Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 26. 1. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

O mäso a mlieko z fariem majú záujem aj na slovensko-ukrajinskom pohraničí

O mäso a mlieko z fariem majú záujem aj na slovensko-ukrajinskom pohraničí
Poľnohospodárskym usadlostiam produkujúcim čerstvé mlieko a mäso sa darí aj v okrajových častiach východného Slovenska. Týka sa to napríklad farmy Jána Stanka v obci Parihuzovce, ktorá leží na slovensko-ukrajinskom pohraničí v okrese Snina.

Súkromne hospodáriaci roľník sa stará v okolí Parihuzoviec o približne 24 hektárov trvalo trávnatých porastov. Pravidelne ich kosí čím si vytvára zásoby sena pre zvieratá, ktoré chová na farme. Na menšej rozlohe pestuje zemiaky, ktoré využíva rovnako na kŕmne účely pre dobytok. Hospodárska usadlosť je situovaná v horskej oblasti Laboreckej vrchoviny. Tradičné obilniny, akými sú napríklad pšenica či jačmeň, tam v tejto súvislosti spomínaný farmár nepestuje.

"Chováme u nás odstavčatá, vietnamské prasatá, kravy, jalovice, ale aj niekoľko kôz. Ďalej tu máme registrovanú králičiu farmu, ktorá pozostáva aktuálne asi zo 160 jedincov," uviedol pre TASR Stanko.

Klasický predaj z dvora spomínaný hospodár na svojej farme nerealizuje. "Legislatíva je v tomto smere podľa môjho názoru dosť prísna a zložitá. Aby som to mohol predávať zákazníkom doma, musel by som mať vlastnú predajňu. V našej koncovej obci, kde žije iba 28 obyvateľov, by sa mi ju aj tak prevádzkovať neoplatilo. Svoje produkty preto vozím priamo zákazníkom," poznamenal Stanko s tým, že ide konkrétne o kozie a kravské mlieko, ako aj králičie mäso. O odchované odstavčatá z jeho farmy majú záujem predovšetkým drobnochovatelia z regiónu.

Farma z Parihuzoviec zásobuje podľa slov jej prevádzkovateľa sninský región králičím mäsom pravidelne už niekoľko rokov. "Problém s odbytom nemávame. Tí, ktorí majú záujem o kvalitný produkt, tak si ho kúpia."

Zaujímavá pre zákazníkov je okrem kvality, samozrejme, aj cena. "Kilogram králičieho mäsa z mojej farmy stojí približne ako kilogram hovädziny. V porovnaní s hypermarketmi som teda lacnejší. Ľudia sa však pre moje mäso rozhodujú aj preto, že ide o čerstvý domáci produkt a nie o králikov z Číny, ktoré sa dostávajú na pulty niektorých predajní po tom, ako precestujú zmrznuté na kosť polovicu zemegule," uzavrel Stanko.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárWILLIAM ANNIE Pred 9 hodinami:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentárberthier corinne Pred 21 hodinami:
Peniaze na nákup poľnohospodárskej techniky chýbajú
KomentárMichal Včera:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Komentárflora Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárjovis espen Predvčerom:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:43:
Takmer polovica produkcie potravinárskeho priemyslu sa vyhadzuje
Komentárhelena 15-01-2020 02:37:10:
Slovensku hrozí, že od mája príde o svoju pôdu
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:38:
Mak so zvýšeným obsahom morfínu je pôvodom z ČR, na Slovensku bol iba balený
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:22:
Nebezpečná huba, ktorá ničí banánovníky, sa šíri ďalej do sveta
Komentárhelena 15-01-2020 02:36:00:
Kontroly potravín v 1. štvrťroku 2014 odhalili 15,89 % nedostatkov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice