, aká bude dynamika a časové rozloženie cenového vývoja potravinárskeho tovaru. "Slovenskí analytici počítajú v budúcom roku približne so 4- až 7-percentným rastom cien potravín, ktorý by nemal ohroziť vstup SR do eurozóny v roku 2009," uvádza sa ďalej v správe.

Medzi dôležité cenotvorné činitele podľa správy SPPK patrí zmena štruktúry dopytu na svetových trhoch, vyvolaná najmä zvýšenými dovozmi z veľkých ázijských krajín. Nezanedbateľnú úlohu však podľa poľnohospodárskej a potravinárskej komory zohráva tiež rozvoj výroby biopalív, vývoj kúpyschopnosti obyvateľstva a obchodná politika veľkých distribučných sietí.

Ako ďalej uvádza správa SPPK, objektívne posúdenie vplyvu vyšších cien na predaj potravín si vyžaduje dlhší čas. "Na zdražovanie akéhokoľvek tovaru spotrebitelia väčšinou reagujú prechodným poklesom dopytu a obmedzovaním nákupov. V závislosti od charakteru nakupovaného tovaru sa po 3 až 6 mesiacoch zvyčajne vracia spotreba na predchádzajúcu úroveň, ak sa spotrebitelia nepriklonia k iným, cenovo výhodnejším komoditám, " tvrdí ešte správa SPPK. Potraviny majú v tomto smere podľa správy špecifické postavenie, aj keď vzájomná výmena určitých skupín je aj medzi nimi možná.

"U nás podnikajúci výrobcovia potravín sa snažia ponúkať spotrebiteľovi kvalitu," povedal Dušan Janíček, podpredseda SPPK pre potravinárstvo a obchod. Ako dodal, cenový tlak obchodu však spôsobil, že sa do lacnejších druhov potravín zapracúvajú aj lacnejšie suroviny, čo si spotrebiteľ musí uvedomiť. Obchodné reťazce, prostredníctvom ktorých sa v SR predáva približne 70 % potravinárskeho tovaru, získali na trhu dominantné postavenie, ktoré podľa SPPK využívajú na stupňovanie svojich požiadaviek voči dodávateľom. Tie by mal podľa SPPK aspoň čiastočne eliminovať pripravovaný zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorý by sa mal v prvom čítaní dostať na program januárovej schôdze Národnej rady.
Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárLinda Sweeney Pred 8 hodinami:
Ako sa stať farmárom
KomentárGARRETT WILSON Včera:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárveronica adrian Včera:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárjohnmarco Včera:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárKarin Sabine Včera:
Naše poľnohospodárstvo v 14. a 15. storočí
KomentárPaul Garry 15-09-2019 01:00:17:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárPani Weat Beatrice 07-09-2019 16:57:31:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárM. Salák 05-09-2019 09:01:09:
V okresoch Zvolen, Krupina a V. Krtíš už majú pojazdné mliečne automaty
KomentárYERRI CHRISTIANA 03-09-2019 19:27:49:
Agroúver - úver, s ktorým môžete rásť
KomentárPavol 30-08-2019 07:34:48:
Príprava vrúbľov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice