Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 29. 3. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Nižšie dotácie do agrosektora znamenajú vyššie vstupy pre výrobu potravín

AgroserverEkonomika
Nižšie dotácie do agrosektora znamenajú vyššie vstupy pre výrobu potravín
Nižšie dotácie do poľnohospodárstva znamenajú pre potravinárov vyššie vstupy pre výrobu potravín. Finančne poddimenzovaný sektor poľnohospodárstva a potravinárstva na Slovensku nedokáže konkurovať bohatým kolegom z iných členských štátov EÚ.

Uviedol to pre TASR prezident Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Daniel Poturnay.

"V súčasnosti agropotravinárske odvetvie čaká nové programovacie obdobie a zreformovaná Spoločná poľnohospodárska politika (CAP) na roky 2014 až 2020. Dnes však vieme, že sa začne uplatňovať s oneskorením, keďže členské štáty nevedia dosiahnuť konsenzus. Faktom je, že ani v tomto období sa nedočkáme rovnoprávneho nastavenia dotačného systému naprieč EÚ-27. Pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov to nie je dobrá správa," spresnil.

Žiadna téma nie je podľa Poturnaya taká sprofanovaná ako téma poľnohospodárstva a potravinárstva. Každá vláda si dáva vo svojom programovom vyhlásení za cieľ podporovať tieto odvetia. Zakaždým je však horšia realizačná stránka vyhlásenia. "Snahu o správne nastavenie agropotravinárskeho sektora nemožno uprieť ani súčasnej vláde a súčasnému ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomírovi Jahnátkovi," konštatoval ďalej prezident PKS.

Pripomenul, že práve v týchto dňoch bol zverejnený návrh Koncepcie rozvoja pôdohospodárstva SR na roky 2013 až 2020. Koncepčný dokument tohto zamerania skutočne chýbal a iniciatíva je hodná pochvaly. "Na strane druhej treba dodať, že na škodu veci potravinársky priemysel nie je vnímaný s dostatočnou vážnosťou," poznamenal.

Koncepcia rozvoja pôdohospodárstva SR na roky 2013 až 2020 sa zameriava na zvýšenie produkčnej výkonnosti v nosných poľnohospodárskych komoditách na úroveň 80 % súčasnej spotreby obyvateľstva na Slovensku. "Bez dostatočných spracovateľských kapacít sa bude však naďalej pokračovať v dlhodobom trende, ktorým je zvyšovanie vývozu poľnohospodárskych surovín bez pridanej hodnoty a zvyšovanie dovozu spracovaných poľnohospodárskych surovín s pridanou hodnotou," myslí si šéf PKS.

"Naším spoločným cieľom by mala byť jednoznačná podpora potravinárskej výroby, a to nielen malých a stredných podnikov, ale aj veľkých podnikov potravinárskej výroby. Potravinárske podniky jednak produkujú výrobky s pridanou hodnotou, jednak dokážu zamestnávať v malých rozmeroch a v odľahlých regiónoch, jednak tiež podporujú rozvoj ďalších súvisiacich odvetví," vyhlásil.

Potravinári podľa Poturnaya pozitívne vnímajú podporu spracovania poľnohospodárskych produktoch na farmách. "Túto formu výroby však vnímame ako doplnkovú, ktorá je zaujímavá pre spotrebiteľa z pohľadu spestrenia stravy, ako aj z pohľadu agroturistiky. V žiadnom prípade však takáto forma spracovávania poľnohospodárskych surovín nemôže nahradiť tradičnú potravinársku výrobu. Takýto pohľad na potravinársky priemysel dlhodobo na Slovensku chýba," zdôraznil.

"Potravinári majú vážne obavy, že pokiaľ sa bude agropotravinársky sektor vnímať jednostranne výlučne z pohľadu poľnohospodárstva, tak je len otázkou času, kedy na Slovensku zanikne nielen potravinársky priemysel, ale aj poľnohospodárstvo," dodal.

PKS je záujmovým združením právnických osôb, založeným potravinárskymi firmami pôsobiacimi na Slovensku s cieľom spolupracovať pri obhajovaní spoločných záujmov potravinárskeho priemyslu na úrovni štátnych a mimovládnych inštitúcií.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárElena Branko Pred 14 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárPomoc rodinám. Predvčerom:
Ako sa stať farmárom
KomentárGaranti Loans 26-03-2020 04:19:03:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Komentársopuch 23-03-2020 13:54:21:
Úvery agrosektoru stagnujú
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:04:
Egypt dúfa, že Rusko splní dohodnuté kontrakty na dodávky pšenice
KomentárLOAN OFFER TODAY 11-03-2020 17:56:00:
MOST-HÍD vyjadruje rozčarovanie nad snahou vlády ochraňovať spotrebiteľov
KomentárPhilip James 09-03-2020 01:35:25:
Podporné konštrukcie pre vinič
KomentárMrs Aisha Mohamed 03-03-2020 15:39:38:
83 mliečnych fariem v Taliansku zatvorili kvôli dioxínu
Komentáranonym 03-03-2020 11:04:18:
Chmeľ je náročný na pestovanie
Komentár REAL ILLUMINATI 666 27-02-2020 22:46:28:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice