Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
AgroServer | AgroExpo | AgroFórum

ISSN 1338-399X   Dnes je 17. 2. 2020, meniny oslavuje: , zajtra
Top panel

Návrh nariadenia o priamych platbách ide na rokovanie vlády SR s rozporom

AgroserverLegislatíva
Návrh nariadenia o priamych platbách ide na rokovanie vlády SR s rozporom
Návrh novely nariadenia vlády SR o podmienkach poskytovania podpory v poľnohospodárstve formou priamych platieb sa predkladá na stredajšie (14. 11.) rokovanie vládneho kabinetu s rozporom.

"Zásadné pripomienky k predkladanému návrhu nariadenia vlády uplatnili v rámci medzirezortného pripomienkového konania (MPK) Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, Zväz poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností (ZPDaOS) SR a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), ktoré sa na rozporovom konaní 15. a 16. októbra 2012 nepodarilo odstrániť," uvádza sa v predkladacej správe k materiálu, ktorý pripravilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

"SPPK mala k nariadeniu jednu zásadnú pripomienku. Chceli sme dosiahnuť, aby plnenie podmienky zaťaženia pôdy veľkou dobytčou jednotkou (VDJ) platilo pre farmárov, ktorí majú 5 hektárov (ha) pôdy a viac. Predstavovalo by to posun zo súčasnej úrovne 20 ha na 5 ha. Naša pripomienka však zatiaľ nebola akceptovaná. Nebola odstránená ani v rozporovom konaní, takže návrh nariadenia pôjde ďalej s rozporom," uviedol pre TASR po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady (HSR) vlády 30. októbra 2012 predseda SPPK Milan Semančík.

SPPK zdôvodňovala požiadavku na zníženie výmery z 20 ha na 5 ha tým, že "výnimka do 20 ha vytvára rôzne podmienky pre subjekty hospodáriace na pôde a diskriminuje väčšie poľnohospodárske subjekty".

"Z dôvodu zachovania živočíšnej výroby je dôležité, aby výnimka bola úplne odstránená alebo hranica 20 ha znížená na 5 ha. V prípade, že hranica bude znížená na 5 ha, je potrebné do podmienok uviesť, že subjekt presahujúci uvedenú výmeru v súčte žiadostí je povinný dodržať zaťaženie VDJ," požadovala poľnohospodárska a potravinárska komora.

"Doterajšia výnimka zo zaťaženia 0,2 VDJ pre žiadateľov žiadajúcich o podporu s výmerou trvalých trávnych porastov a objemových krmív nižšia ako 20 ha je v príkrom rozpore so zámerom podporiť chov hovädzieho dobytka a oviec, výslovne uvedenom aj v programovom vyhlásení vlády," zdôvodňoval požiadavku zníženia 20-ha hranice v pripomienkovom konaní ZPDaOS SR.

 

Zdroj: TASR

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre k článku:

Pridať komentár
Meno:
Vyhľadávaniev článkoch
v inzerátoch


Chcete byť pravidelne informovaní o novinkách na tejto stránke? Zadajte svoju emailovú adresu:Posledné komentáre
KomentárDiana Luis Pred 7 hodinami:
Agrárny sektor potrebuje od rezortu čo najskôr finančnú pomoc
KomentárANDRIA Včera:
Ako sa stať farmárom
Komentárfaye miller Včera:
Slimačia farma hľadá odberateľa
KomentárDirect Providers of Fresh Cut BG, SBLC and MTN 12-02-2020 21:59:00:
Podporné konštrukcie pre vinič
Komentárjohnmarco 12-02-2020 06:54:21:
Predaj poľnohospodárskej pôdy nezostane bez regulácie
KomentárLenka Bolkova 12-02-2020 00:49:40:
Úvery agrosektoru stagnujú
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:38:50:
Egyptské firmy sa vo zvýšenej miere zaujímajú o dovoz pšenice z Francúzska
KomentárMr Arnoid Weman 11-02-2020 21:36:46:
India exportuje 1,5 mil. ton pšenice
KomentárGREAT ILLUMINATI ORD 09-02-2020 15:38:29:
Kto má lúky, pasienky a nechová kozy, tak prichádza o podporu
KomentárJames Michael 07-02-2020 13:18:20:
Nemecká vláda finančne podporí roľníkov
Inzercia
TOPlist
Bottom panel

© 2007 - 2017 všetky práva vyhradené! Obsah portálu je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis, šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Články uverejnené na Agroserveri neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.
Farby na stenu Farby, laky, omietky Košice